REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Keramika v koupelnách a kuchyních: Přírodní motivy stále v kurzu. Velkoplošný obklad je rok od roku oblíbenější

Druhý ročník konference MATERIÁL + TREND, představil posluchačům 10 odborných přednášek zaměřených na aktuální trendy a vývoj materiálů v oboru interiérového designu. O trendových paletách barev přijeli přednášet i významní hosté ze zahraničí, jako je známý skandinávský trendhunter Stefan Nilsson nebo specialistka na barvy Judith van Vliet.
Zdroj: ARBI

Hovořilo se také o trendech v koupelnách, které nám představila designérka a trend specialistka Iva Bastlová a Simona Lašáková, odborná poradkyně z koupelnového studia Keraservis.

Cersaie a Salone del Mobile – vlajkové lodi v trendech

Hned v úvodu designérka Iva Bastlová vysvětlila posluchačům, kde se vůbec takový trend bere. Trendy vnímáme a hodnotíme především z pohledu novinek prezentovaných na italském veletrhu Cersaie, kde se prezentují keramické obklady, dlažby a sanita. Vloni se konal již 40. ročník, na další ročník se můžeme těšit letos na konci září. Jde o jednu z nejvýznamnějších událostí v oboru interiérového designu s tématem koupelen společně s dalším jarním italským veletrhem Salone del Mobile.

Pestrost vévodí i letošním trendům

Hlavní trend, který se na posledním ročníku objevil u všech výrobců, se dá charakterizovat jedním slovem, které je pestrost. U nás v současnosti vnímáme trendy koupelnu takovou, kde jsou použity obklady v béžové nebo šedé barvě v kombinaci s bílou sanitou. Na Cersaie je již poslední 2–3 roky vše jinak. Ukazuje se zde pestrost v barvách a odstínech nejen na obkladech, ale i na sanitě. Umyvadla tak mohou mít výrazné barvy jako je sytě červená, modrá, zelená, ale i pastelové a lomené odstíny. A to nejen umyvadla volně ložená i zápustná, ale samozřejmě i vany, toalety a bidety. Umyvadla mají často i různé dekory nebo textury.

Další pestrost barev se objevuje u vodovodních baterií. U nás jsme zatím stále zvyklí především na chrom nebo nerez, v poslední době je oblíbená i černá nebo zlatá barva. Možností je ale spousta, baterie můžou mít nekonečně mnoho metalických odstínů (měděné, nazlátlé, antracitové…) nebo i unibarvy sladěné s umyvadlem. Pestrost ale můžeme vidět na všech koupelnových prvcích. Objevují se celé monochromatické koupelny, kde je s obkladem stěn sladěná barva umyvadla i koupelnového nábytku.

Trendy barvy v obkladech můžeme rozdělit do dvou skupin. Tou první jsou teplé barvy, kde se hodně pracuje s pudrovou, terakotovou, lomenou červenou, okrovou. Na druhém konci jsou naopak chladné odstíny jako je tyrkysová, modrá, lomená modrá, pastelová zelená, šalvějová nebo mátová. Pracovat s barvou můžeme i tak, že ji nepoužijeme na celé plochy, ale využijeme ji buď k dělení stěn pomocí dvou barev nebo použijeme obklad v kombinaci s omyvatelnou výmalbou, případně zkombinujeme obklad velkého a malého formátu.

Motivy květin a listů jsou stále v kurzu

Pestrost je vidět také v motivech. Po explozi velkých květinových motivů a různých florálních a organických motivů z předchozích let už jsou nejnovější motivy trochu umírněnější. Přesto jsou stále oblíbené např. motivy listů monstery a dalších květin na různém světlém i tmavém podkladu. Kromě malého opakujícího se vzoru se můžeme také setkat například i s velkým obrazovým motivem listu květiny od podlahy ke stropu. „Jako pravidelná návštěvnice veletrhu Heimtextil můžu potvrdit, že se tyto motivy, které známe z tapet a textilu, překlopily i do keramiky. Ovšem vzhledem k tomu, že textil se dá na rozdíl od obkladů lehce obměnit, je ke zvážení, jak hodně s takto výraznými motivy experimentovat a jak s nimi pracovat,“ dodává k tomuto trendu Iva Bastlová.

Dalším zajímavým motivem objevujícím se na obkladech a dlažbách jsou experimenty s kamenem. Nejde však o klasický běžný mramor, ale o pestré imitace průřezů různými barevnými kameny nebo polodrahokamy, případně fantazijní motiv, který kámen připomíná. Ačkoliv jde o velmi extravagantní motiv, i ten jistě najde v některých interiérech své uplatnění.

Technická místnost jako plnohodnotný interiér

Trendy se však nedějí jen v rámci materiálů, ale i v rámci dispozice domu. Mluvíme zde především o technických místnostech, které se posledních pár let stávají plnohodnotnými místnostmi, které řeší architekt nebo designér. Hledí se v nich na estetiku, ergonomii a praktickou stránku. Můžeme zde vidět například pračku se sušičkou ve zvýšené poloze, spoustu úložných prostor a samozřejmě umyvadlo.

Mozaika od Bisazza. Zdroj: Keraservis

Inspirace přichází z přehlídkových mol

Další informace, jak takový trend vzniká, prozradila posluchačům i Simona Lašáková ze společnosti Keraservis. Produktoví designéři známých značek keramiky prozradili, že se inspirují na přehlídkových molech. Tedy to, co se objeví na slavném Fashion Weeku v New Yorku nebo Milánu, se začne brzy promítat i do keramického světa. „Zároveň bych na začátku chtěla říct NE trendu, a to takovému směru, který míří k rychlé spotřebě. Svět, ve kterém se dvakrát ročně obnovují trendy, se točí velmi rychle a je důležité nad tím vším přemýšlet hlouběji, ať je interiér to, co měníme jednou za 15 let a po celou tuto dobu nám krásně funguje,“ vysvětluje.

Velkoformát do koupelen i kuchyní

Když se bavíme o trendu jako takovém, v módě se většinou mění textury, vzory, střihy. Pokud podobný princip přeneseme do světa keramických obkladů, koukejme po tom, jak je povrch upravený, jaký je na dotek, jak je vzor kvalitně vytištěný a samozřejmě na formát. Ten se také mění a některé formáty mají tendenci vycházet z módy rychleji než jiné,“ radí Simona Lašáková, která se návrhům koupelen sama profesně věnuje.

Aktuálně je trendem stále velkoformátový obklad, kde se dostáváme až na rozměry 120×278 cm. To v koupelnách zajistí menší množství spár a jednodušší údržbu. Dále jsou to nábytkové formáty o rozměrech 160x320 cm, které jsou dostupné v tloušťkách 6, 12 a 20 mm. Ty jsou vhodné například k obkládání nábytku nebo do kuchyní. Protože keramika není porézní, nenasákne žádné barvy, pachy ani bakterie, dá se z ní vytvořit praktická kuchyňská deska.

Je možné jí také kombinovat s novými technologiemi jako je neviditelná varná deska, která je schovaná v rámci pracovní desky, protože keramika na rozdíl od přírodního kamene umožňuje dobrý a rovnoměrný průchod indukčních vln. Výsledkem je čistý vzhled a praktický dobře udržovatelný povrch.

Neviditelná varná deska InvisaCook od Atlas Concorde. Zdroj: Keraservis

Jednotný vzhled interiéru a exteriéru

Co nám keramika také umožňuje je sjednocení vzhledu interiéru a exteriéru. U nás se tento trend objevuje až v posledních letech. Lidé měli dlouhou dobu strach dávat si keramiku na podlahu do obytných prostor, protože je studená. Tento problém však zmizel díky podlahovému topení, bylo tedy možné začít propojovat interiér s exteriérem a keramika se tak začala v interiérech mnohem více objevovat. V tomto případě je vhodné dívat se u jednoho výrobce na venkovní a vnitřní kolekce, které na sebe vzhledově navazují. Možné je využití stejného keramického obkladu i na fasádu nebo kuchyňskou linku a vše tak opticky propojit.

Propojení dlažeb v interiéru a exteriéru, série Boost Mineral od Atlas Concorde. Zdroj: Keraservis

Epoxidová spárovačka zjednoduší údržbu

Někteří klienti nechtějí malý formát, protože je náročné se o něj starat. I na to již máme naštěstí řešení – epoxidovou spárovačku. Dříve se využívala hlavně v komerčních prostorách nebo průmyslových výrobách, dnes jí používáme i v obytných místnostech. Je jednodušší na údržbu, nenasákavá, nehrozí tvorba výkvětů, je chemicky odolná, nemění barvu a je jednodušší na údržbu.

Zbyl vám odřezek z velkoformátové desky? Použijte ho na nábytek

Poslední trend je použití keramiky na nábytek. Spousta výrobců keramiky vyrábí již svůj vlastní nábytek či různé designové dekorativní prvky. Také v případě, že nám zbyde odřezek z velkoformátové desky, můžeme si z něj udělat např. desku stolu nebo z ní vytvořit keramická umyvadla. Tím opět sladíme materiály v různých místnostech v jednom interiéru. Na závěr dodejme, že trendy bude vždy spokojený klient. Výsledek pak závisí nejen na talentu designéra, ale také na kvalitním zpracování a práci řemeslníka. Můžeme použít krásný materiál, ale pokud není práce provedena čistě a profesionálně, tak výsledek nebude krásný.

Ing. arch. Martina Dokoupilová

Vystudovala obor Architektura a stavitelství na ČVUT, nyní se věnuje psaní a návrhům interiérů. Jejím koníčkem je cestování, při kterém ráda poznává cizí kulturu, architekturu a přírodu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Krásná vila na vulkanickém ostrově v Atlantském oceánu

Díky přísnému dodržování regulativů působí celý ostrov velmi harmonicky, pouze bílá architektura v lávově černé krajině a zeleni v podobě palem. Barevnost se stala ústředním motivem celého interiéru vily. Rekonstrukci vily z roku 2000 majitelé pojali i jako částečnou úpravu dispozice.

REKLAMA