REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům pro děti s klouzačkou a lezeckou stěnou udělá radost celé rodině

I malý projekt může udělat velkou radost. Byť tedy v případě „zahradního studia“ není úplně stoprocentně jisté, zda jen dětem, nebo i dospělým. Vystavěn je sice s akcentem na hravé děti, ale o příjemnou zábavu by se mohl postarat všem. Trávit čas v něm klidně může celá rodina.
Foto: João Carranca

Portugalské Cascais se zapsalo spíše jako plážové letovisko a cíl dovolených. Proto o něm ve světě architektury nebývá moc slyšet, realizace tu mají zhusta podobu úprav objektů nebo novostaveb pro cestovní ruch. A každá změna do takového zaběhlého režimu se cení.

Projekt Patina Garden Studio, který tu letos na soukromém pozemku vznikl, posloužil lokálním architektům ze studia Madeiguincho alespoň jako malý tvůrčí ventil, jímž upustili páru nastřádané inspirace.

Foto: João Carranca

Prostor pro fantazii

Abstraktní, hravé a veselé. Takové je „zahradní studio“, které tu na zakázku klientů vytvořili. Celý záměr se sestává ze 40 metrů čtverečních podkladové plošiny (usazené do svahu, a proto mírně vyvýšené nad terén) a objektu, který uvnitř sebe nabízí dalších 18 metrů čtverečních užitné plochy dvoupodlažního objektu. Už z těch parametrů je zřejmé, že to nebude nic obyčejného. Tohle studio je totiž vnitřní a venkovní hernou.

Dovnitř objektu sice můžete vstoupit rohovými skládacími dveřmi, ale to je cesta stvořená spíše pro dospěláky. Děti dají nejspíš přednost hornímu vstupu, spíše tedy vlezu. K tomu se dostanou po boulderu, vytvořeném na boční stěně. A jak ven? Z patra této dřevostavby můžete ven zamířit velmi rychle, efektivní klouzačkou. I ta ústí na povrch plošiny. Celý objekt, který je především tesařským počinem, je přitom mile nenáročný a navýsost funkční. Tedy, spíše multifunkční.

Foto: João Carranca

Boulder i klouzačka, coby základní vybavení, předjímají hry dětí. Ale formálně nikdo neříká, že to tak musí být. První podlaží objektu je totiž nezastavěným a příjemně prosvětleným prostorem, u nějž vlastně není zřejmé, jak bude využíván. Může to být dětská klubovna, zimní zahrada, místo k posezení, alternativní jídelna. Nebo místo k provozování jógy – tedy pokud v patře zrovna neřádí děti.

Klouzačka, boulder i žebřík

Objekt sám o sobě může sloužit i jako nouzové zázemí pro hosty, protože na úrovni druhého podlaží – pod zkosenou (sedlovou) střechou – je zázemí pro přenocování. Pravda, vydat se tam musí po žebříku, ale to je pořád ještě příjemná forma adrenalinu. Architekti z Madeiguincho tu rozvedli do praxe vizi, že objekt pro děti by měl být specifikován vlastně co nejméně, aby ho ony samy mohly svou fantazií proměnit na cokoliv.

Foto: João Carranca

Provedení této abstraktní krabice ze dřeva, zasazené mezi stromy, umožňuje souhru světla a stínu, odráží jednoduchou přirozenou krásu okolí. Není náročným počinem, a přesto vypadá skvěle. Oživuje prostor, okolní svět si zve dovnitř, působí elegantně.

Interiér je nezastavěný, ale struktury dřeva mu dodávají rytmus. Prázdně tedy nevypadá, a ve vzduchu se tu nese vůně dřeva. Dřevěná konstrukce, řemeslně pečlivě zpracovaná, rámuje výhledy do zahrady a stírá hranice mezi interiérem a exteriérem. Výsledkem je harmonické propojení jinak nenáročného objektu vytvořeného lidmi s prostředím přírodním. Je to smysly stimulující prostor, inspirující dětskou představivost.

Foto: João Carranca

Údaje o projektu

Název projektu: Patina Garden Studio
Typ projektu: Dřevostavba, zahradní studio
Architektonické studio: Madeiguincho
Lokalizace: Cascais, Portugalsko
Vedoucí architekti: Gonçalo Marrote, João Brás, Nicholas Sartori Gennari
Tesařské práce: João Marrote, Rui Peixoto
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2023
Rozloha: 40 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dřevostavby

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…