REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Portálové jeřáby: Efektivní řešení pro manipulaci s materiálem nejen v logistice

Portálové jeřáby představují flexibilní a výkonné řešení pro manipulaci s materiálem v různých odvětvích průmyslu a logistiky. Jejich hlavní předností je nezávislost na nosné konstrukci budovy. Jaké jsou další výhody portálových jeřábů a jaké využití nabízejí?
Zdroj: Adamec Crane Systems, s.r.o.

Všestrannost portálového jeřábu

Ačkoli si dnes můžete vybrat z různých typů průmyslových jeřábů, portálové jeřáby patří mezi nejvíc všestranné, což potvrzuje i přední český výrobce portálových jeřábů Adamec Crane Systems.

O té nejzásadnější výhodě, tedy skutečnosti, že portálové jeřáby nezatěžují statiku budovy, jsme se zmínili již výše. Portálové jeřáby jsou samostatně stojící konstrukce, čím minimalizují nároky na nosnou konstrukci budovy. Nabízejí i vysokou flexibilitu umístění, protože mohou být umístěny na kolejnici pro pohyb podél definované dráhy, nebo přímo na podlahu pro volnou manipulaci s břemenem.

Maximální nosnost portálových jeřábů je sice nižší než například mostových, ale přesto dokážou manipulovat s břemeny o hmotnosti od několika desítek kilogramů až po 120 tun, což je činí vhodnými pro širokou škálu aplikací.

I přes robustní konstrukci a často i velké rozměry patří mezi výhody portálových jeřábů i snadná instalace a demontáž. Lze je poměrně snadno sestavit a přemístit podle aktuálních potřeb.

Konstrukce portálových jeřábů

Portálové jeřáby se vyrábějí v různých provedeních, která lze přizpůsobit konkrétním požadavkům a podmínkám provozu.

Základní členění podle nosníků: Jednonosníkové jeřáby jsou vhodné pro lehčí břemena a menší rozpony, zatímco dvounosníkové jeřáby nabízejí vyšší nosnost a stabilitu pro manipulaci s těžkými břemeny.

I výška zdvihu jeřábu může být pevně daná nebo nastavitelná pomocí mechanického nebo hydraulického systému, díky čemuž ji lépe přizpůsobíte vašim provozním podmínkám.

Pohyb jeřábu po kolejnici řídí měnič frekvence, u jeřábů s volným pohybem po podlaze je obvykle pohyb řízen ručně.

Uplatnění portálových jeřábů v logistice

Z výše uvedeného je zřejmé, že portálové jeřáby se staly nepostradatelným nástrojem v moderní logistice a výrobě díky své všestrannosti a schopnosti přizpůsobit se různým provozním podmínkám. Jejich využití urychluje a zefektivňuje přepravu materiálu, snižuje riziko poškození zboží při manipulaci a optimalizuje využití skladových prostor.

Konkrétní příklady využití portálových jeřábů:

Portálové jeřáby s různými typy konstrukce, nosnosti a příslušenství se uplatní v různých sektorech i procesech v průmyslu.

Snad největší portálové jeřáby se používají v přístavech pro vykládku a nakládku tankerů. Portálové jeřáby usnadňují překládku materiálu mezi různými dopravními prostředky, jako jsou například nákladní automobily a železniční vagóny. Ve skladech a distribučních centrech se portálové jeřáby používají pro přesun materiálu mezi jednotlivými sektory, paletovými pozicemi nebo nakládacími rampami. Díky své pohyblivosti a dosahu mohou obsluhovat velké skladové plochy a optimalizovat využití prostoru. Další uplatnění je ve výrobních halách a menší jeřáby nalezneme i v řemeslných dílnách.

Další typy jeřábů

Kromě portálových jeřábů existuje celá řada dalších typů jeřábů, které se využívají ve stavebnictví a logistice, jako jsou mostové jeřáby, konzolové jeřáby, sloupové jeřáby nebo věžové jeřáby. Výběr vhodného typu jeřábu závisí na konkrétních požadavcích a podmínkách provozu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Foto: MORGUNN

Znovuoživení historického parku v harmonii s novým pojetím i funkcemi

Revitalizace tohoto parku je založena na respektu k jeho historickým hodnotám a stávajícím vzrostlým stromům. Zároveň byly do parku harmonicky vneseny nové prvky, které poskytují obyvatelům ideální místo pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce.