REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak na správnou výměnu střešních tašek? Stačí dbát na doporučení odborníků a vybrat vhodný materiál

Částečná, nebo dokonce úplná výměna střechy potká v životě téměř každého majitele nemovitosti. Tohoto kroku se ale není třeba obávat. Ať už jde o drobné opravy či kompletní rekonstrukci celé krytiny, je důležité vybrat vhodné a zároveň cenově dostupné produkty a poradit se s odborníky. Postup je totiž individuální a vždy závisí na konkrétním problému a typu střechy.

Majitelé se na nás v souvislosti s rekonstrukcí nebo úpravou střešních krytin často obrací. Ve Wienerbergeru poskytujeme zákazníkům kromě materiálů také kompletní servis a pomoc našich předních odborníků. I přes to, že proces nemusí být nutně složitý, snažíme se akcentovat důležitost odborného zhodnocení, a to především u rozsáhlejších zásahů do krytiny. Záleží totiž na správném provedení, ale i na dodržení platných norem a pravidel,“ říká Robert Krestýn, obchodní ředitel divize střechy za Wienerberger.

Krytiny mohou občas vypadat nezachovale. Když ale nastane závažnější problém, například dojde k zatékání dovnitř domu, je už skutečně nutné najít řešení. Zatékání ale není jediný důvod pro rekonstrukci. Čas na výměnu je i pokud je krytina poškozena na více místech, hrozí spadnutí tašek nebo pokud jsou vlhké či plesnivé.

Předtím, než se začne do krytiny jakkoliv zasahovat, je na místě zkontrolovat jednotlivé části střechy, zhodnotit celkový stav a určit, co bude potřeba upravovat. Krok číslo jedna je tedy vizuální kontrola krovu. Ujistěte se, že trámy nejsou shnilé nebo že v nich nejsou škůdci. Výměna krytiny je totiž možná jen v případě, že krov není nijak poškozen. Dále je dobré zhodnotit, jak bude rekonstrukce provedena – zda je možné uskutečnit opravu jen lokálně, nebo jestli je nutné měnit krytinu celou. Pozornost by měli investoři věnovat především sklonu střechy. Pokud je totiž příliš nízký, musí se přizpůsobit skladba celého střešního pláště a zvolit vhodný typ tašky. Majitelé střech s klasickým sklonem 30° pak mohou neomezeně vybírat mezi všemi modely pálených tašek značky Tondach.

Z portfolia Tondachu můžeme k účelu výměny doporučit například posuvné tašky Renoton 11. Ty se dají použít i při rekonstrukci starých domů, kde není možné upravit délku krokví. Tašky se totiž dají položit na stávající krov. Vynikají také těsnícími vlastnostmi i při maximálním rozpětí, a to díky bočním a hlavovým vodním drážkám,“ komentuje technický poradce značky Tondach Rudolf Prus a dodává: „Vhodné jsou i velkoformátové pálené tašky Sensaton 11 a Traditon 11. Na jeden m2 je totiž potřeba přibližně 11 kusů velkoformátových tašek, což je o poznání méně než u klasických typů pálených tašek, kdy se spotřeba pohybuje mezi 14,5 až 16 kusech na m2.

Ať už jde o drobné úpravy nebo celkovou rekonstrukci střechy, dům během oprav není na určitou dobu chráněn před vnějšími přírodními vlivy. Je proto důležité, myslet na příhodné roční období. Nejlepší jsou teplejší měsíce, tedy rozmezí od března do listopadu. Ani to ale není žádná záruka slunečných dnů. Zakrývací materiály, například v podobě plachet, je vždy vhodné mít po ruce.

Rekonstrukce střešní krytiny se dá zvládnout svépomocí. Pokud se jedná o jednodušší nebo lokální úpravu a není poškozen krov a laťování. Konzultace s odborníkem ale ani v tomto případě rozhodně není na škodu. Pokud se jedná o komplikovanou problematiku vyplatí se kontaktovat experty a nechat si poradit. Firma Wienerberger navíc v rámci svých služeb nabízí zdarma také kalkulaci nákladů a pomůže vám vybrat zkušeného pokrývače z okolí.

Produktový tip:

Střešní taška Sensaton 11

Sensaton 11 je velkoformátová taška, která se dá skvěle využít především u rekonstrukce starších domů nebo u střech s nízkým sklonem. Její minimální sklon je totiž 12°. Krytině navíc dodává vkusný a nadčasový vzhled nízká vlna z profilu. Její extrémní odolnost zajistí ochranu domu před povětrnostními vlivy a promyšlený systém dvojitého drážkování se postará o odvod vody a chrání tak dům před nežádoucí vlhkostí. K dispozici je v několika barevných variantách, a to jak v glazovaném a režném, tak engoba provedení.

Wienerberger s.r.o.

logo
Plachého 388/28
370 01 České Budějovice 1

zelená linka: 800 240 250
e-mail: info@wienerberger.cz

web: www.wienerberger.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Zásady bezpečnosti při práci na střechách: Co říkají odborníci?

Práce na střechách v zimním období? Ano i ne. Podle odborníků záleží hlavně na tvaru střechy a materiálu. Z pohledu technického poradce šikmých střech Rudolfa Pruse by se neměl v zimním období investor do práce ve výškách vůbec pouštět. Naopak, Václav Jakubčík, specialista na střešní fólie…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Střešní okna Tondach: Optimální řešení pro každé obytné podkroví

Tondach už nejsou jenom střešní tašky. Výrobce tradičních pálených střešních tašek nově nabízí i střešní okna ve dvou variantách – plastová a dřevěná. Obě varianty splňují vysoké tepelněizolační a akustické parametry. Hodí se jak pro novostavby, tak i rekonstrukce. Použití střešních oken Tondach…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Vyhrajte v soutěži o pořádnou střechu Tondach od Wienerbergeru

Plánujete novou střechu pro váš dům? Máme pro vás jedinečnou příležitost, která vám může poskytnout nejen pořádnou střechu od Tondachu, ale také šanci ji vyhrát úplně zadarmo! Soutěž o pořádnou střechu ZDARMA probíhá od 15. ledna do 31. března 2024.

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Každá střecha je originál. Podle toho je také potřeba vybírat vhodnou difuzní fólii

Každý, kdo rekonstruuje střechu nebo staví dům, by si měl zjistit, co je zkratka DHV neboli doplňkové hydroizolační vrstvy. Do těch patří i difuzní fólie, které by se měly pokládat pod skládanou střešní krytinu, aby byla zcela odolná vůči atmosférickým srážkám. Hlavní role fólie je dvousměrná. Zabraňuje…

Zdroj: Wienerberger s.r.o.

Chcete mít střechu v suchu? Investujte do dobře těsnicí difuzní fólie

Difuzní fólie je nezbytnou součástí správně fungující střechy. Její konstrukci chrání před srážkami a větrem zvenčí i před vlhkostí z interiéru. Při výběru paropropustné vrstvy se vyplatí hledat kvalitu a zaměřit se na určení třídy těsnosti doplňkové hydroizolační vrstvy. Tondach má dokonce…

Zdroj: Wienerberger

Střecha je nejdůležitějším prvkem každé stavby. Udržujte ji v dobrém stavu po celý rok

Údržbu střešní krytiny není radno podceňovat. Pokud jste ale majiteli střechy z kvalitních materiálů, máte předem skoro vystaráno. Životnost ověřených krytin bývá zaručena na více než 100 let, a u Tondachu tomu není jinak. Pálené tašky chrání celou konstrukci proti působení vlhka a vnějších vlivů v jakémkoliv ročním…