Při výběru každého kotle je potřeba znát potřebný výkon, který odpovídá tepelným nárokům a ztrátám konkrétního domu. V OPOP najdete dvě modelové řady – pro menší i středně velké rodinné domy a objekty:
- Kotle na dřevo H4EKO-D s výkonem 16, 20 a 25 kW
- Kotle na dřevo H4EKO-D MAX s výkonem 25, 35, 42, 49 a 55 kW
V čem se kotle liší?
Kromě výkonu je hlavní odlišnost ve velikosti násypné šachty. Kotle H4EKO-D menší velikosti a výkonu se plní dřevem shora a délka polen, které můžete použít, se pohybuje od 33 do 40 centimetrů.
Kotle s označením MAX se plní zepředu a mají nadstandardně prostornou násypnou šachtu, která dosahuje objemu až 201 litrů.
Díky své velikosti pojme na jedno přiložení opravdu velké množství dřeva, které může mít délku až 53 centimetrů. Polena tedy není nutné na několikrát řezat, což oceníte při přípravě. Naplněná šachta také vydrží déle hořet, takže máte na několik dlouhých hodin vystaráno.
Vysoká účinnost pro menší spotřebu paliva
Všechny kotle od OPOP se mohou chlubit vysokou účinností – kolem 90 procent. Díky tomu mají minimální ztráty energie, což poznáte na nižší spotřebě dřeva. Oproti starším prohořívacím kotlům může být spotřeba nižší až o 30 procent.
Chytré řízení a modulace výkonu
Kotle OPOP řídí chytrá jednotka, která ovládá chod odtahového ventilátoru i dalších prvků topného systému. Nepotřebujete tak další zařízení pro regulaci například směšovacích ventilů, ohřevu teplé vody nebo akumulační nádoby pro uchování tepla na později.
Modulace aktuálního výkonu v širokém rozsahu pomáhá k vyšší efektivitě vytápění a provozu kotle. Kotel automaticky upravuje svůj výkon v závislosti na aktuálně vyhodnocovaných parametrech. Výkon se reguluje podle aktuální a požadované teploty vody v systému.
„Majitel může využívat také připojení kotle na čidlo venkovní teploty,“ dodává Ing. Roman Boczek ze společnosti OPOP. Dále kotel umožňuje připojení k Wi-fi síti a přes aplikaci eModul tak můžete sledovat chod vytápění v mobilu, na tabletu nebo na počítači.
Užitečná signalizace – ať víte, kdy přiložit
Přestože kotle od OPOP nakládají s palivem velmi úsporně, manuálnímu doplnění dřeva do šachty se nevyhnete. Jak poznat tu správnou dobu? Nechte se upozornit, že dohořívá naložené palivo. Signalizace se zobrazí na displeji kotle a může pípnout také do mobilu.
„Přikládání usnadňuje také odsávací klapka, která před otevřením dvířek kotle odsaje kouř do komína. Během několika vteřin máte jistotu, že do místnosti se žádný kouř nedostane,“ upozorňuje Ing. Roman Boczek na další výhodu zplynovacích kotlů OPOP.
Využijte sílu akumulace
Pro maximální využití účinnosti a správnou funkčnost kotle je nezbytné připojení akumulační nádoby. Nádrž uchová přebytečnou ohřátou vodu po několik hodin až do doby, kdy ji efektivně využijete. To vám může zabezpečit například jeden den bez nutnosti zatápět.
Výhodou je, že při využití akumulační nádrže ohříváte vodu na plný výkon kotle a díky tomu dochází k dokonalému spalování, maximálnímu využití paliva a minimálním emisím.
Kromě toho kotle H4EKO-D a HE4KO-D MAX umožňují udržovat stáložárnou vrstvu. Pomocí nastavení na řídicí jednotce můžete stáložár využívat.
Pro lepší fungování a snazší instalaci
Nově firma OPOP nabízí také hydraulické sety, které jsou zárukou správné funkčnosti kotle i celého topného systému. Hydraulický set má primárně za úkol udržovat teplotu v kotli na hranici 65 °C a vyšší s pomocí termostatického ventilu.
„Set je osazený termostatickým ventilem a čerpadlem, abychom zajistili ochranu kotle proti nízkoteplotní korozi. Umožňuje připojit akumulační nádobu a bojler na ohřev teplé vody,“ vysvětluje Ing. Roman Boczek. Jeho využití zkracuje čas při instalaci kotle a napojení na topný systém.
Dotace na výměnu starého kotle
Zplynovací kotle na dřevo od OPOP patří do emisní třídy 5 a splňují podmínky ekodesignu. Můžete je využít jako náhradu starého uhelného kotle a čerpat dotaci v programech Nová zelená úsporám, Kotlíkové dotace nebo Oprav dům po babičce.
Sdílet / hodnotit tento článek