REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dům pro rekreaci je synergií designu, praktičnosti i respektu k přírodě

Moderní chata pro rodinnou rekreaci nabízí odpočinek a klid v lesích nedaleko Prahy. Krásný příklad, kdy se na celkem malém prostoru podařilo řešení, které má všechny potřebné atributy bydlení a je esteticky zdařilé. To vše s respektem k přírodě i okolnímu prostředí.
Foto: Petr Polák
Spisovatel X jel na chatu tvořit. Vzal s sebou hromádku čistých bílých archů a slečnu Vlastičku. Papír se vrátil do Prahy panensky neporušený.
Gabriel Laub

Mám chatu mám, co já si tam dám

Stejně jako dům bývá běžný náhled i na chatu vlastnickým rčením: „Moje chata, můj hrad.“ Ten výraz se trochu zprofanoval, protože často lidé říkali chata i obydlí, které často obydlím ani nebylo. Někdy naopak tam hrdý majitel přenesl všechny výdobytky té které doby, aby si přenesl pohodlí domova i do přírody. Jindy byly pohnutky zcela prozaické, chtěl se pochlubit, ukázat, že na to má a případně nechat zezelenat závistí své blízké, sousedy, místní i náhodné kolemjdoucí. Ať byly pohnutky jakékoliv, nalezneme ve výsledku duplicitní domácnost, která suplovala život ve městě, ale v náruči přírody. Pokud se zadařilo, vzniklo dílko úměrné svým provedením vkusu majitele a možnostem doby. Ty možnosti často reflektovaly dobový kolorit toho, co kde bylo přebytečné, k čemu se nikdo nehlásil, někdy i za cenu zcizení něčeho, co bylo tak nějak nás všech. Různé dřevěné doplňky, zbytky výřezů plechů na ploty, plastové doplňky, dřeviny, které často v parcích dle nových majitelů „strádaly“, staré kamenné žlaby, vše pospojované tím, co bylo k dispozici. Někdy to byla smutná přehlídka nevkusu, lidové tvořivosti a improvizace na specifické vidění kutila na chatu s velkým „CH“. Pochopitelně, že naše vidění bylo pokřivené zavřenými hranicemi, útěkem před realitou dvojakého života za totality, před ruchem a častým diskomfortem městského prostředí, i chybným viděním přes plot, k sousedům na západě. Když si nemohu vytvořit kanadský srub z filmu, tak z toho Tatrance udělám „echt chatu“, ať to všichni vidí.

Pochopitelně i v těchto variacích existovaly čestné výjimky, kdy někdo pochopil, že s přírodou se má žít v jisté symbióze, s citem pro prostředí, místo, jeho kouzlo a estetiku. Takové příklady hledejme a vytahujme na světlo.

Pohled nárožní. Foto: Petr Polák

Malá plocha neznamená apriori nemožnost kvalitního řešení

Tak šup na světlo s jedním takovým krásným příkladem. Na relativně malém prostoru se odehrává nádherný projekt chaty, která respektuje místní uzance stran plochy, nádherně prorůstá prostředím a skvěle ukazuje, že v jednoduchosti je krása. Pohoda a odpočinek pro majitele má všechny základní prvky takového bydlení, počínaje krbem, jídelnou, prostorem pro spánek. To vše v prostorech obložených dřevem, velkými okny propojenými s okolní přírodou. Vše skvěle propracované, bez pocitu, že pokud zde zakotvíte na delší dobu, bude něco absentovat. Zajímavé je vnější řešení opláštění hliníkovými šablonami. Opravdu se, prosím, nelekejte. Vše je řešeno vkusně, s ohledem na snadnou údržbu a v barevnosti, která respektuje místo stavby. Ten řečený respekt se vlastně odráží na každém kroku tohoto projektu. Tím vzniká krásné volnočasové řešení, odpočinkové místo, které se nechlubí nesmyslnou opulentností, ale naopak prorůstá přírodním prostředím, kde se nachází. Krásný příklad, kdy na celkem malém prostoru lze rozehrát podařené řešení, které má všechny potřebné atributy bydlení a je esteticky zdařilé. Tohle je jeden z těch opravdu zajímavých příkladů.

Pohled shora. Foto: Petr Polák

Základní popis

Moderní chata pro rodinnou rekreaci nabízí odpočinek a klid v lesích nedaleko Prahy.

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Na jaře 2020 přichází do našeho ateliéru noblesní pár s vizí prostorově skromného domku, který jim poskytne klidné útočiště v přírodě, únik z každodenního ruchu a shonu velkoměsta. Komfortní místo, kde namísto burácení tramvají šumí stromy a kontakt s přírodou je bezprostřední.

Oblast, kterou si pro svou chatu vybrali, má zcela unikátní atmosféru. Na místo nevede pohodlná asfaltová silnice, ale vcelku rozverná cesta, která už sama o sobě proměňuje vnímání. Dále od starostí velkoměsta, blíže k přírodě, přepínáme na jiný režim.

Pohled shora. Foto: Petr Polák

Místní regulace určila maximální zastavěnost a výšku stavby, čímž bylo zadání limitováno. Archetypální podobu chaty volíme s ohledem na zástavbu okolního prostředí a její vertikalitou zdůrazňujeme kontrast mezi stabilitou země a svobodou nebe.

V okolí jsou nádherné vysoké jehličnany, které nás okouzlily a jejichž vzor se odráží ve fasádě. Ta je tvořena tmavě hnědými hliníkovými šablonami a svým tvarem připomíná šišku. Hliníkový povrch fasády zaručuje snadnou údržbu a dlouhou životnost a naplňuje zásadní požadavek na praktičnost.

Sounáležitost s přírodou podporují prosklené posuvné plochy, které propojují obytnou část interiéru s okolím a také úžasně rozšiřují pocit prostoru uvnitř chaty. Velká okna přináší nejenom krásný výhled, ale i spoustu světla pro investorku, která se na své chatě ráda věnuje malbě.

Pohled boční. Foto: Petr Polák

Cílem zadání bylo vytvořit prostor, který vyzařuje útulnost a teplo domova. Proto byl v interiéru hojně využit dub, konkrétně na podlahy, stěnu s krbem, jídelní stůl a židle. V ložnici a na schodišti zůstaly viditelné konstrukční CLT panely ze smrkového dřeva. Tento přírodní materiál přináší do interiéru teplý dojem domova a ušetří náklady na obklady. CLT panely mají výhody i ve statických vlastnostech – malá konstrukční hloubka umožňuje velké rozpony a má vysokou únosnost. Jejich malá tloušťka spolu s dobrou tepelnou izolací vede k prostornějšímu interiéru. Stavbu kompletně projektovala a realizovala firma 3AE, specializovaná na dřevostavby z masivních panelů z českého dřeva.

Kuchyně s jídelnou. Foto: Petr Polák

Hlavním tématem chaty je pohoda a odpočinek a tomu musely být bezpodmínečně podřízeny i provozní potřeby – prostory. Kuchyňskou linku jsme začlenili do obytné zóny tak, aby působila jako její přirozená součást. Proto jsme nad ni umístili knihovnu vrůstající do stropu a pro části skříněk zvolili sjednocující motiv dubového dřeva se stejnou profilací, jakou má stěna u krbu. Jídelní stůl se přirozeně včlenil mezi kuchyňské skříňky.

Chata je synergií současného designu, respektu k přírodě a praktického využití prostoru. I na malé ploše je možné vytvořit prostor pro pohodu, odpočinek i uměleckou tvorbu.

/Původní chatička byla i přes naprosto miniaturní rozměry místem, kde se majitelé cítili spokojení. Při navrhování nové chaty tak měli majitelé od počátku důvěru v malý prostor, který je příjemným a útulným, je-li dobře navržený. /

Krbová kamna. Foto: Petr Polák

Doplňující informace

Studio Archicraft
Autor Ing. arch. Lenka Bartoňová
Ing. arch. Miroslav Krátký
Adresa studia Na Maninách 1620/6, 170 00 Praha, Česká republika
Projekční tým projekční příprava – 3AE s.r.o.
Umístění projektu Praha
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2022
Rok dokončení 2023
Zastavěná plocha 48 m2
Hrubá podlahová plocha 100 m2
Užitná plocha 67 m2
Plocha pozemku 590 m2
Fotografie Petr Polák
Spolupráce Projekční příprava a realizace na klíč: 3AE s.r.o.
Materiály Seznam použitých materiálů
dřevo – nosná konstrukce domu, okna
hliník – fasáda a střecha
nerez – komín
dub – podlahy
thermowood – fasáda a terasa
Značky Seznam použitých značek
CLT panely – Novatop
okna – Značková okna
plechové šablony – PREFA
tepelně upravené dřevo – Lunawood
ochranná čidla proti vlhkosti – Senzomatic
O studiu/autorovi Bližší informace

Archicraft
Pražská architektonická kancelář archicraft, vedená Tomášem Cieślou a Miroslavem Krátkým, dozrála ve studio s komplexní praxí. Její projekty v oblasti rezidenčního bydlení, kanceláří a gastro provozu, stejně tak jako návrhy veřejných prostor a budov stojí za pozornost pro originálnost návrhů a proto, že se nepodřizují samoúčelným ego-prvkům, ale akcentují Detaily, Emoce a Funkčnost. Již patnáct let jsou pro ně ale podstatná i další písmena abecedy, například Autorský vklad do co nejinspirativnějšího řešení; Bytelnost interiérových elementů navrhovaných na míru; Citlivost vůči klientům a jeho potřebám; Grafické členění prostoru podporující jeho vizuální čitelnost… a tak bychom mohli pokračovat dále až k Z.

3AE s.r.o.
Je česká rodinná firma zabývající se individuálními architektonickými návrhy, projekcí a realizací nízkoenergetických a pasivních domů. Řeší domy od architektonické studie až po předání klíčů včetně interiérového designu a zahradní architektury. Staví domy z masivních dřevěných panelů, které jsou vyrobené v ČR z českého dřeva. Masivní dřevo využívá jako pohledové v interiéru. Z tohoto systému lze realizovat maximálně konstrukčně odvážné a moderní stavby s velikým prosklením. Firma funguje již 12 let a postavila přes 130 domů ve vysoké kvalitě.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – Petr Polák, www.petrpolakstudio.cz
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO ARCHICRAFT s.r.o. a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA