Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zajímá Vás, jak doma efektivně kompostovat? Navštivte veletrh FOR WASTE & WATER

Každý Čech ročně vyhodí v průměru 307 kilogramů odpadků. Toto číslo je rok od roku vyšší. Většina obyvatel poctivě třídí plasty, papír a sklo. Jeden jediný odpadkový koš nahradilo v posledních letech ve většině domácností několik nádob na třídění odpadu. Necelá polovina (40 procent) toho, co ročně skončí v popelnici, je takzvaným bioodpadem.
Zajímá Vás, jak doma efektivně kompostovat? Navštivte veletrh FOR WASTE & WATER

Patří do něj organické zbytky z domácností a zahrad jako jsou zbytky vařených jídel, syrových surovin, papírové kapesníky, zvadlé květiny, posekaná tráva, listí nebo piliny, ze kterých je možné jednoduchým procesem vytvořit organické hnojivo – kompost. Stovky tisíc tun odpadu vhozeného ročně do popelnice by se tak mohly dostat do přírodního koloběhu v podobně kvalitního humusu.

Navíc, pokud se bioodpad rozkládá bez přístupu kyslíku, vzniká metan, který je základní složkou bioplynu a jeho spalováním je možné vyrábět elektrickou energii a teplo. I když domácností se zájmem o kompostování stále přibývá, ne všichni mají prostor, kde doma kompostovat. V zahraničí již funguje, stejně jako u jiných tříditelných surovin, pravidelný svoz bioodpadu přímo z domu na speciální skládky. Lidé třídí zbytky z kuchyně a posekanou trávu dobrovolně, nebo i pod hrozbou pokuty.

Dle novely zákona o odpadech ze září letošního roku mají od roku 2015 české obce povinnost zajistit sběrné nádoby nebo sběrná místa, jako jsou třeba komunitní kompostárny nebo bioplynové stanice, kam mohou obyvatelé bioodpad vyvážet. Podle evropských směrnic musí členské státy v letech 2013 až 2020 snížit ukládání biologicky rozložitelných odpadů na skládky o 50, respektive 75 procent oproti výchozímu stavu v roce 1995.

Podle informací z Ministerstva životního prostředí hrozí České republice při neplnění těchto závazků sankce od Evropské komise. Informace o tom, jak i vy můžete kompostovat doma a jak efektivně odpad z domácností zpracovávat, recyklovat a dále využívat, informuje pravidelně veletrh FOR WASTE & WATER, který se uskuteční v září 2015 na výstavišti PVA EXPO PRAHA v Letňanech.

Více informací naleznete na forwaste.cz

ABF, a.s.

logo
Beranových 667
199 00 Praha 9 - Letňany

telefon: 225 291 111
e-mail: recepce@abf.cz

web: abf.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?

Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?

Bioodpady tvoří nejvýznamnější složku domovního odpadu. Průměrná produkce kuchyňského odpadu se pohybuje mezi 40 až 75 kg na 1 osobu a rok, produkce zahradního odpadu se pohybuje mezi 4 až 15 tunami na 1 hektar plochy. U domácnosti, žijící v rodinném domku se zahradou, lze počítat s produkcí bioodpadů tak v rozmezí…

Využití kompostu pro vytápění domu

Využití kompostu pro vytápění domu

Kompostování je odedávna využíváno k „likvidaci“ zahradního odpadu a výrobě kvalitního hnojiva. Dal by se ale využít i energeticky? Jak tedy pomocí kompostu vytápět? Lze kompost spalovat? Myšlenka na využití tepla z kompostu není nijak nová, jen využití zůstává zatím netradiční.