REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zásady bezpečnosti při práci na střechách: Co říkají odborníci?

Práce na střechách v zimním období? Ano i ne. Podle odborníků záleží hlavně na tvaru střechy a materiálu. Z pohledu technického poradce šikmých střech Rudolfa Pruse by se neměl v zimním období investor do práce ve výškách vůbec pouštět. Naopak, Václav Jakubčík, specialista na střešní fólie Leadax pro ploché střechy, zdůrazňuje, že je důležité pravidelně kontrolovat základní funkce střechy a za bezpečných podmínek na střeše provádět kontrolu.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.
Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá nově budovaná plochá střecha by měla mít systém ochrany proti pádu, aby se zajistila bezpečnost pracovníků ve výškách. I práce, jako je odklízení sněhu, vyžaduje velkou opatrnost,“ upozorňuje Václav Jakubčík. „Práce na střeše je možná pouze v případě, pokud majitel dodržuje všechny bezpečnostní pokyny včetně použití záchytného systému. Při odstraňování sněhu je také potřeba dbát zvýšené opatrnosti, aby nedošlo k poškození povlakové hydroizolace, zejména fóliových materiálů, mezi které patří i Leadax Roov a jiné PVB fólie s nejčastější tloušťkou 1,5 milimetrů,“ dodává. Pokud majitel poškodí hydroizolační vrstvu ploché střechy během mrazivých dnů, lze poškozenou oblast opravit pouze provizorně. S fóliemi pro ploché střechy, jako je i Leadax, se totiž může pracovat při teplotě od + 5 stupňů Celsia.

Opatrní by měli být na sebe i na krytinu majitelé šikmých střech. Neboť i zdánlivě nevinné odklízení rampouchů a sněhu může mít nepříjemné následky. „Nezkušený jedinec si může při odklízení sněhu přivodit zranění, poškodit střešní tašky a případně i další části střechy. Raději by měli počkat na teplejší počasí nebo pověřit odborníky, v extrémních případech je vhodné volat hasiče,“ komentuje Rudolf Prus.

Prus také zdůrazňuje, že pokud mají investoři na střeše protisněhová opatření, měli by se vyhnout zbytečným zásahům do sněhové pokrývky. Rozhodnutí o umístění těchto prvků musí být podloženo statickým posudkem, který odpovídá místu stavby a posuzuje se i podle sněhové mapy. „Odstrašující případ, jak se sníh či led ze střechy neshazuje, pochází ze Slovenska, kde majitelé markantně poškodili střechu při neopatrném odstraňování sněhu lopatami, případem se dokonce zabýval i soud,“ upozorňuje Rudolf Prus.

Celkově lze tedy konstatovat, že správná péče a respektování bezpečnostních opatření jsou klíčové pro zachování integrity střech a prevenci nebezpečných situací,“ uzavírá Rudolf Prus.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje…