Při výběru mezi krbovými kamny na dřevo a automatickými kamny na pelety je třeba zvážit preferovaný způsob obsluhy, automatizace a finanční náklady. Každý z těchto typů kamen má své výhody a ideální volba závisí na individuálních potřebách a preferencích vaší rodiny.
Zatímco spalování dřeva má hlavně ekonomické výhody (nízké náklady na pořízení dřeva), u kamen na pelety převažují benefity týkající se komfortu a pohodlí. Zde je 5 největších výhod, které si užijete díky pořízení peletových kamen.
1. Automatický start vytápění
Pokud chcete v kamnech zatopit, nemusíte rozdělávat oheň ručně. „Naše kamna na pelety řídí chytrá jednotka, která ovládá dávkování paliva i chod odtahového ventilátoru. Také spuštění kamen probíhá tak, že zmáčknete tlačítko,“ vysvětluje jednoduchý provoz Ing. Jana Stříteská ze společnosti OPOP. Vyřeší to za vás podpalovací patrona, která se nažhaví a zapálí palivo dodané na rošt hořáku.
2. Automatické přikládání paliva
Doplňování a přikládání pelet do ohně je pravděpodobně to, co oceníte nejvíc. „V kamnech od OPOP najdete velký zásobník na 35 kilogramů paliva. Jednoduše do něj nasypete pelety a pak máte vystaráno na 3 dny provozu,“ dodává Ing. Stříteská.
Dokud je v zásobníku dost pelet, podavač samočinně odměřuje potřebné množství. Manuální přikládání vůbec není potřeba, takže dvířka od kamen využijete převážně jen ke sledování ohně. Kamna OPOP mají vysokou účinnost a výborně využívají energii paliva. Díky tomu je spotřeba pelet nízká.
3. Vytápění podle vašich představ
Zatímco kamna na dřevo nabízí regulaci jen manuálně pomocí přísunu vzduchu, kamna na pelety mají sofistikovaný systém elektronického řízení. U kamen, které vyrábí firma OPOP, si můžete volit z pěti stupňů výkonu a dále si nastavit denní nebo týdenní program pro automatický chod vytápění.
Kamna spínají podle požadované teploty v místnosti. Prostor rychle vyhřejí a příjemná teplota vydrží po dlouhou dobu díky sálavému přenosu tepla. OPOP nabízí výběr ze šesti barev obkladového kamene, takže si každý vybere podle svého vkusu a ladění interiéru.
4. Palivo bez práce
Jistě víte, kolik práce si vyžádá příprava dřeva na podpal. Dřevo musí být dostatečně vysušené, nařezané a naštípané na menší kusy, které se bezpečně vejdou do topeniště. Manuální rozdělání ohně vyžaduje určitou zručnost, přípravu třísek nebo podpalovače a čas na rozhoření.
Ve srovnání s tím zaručují pelety mnohem vyšší komfort a jednoduchou manipulaci. Hned při nákupu mají optimální vlhkost kolem 15 procent, takže je můžete rovnou používat. Stačí rozdělat pytel a jeho obsah přesypat do zásobníku. O vše ostatní se postarají kamna automaticky. Díky tomu zvládnou obsluhu i starší osoby nebo lidé s menší fyzickou silou.
5. Snadné čištění
„Ve srovnání se spalováním dřeva mají kamna na pelety i jednodušší čištění a údržbu,“ připomíná důležitou věc Ing. Jana Stříteská z OPOP. „Díky automatické regulaci dochází k efektivnímu hoření paliva, které nechává jen malé množství popela. Ten se sbírá do samostatné nádoby, která jde snadno vyjmout a vysypat třeba do kompostu,“ dodává.
Během provozu dochází k pravidelnému čištění hořákové misky pomocí odtahového ventilátoru. Na dvířkách se neusazují saze a sklo zůstává čisté díky speciálnímu systému obtékání vzduchu.
Kamna na pelety mohou sloužit jako ideální doplňkový zdroj vytápění v novostavbách i starších domech. Kamna OPOP nabízí výkonové rozpětí od 2,6 do 6,5 kW.
Kamna spadají do 5. emisní třídy a splňují podmínky ekodesignu. Jsou také zařazené v aktuálních dotačních programech Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce.
Sdílet / hodnotit tento článek