Festival Salon dřevostaveb je už tradičně výkladní skříní progresivních trendů v dřevěné architektuře a také inspirací pro odpovědný životní styl. Jeho součástí je každý rok řada přednášek, ale také výstava těch nejlepších dřevěných staveb, které vznikly v Česku a Slovensku v posledním období.
„Každý rok se snažíme poukázat na přednosti a široké možnosti využití dřeva, které je vůbec nejudržitelnějším stavebním materiálem. O tom, že se nám to daří, svědčí i letošní přehlídka zhruba 30 nejpovedenějších děl, která bude od začátku Salonu dřevostaveb až do 22. května vystavena na piazzettě Národního divadla,“ popisuje Pavel Horák, architekt a zakladatel Salonu dřevostaveb.
Inspirace ze zahraničí
Devatenáctý ročník Salonu dřevostaveb zahájí dne 17. dubna přednáškový večer v centru CAMP, kde vystoupí také významní zahraniční hosté – letos účast přislíbili architekti Do Janne Vermeulen a Jeroen van Schooten z atelieru TEAM V z Amsterdamu a norský architekt žijící na Slovensku a působící v atelieru Createrra Bjørn Kierulf. Součástí večera bude také panelová diskuze na téma vícepodlažní dřevostavby.
Večer pak uzavře křest Ročenky dřevostaveb, která je tradiční součástí každého ročníku festivalu. Vstup na tento večer je zdarma, nicméně kapacita je omezená, a tak je dobré si svůj vstup rezervovat předem přes web goout.cz.
Unikátní instalace u Národního divadla
Následující den, tedy 18. duben, připadá na Den dřevěné architektury a program Salonu dřevostaveb pokračuje blokem přednášek na piazzettě Národního divadla, kde jednotliví architekti dřevostaveb odprezentují svá díla. Právě tady vyroste atraktivní dřevěná instalace monumentálního měřítka, jež ozvláštní veřejný prostor a nabídne kolemjdoucím relaxační zónu s posezením uvnitř dřevostavby v českém lese. Instalace bude zároveň nosičem výstavy nejvýznamnějších dřevostaveb z posledního období.
Návrhu instalace se letos ujali tři architekti z atelieru Prodesi/Domesi: Ing. arch. Thu Ha Matoušková, Ing. arch. Michael Šilar a Ing. arch. Michal Kotlas spolu se zahradními architekty z atelieru Partero v čele s Jakubem Fingerem. Projektantem je Bc. Jan Švarc, statické části se ujal Ing. Zbyněk Šrůtek z Timber design. Hlavní inspirací pro architekty byl motiv kruhu, avšak ten má v jejich pojetí mnohem hlubší význam než jen jako geometrický tvar.
Jejich prvotní myšlenkou bylo, jak co nejlépe prostor doplnit a zvýšit tak jeho kvalitu pro lidi. A protože je piazzetta u Národního divadla náměstí tradičního tvaru, které je jinak prázdné, bez zeleně, sezení či zastavení, rozhodli se toto díky instalaci změnit.
„Letošní instalaci jsme chtěli dát hlubší myšlenku. Vybrali jsme kruh pro jeho jednoduchost. Současně kruh jako dokonalý geometrický tvar má také energii, představuje nekonečnost. V přírodě se vyskytuje v mnoha podobách, jako například letokruhy stromu. Pro někoho je symbolem života, koloběhu přírody. Zároveň na ploše piazzety svou uzavřeností vytváří malý zelený ostrov v centru města,” vysvětluje trojice architektů, kteří stojí za návrhem letošní instalace.
„Záleží nám na tom, aby celý Salon dřevostaveb lákal a inspiroval nejen odborníky z řad architektů, developerů, výrobců materiálu a dalších dodavatelů, ale i jejich koncové zákazníky. Naším cílem je nabídnout jim platformu, kde si mohou vyměňovat relevantní informace a novinky z oboru,“ říká Pavel Horák.
Sdílet / hodnotit tento článek