"Objevují se teprve první pokusy o její (AI) využití. Je to například v oblasti generativního designu, kde hlavně architekti zkouší zapojit umělou inteligenci, aby jim pomohla najít z mnoha variant optimální umístění, tvar a interiér plánované stavby na základě předem zadaných podmínek," řekl Martin Slanec, jeden z ředitelů společnosti Arkance, dodavatele systémů BIM. Umělá inteligence ve stavebnictví je ale podle něj v ČR teprve v plenkách.
Nejrozšířenějšími nástroji umělé inteligence jsou podle expertů momentálně jazykové modely, které generují texty či obrázky na základě uživatelských příkazů. Jednat se podle architekta Martina Rosy může například o formu takzvaných chatbotů imitující lidskou konverzaci. AI by ale také zefektivnilo povolovací řízení, míní Rosa. "Mohlo by to vést k zásadním časovým úsporám, přičemž role úředníků by se transformovala spíše na roli kontrolní," řekl.
Předstupněm pro zvýšení uplatňování umělé inteligence ve stavebnictví by měla být podle odborníků co největší digitalizace. V současnosti se pracuje na digitalizaci stavebního řízení, které by podle nich mělo do stavebního procesu přinést zejména zjednodušení a zrychlení viditelné koncem roku. Digitalizace má být součástí nového stavebního zákona, který by měl vyjít v platnost letos 1. července. Jeho základní podobu by měl ve čtvrtek 25. dubna představit vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).
Ve stejný termín se dříve počítalo také se zavedením systému BIM, Bartoš loni v květnu ale uvedl, že jeho zavedení pro nadlimitní zakázky ve státní správě bude mít zpoždění a posune se na rok 2025. Státu zatím chybí plně funkční datový standard, který je základem spolupráce všech stavařských profesí napříč životním cyklem staveb. Při metodě BIM je vytvořen digitální model chystané stavby se všemi jejími charakteristikami. Cílem metody je zjistit možné chyby a nedostatky projektu ještě před zahájením stavby. Model zároveň funguje jako databáze informací o stavbě pro její navrhování, výstavbu a provoz.
Překážkou ve využívání umělé inteligence ve stavebnictví a státní správě by podle některých odborníků mohla být otázka bezpečnosti. Zároveň ale v tomto směru může být také přínosem a snižovat například počet úrazů na pracovištích, uvedl ředitel České asociace umělé inteligence Lukáš Benzl.
Sdílet / hodnotit tento článek