Co je vertikutace a proč je důležitá?
Vertikutace je skvělý způsob, jak trávníku zajistit dostatek živin a zbavit jej plevele a nepořádku. Pomocí svislého řezu nožů ve vertikutačním válci totiž narušuje strukturu staré travní plsti a mechu a tím poskytuje dostatečný přísun vzduchu, vody a živin do půdy. Trávník tak lépe roste, je hustší a zelenější. Ideální čas pro použití vertikutátoru je jaro a podzim.
Podle čeho vybrat ideální vertikutátor pro vaše potřeby
Při výběru vertikutátoru byste měli zohlednit několik základních parametrů. Pojďme se na ně podívat blíže.
Typ pohonu
Jedním z hlavních parametrů, který byste měli zvážit při výběru vertikutátoru, je typ pohonu. Na trhu jsou k dispozici čtyři hlavní varianty: benzínové, elektrické, akumulátorové a ruční. Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody.
Benzínový vertikutátor – jeho největší výhodou je absence napájecího kabelu, takže při práci nejste limitováni velikostí pozemku. Navíc se s ním dostanete i na hůře přístupná místa. Benzínový vertikutátor nabízí oproti ostatním typům také vyšší výkon, hodí se tedy především pro větší zahrady. Nevýhodou však může být větší hlučnost a nutnost pravidelné údržby.
Elektrický vertikutátor – hodí se spíše pro menší plochy, oproti tomu benzínovému je tišší a téměř bezúdržbový. Mínusem je však nutnost připojení kabelu do elektrické sítě.
Akumulátorový vertikutátor – aku vertikutátor funguje za pomoci akumulátoru (baterie), kterou je nutné pravidelně dobíjet. Při práci s ním jste tak lehce omezeni dobou fungování na jedno nabití, na druhou stranu Vás, stejně jako v případě benzínového vertikutátoru neomezuje žádný kabel.
Ruční vertikutátor – jedná se o nejskladnější a nejjednodušší variantu vertikutátoru. Počítejte však s tím, že kvůli absenci jakéhokoliv pohonu se s ním více nadřete.
Výkon
Druhým důležitým parametrem při koupi vertikutátoru je jeho výkon. Výkon se měří v wattech (u elektrických a akumulátorových) nebo v koňských silách (u benzínových). Pro menší trávníky postačí vertikutátor s nižším výkonem, ale pro větší plochy budete potřebovat výkon vyšší. Výkon také ovlivňuje, jak hluboko vertikutátor dokáže proniknout do půdy a odstranit tak vše, co tam nepatří.
Obecně lze říci, že pro pozemky do 800 m2 byste měli volit vertikutátory s výkonem do 1 600 W. Pro rozlehlejší plochy sáhněte spíše po benzínovém modelu a výkonu nad 1 800 W.
Hmotnost a rozměry
Hmotnost vertikutátoru hraje roli při jeho ovladatelnosti. Lehčí vertikutátor bude snazší na manipulaci, zvláště pokud máte k trávníku náročnější přístupové cesty. Nicméně, těžší vertikutátory mohou lépe „držet“ v trávníku a provádět efektivnější práci. Standardní hmotnost běžného vertikutátoru je cca 20–30 kg a svými rozměry se podobá klasické zahradní sekačce. Při koupi vertikutátoru také myslete na možnost sklopení rukojeti, abyste nemuseli zápasit s prostorem ve sklepě či garáži.
Šíře záběru
Záběr je v podstatě šířka, kterou dokáže vertikutátor pojmout. Pro menší plochy Vám postačí menší záběr, pro rozsáhlejší trávníky je výhodné mít záběr větší. Záběr vertikutátoru se nejčastěji pohybuje mezi 30 až 40 cm. Toto rozmezí se hodí i pro větší plochy. Pokud máte zahradu větší než 1 500 m2 a budete chtít větší záběr, myslete na to, že s takovým vertikutátorem se hůře manipuluje.
Typ válce
Vybírat může mezi dvěma typy vertikutačních válců:
- Klasický vertikutační válec – obsahuje nože, které se dostanou hluboko do půdy a hodí se především na hloubkové provzdušnění trávníku dvakrát ročně.
- Provzdušňovací válec – disponuje plastovými nebo ocelovými dráty, které se nedostanou do takové hloubky a slouží spíše k povrchové údržbě trávníku. Z tohoto důvodu je nejlepší kombinovat práci s oběma těmito válci.
Sdílet / hodnotit tento článek