Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

5 tipů pro výběr ideálního vertikutátoru

Každý, kdo touží po dokonale upraveném a zdravém trávníku, by se o něj měl také pečlivě starat. Mezi základní pravidla patří také vertikutace. Že nevíte, co to je? Tak čtěte dál. V článku se dozvíte, proč je vertikutace pro trávník důležitá a jak vybrat ten správný vertikutátor.
Zdroj: Shutterstock

Co je vertikutace a proč je důležitá?

Vertikutace je skvělý způsob, jak trávníku zajistit dostatek živin a zbavit jej plevele a nepořádku. Pomocí svislého řezu nožů ve vertikutačním válci totiž narušuje strukturu staré travní plsti a mechu a tím poskytuje dostatečný přísun vzduchu, vody a živin do půdy. Trávník tak lépe roste, je hustší a zelenější. Ideální čas pro použití vertikutátoru je jaro a podzim.

Zdroj: Shutterstock

Podle čeho vybrat ideální vertikutátor pro vaše potřeby

Při výběru vertikutátoru byste měli zohlednit několik základních parametrů. Pojďme se na ně podívat blíže.

Typ pohonu

Jedním z hlavních parametrů, který byste měli zvážit při výběru vertikutátoru, je typ pohonu. Na trhu jsou k dispozici čtyři hlavní varianty: benzínové, elektrické, akumulátorové a ruční. Každý z těchto typů má své výhody a nevýhody.

Benzínový vertikutátor – jeho největší výhodou je absence napájecího kabelu, takže při práci nejste limitováni velikostí pozemku. Navíc se s ním dostanete i na hůře přístupná místa. Benzínový vertikutátor nabízí oproti ostatním typům také vyšší výkon, hodí se tedy především pro větší zahrady. Nevýhodou však může být větší hlučnost a nutnost pravidelné údržby.

Elektrický vertikutátor – hodí se spíše pro menší plochy, oproti tomu benzínovému je tišší a téměř bezúdržbový. Mínusem je však nutnost připojení kabelu do elektrické sítě.

Akumulátorový vertikutátor – aku vertikutátor funguje za pomoci akumulátoru (baterie), kterou je nutné pravidelně dobíjet. Při práci s ním jste tak lehce omezeni dobou fungování na jedno nabití, na druhou stranu Vás, stejně jako v případě benzínového vertikutátoru neomezuje žádný kabel.

Ruční vertikutátor – jedná se o nejskladnější a nejjednodušší variantu vertikutátoru. Počítejte však s tím, že kvůli absenci jakéhokoliv pohonu se s ním více nadřete.

Výkon

Druhým důležitým parametrem při koupi vertikutátoru je jeho výkon. Výkon se měří v wattech (u elektrických a akumulátorových) nebo v koňských silách (u benzínových). Pro menší trávníky postačí vertikutátor s nižším výkonem, ale pro větší plochy budete potřebovat výkon vyšší. Výkon také ovlivňuje, jak hluboko vertikutátor dokáže proniknout do půdy a odstranit tak vše, co tam nepatří.

Obecně lze říci, že pro pozemky do 800 m2 byste měli volit vertikutátory s výkonem do 1 600 W. Pro rozlehlejší plochy sáhněte spíše po benzínovém modelu a výkonu nad 1 800 W.

Hmotnost a rozměry

Hmotnost vertikutátoru hraje roli při jeho ovladatelnosti. Lehčí vertikutátor bude snazší na manipulaci, zvláště pokud máte k trávníku náročnější přístupové cesty. Nicméně, těžší vertikutátory mohou lépe „držet“ v trávníku a provádět efektivnější práci. Standardní hmotnost běžného vertikutátoru je cca 20–30 kg a svými rozměry se podobá klasické zahradní sekačce. Při koupi vertikutátoru také myslete na možnost sklopení rukojeti, abyste nemuseli zápasit s prostorem ve sklepě či garáži.

Zdroj: Shutterstock

Šíře záběru

Záběr je v podstatě šířka, kterou dokáže vertikutátor pojmout. Pro menší plochy Vám postačí menší záběr, pro rozsáhlejší trávníky je výhodné mít záběr větší. Záběr vertikutátoru se nejčastěji pohybuje mezi 30 až 40 cm. Toto rozmezí se hodí i pro větší plochy. Pokud máte zahradu větší než 1 500 m2 a budete chtít větší záběr, myslete na to, že s takovým vertikutátorem se hůře manipuluje.

Typ válce

Vybírat může mezi dvěma typy vertikutačních válců:

  • Klasický vertikutační válec – obsahuje nože, které se dostanou hluboko do půdy a hodí se především na hloubkové provzdušnění trávníku dvakrát ročně.
  • Provzdušňovací válec – disponuje plastovými nebo ocelovými dráty, které se nedostanou do takové hloubky a slouží spíše k povrchové údržbě trávníku. Z tohoto důvodu je nejlepší kombinovat práci s oběma těmito válci.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Zahrady, chodníky, ploty a terasy

Foto: Matej Hakár

Strohá čtvercová dispozice domu přináší nečekané možnosti a bonusy

Už při prvním pohledu je zřejmé, že elementární kulisy fasád, které ohraničují čtvercový půdorys domu, zároveň ukrývají členitou organickou vnitřní strukturu. Klasické schéma kompaktního domu, rozšířeného o terasy, nahrazuje otevřená obytná krajina se zónami různých proporcí.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA