Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje pronikání externí vlhkosti do domu a zároveň odvádí páru ven z interiéru.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

I když se to na první pohled nemusí zdát, člověk v běžném provozu domácnosti vyprodukuje velké množství páry a vlhkosti. Nejvíce sušením prádla, vařením či koupáním. Kromě kvalitních oken je proto vhodné mít i správně izolované podkroví. Difuzní fólie je důležitá i z hlediska kondenzace vodní páry v izolaci, kde napomáhá ke správnému vypařování ven z domu.

Ve většině případů se dávají difuzní fólie pod skládané střešní krytiny, aby zvýšily její odolnost vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. To znamená, že zabraňuji proniknutí srážek, které se dostanou pod krytinu při silných bouřkách nebo ve formě prachového sněhu. Namísto toho voda stéká po fólii přes okapničku mimo obrys budovy.

Investorům ve Wienerbergeru radíme na difuzní fólii nešetřit a vybrat tu správnou podle takzvané třídy těsnosti DHV, která by měla být uvedena v návrhu střechy, nebo by ji měl určit pokrývač. Jaký zvolit typ, se stanoví podle několika požadavků. Jedním z nich je sklon střechy, který se dá určit i podle typu drážek na střešní tašce. Následně je důležité zohlednit zvýšené požadavky na střechu, což jsou místo stavby, členitost, konstrukce a další aspekty. Na základě nich se poté přiřadí vhodný typ fólie. Existuje totiž několik typů, rozdělených například podle způsobu výroby. Každý výrobce by měl také na webových stránkách zveřejnit tabulku s přiřazenými výrobky z řad fólií, které se v dané třídě těsnosti dají použít.

Nejčastěji chyby, kterých se investoři dopouštějí, je opomenutí požadavků. Některé firmy se řídí například pouze sklonem střechy a to je chyba. Na střechu je nutné se dívat jako na celek. Každá je originál, mělo by se k ní tak i přistupovat. Další chybou je i nahrazování kvalitních fólií od ověřených značek levnými variantami s neuvedeným výrobcem. To se pak může investorům vymstít, protože jediná oprava nebo výměna difuzní fólie, je stavba celé střechy od znovu. Kvalita fólie se pozná podle uvedení kvalitativní třídy fólie (UDB-A nebo USB-A), pokud je uvedena, není se čeho bát. V opačném případě bych volil raději ověřené výrobce.

Občas se můžeme setkat i s laickým termínem kontaktní fólie, který ale není zcela přesný. A to z toho důvodu, že z 99 procent už jsou v podstatě všechny fólie kontaktní, protože se dotýkají tepelné izolace, popřípadě bednění. Odborný název je fólie na dvouplášťové střechy, bedněné nebo nebedněné.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Zásady bezpečnosti při práci na střechách: Co říkají odborníci?

Práce na střechách v zimním období? Ano i ne. Podle odborníků záleží hlavně na tvaru střechy a materiálu. Z pohledu technického poradce šikmých střech Rudolfa Pruse by se neměl v zimním období investor do práce ve výškách vůbec pouštět. Naopak, Václav Jakubčík, specialista na střešní fólie…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Střešní okna Tondach: Optimální řešení pro každé obytné podkroví

Tondach už nejsou jenom střešní tašky. Výrobce tradičních pálených střešních tašek nově nabízí i střešní okna ve dvou variantách – plastová a dřevěná. Obě varianty splňují vysoké tepelněizolační a akustické parametry. Hodí se jak pro novostavby, tak i rekonstrukce. Použití střešních oken Tondach…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Chcete mít střechu v suchu? Investujte do dobře těsnicí difuzní fólie

Difuzní fólie je nezbytnou součástí správně fungující střechy. Její konstrukci chrání před srážkami a větrem zvenčí i před vlhkostí z interiéru. Při výběru paropropustné vrstvy se vyplatí hledat kvalitu a zaměřit se na určení třídy těsnosti doplňkové hydroizolační vrstvy. Tondach má dokonce…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Výkyvy teplot uvnitř domu? Pomůže vhodný tepelně-izolační systém iRoof

Na kvalitním provedení střešního zateplení při stavbě nebo rekonstrukci domu záleží. Tepelná izolace se ale nevyplácí jen v zimě. V letních měsících totiž chceme v domě udržet i příjemný chlad. S touto problematikou může pomoct například střešní tepelně-izolační systém iRoof od značky…