Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Historickou elektrárnu v Plzni přeměnili na pivovar a víceúčelový sál

Elektrárna vystavěná v roce 1905 v areálu Plzeňského Prazdroje v rámci ambiciózního projektu zabezpečovala výrobu elektrické energie pro pivovar i pro část města do roku 1995. Od roku 2019 se objekt mění na pivovar Proud a posléze zde přibude i víceúčelový sál s kompletním zázemím.
Foto: BoysPlayNice
Život je z pekla štěstí a ráj je velký pivovar.
Petr Pšurný

Vizualizace rekonstrukce haly. Foto: BoysPlayNice

Budoucí rekonstrukce staronového objektu elektrárny a pivovaru

Několikrát jsme si zde povídali o rekonstrukci, revitalizaci a dalších „re“, která jsou součástí křehkého procesu při spojování nového a původního stavu nějakého projektu takového typu. Pozor, není to jenom o zachování dobových relikvií nebo přepisu historické vzhledu do zcela nového. Jedná se o vysoce hodnotnou disciplínu, při které musíte trefit do černého na první dobrou. Je třeba spojit technické a technicistní prvky vybavení, architekturu a udržet jistou estetiku. Nejde o to vytvořit hybrid, který zohlední bývalé technologie, architektonické prvky a ráz doby, který překlopíme do nového pojetí. To by bylo moc jednoduché. A už vůbec to nejde v pivovaru, kde běží provoz, který je zakomponovaný do původního konceptu hal, které jsou však v částečně zastaralém nevyhovujícím stavu. Částí této velmi odvážné a ctižádostivé myšlenky takzvaného Spalkova projektu byla i elektrárna se zamýšleným energetickým výkonem pro pivovar i část města. Tudíž zde máme nádherné, ale staré technologie poplatné roku 1905 v přímé konfrontaci se stávajícím pivovarem z roku 2019. Řekněme, že to je fáze jedna a v dalších fázích, které uvidíte na vizualizacích, dojde k tomu kouzlu. Výraznější zásahy by nedávaly smysl, ale je třeba pospojovat historické prvky, zbavit se nánosů a balastu předešlých časů, které se zde podepsaly takřka na všem. Nově zde tudíž vznikne sál pro 500 návštěvníků pro všemožné akce, vystoupení, výstavy, festivaly. Znovuzrozené fasády s markantním prosklením, které umožní průhledy na technologie i industriální vzezření haly s prvky starých časů. Jednou z výhod je, že při citlivém uchopení a „oprášení“ problému estetika celé věci odzrcadlí ty krásné prvky dané doby a krásně dotvoří nynější architekturu.

Pohled jihozápadní, současný stav. Foto: BoysPlayNice

Je to často přeměna až pohádková. Architektura, ale taky kulisy, scénografie, užité umění, magická přeměna původní funkce na něco smysluplného, odpovídajícího současnosti. Pokud se zamyslíte, tak dojdete možná k názoru, že tyhle rekonstrukce a konverze, jako je třeba Galerie Vaňkovka v Brně, nádherná konverze kotelny v Libčicích nad Vltavou, konverze automatických mlýnů od Josefa Gočára v Pardubicích, konverze areálu bývalé keramičky Kocandy v Kravsku a spousty dalších, jsou vlastně nádhernou hrou. Z části je takový počin korunován jistou magičností a mystičností výsledku, jako je tomu kupříkladu u podzemních vodojemů v Brně na Žlutém kopci. Chrám v podzemí může sloužit stejně dobře jako galerie, prohlídková trasa vodojemu, ale i ke koncertům, akcím všeho druhu i jako součást filmových pobídek. To místo je neskutečné, tak proč ne krásný sál, jako součást pivovaru s prvky historické elektrárny včetně portálového jeřábu.

Tyto rekonstrukce a konverze dokážou znovuzrození něčeho krásného a tím neoddiskutovatelně obohatí náš život.

Pohled jihozápadní, současný stav. Foto: BoysPlayNice

Základní popis

Elektrárna vystavěná v roce 1905 v areálu Plzeňského Prazdroje v rámci ambiciózního Spalkova projektu zabezpečovala výrobu elektrické energie pro pivovar i pro část města do roku 1995. Od roku 2019 se objekt mění na pivovar s plánovaným výstavem 10tis. hl ročně. Aktuálně je uzavřena první fáze – pivovar vaří pivo v jedné ze dvou hal, objekt je staticky a technicky zajištěn. Pokračování rekonstrukce a přestavby obsahující především sál s kapacitou 500 návštěvníků je ve fázi projekční přípravy. V budoucnu budou moci návštěvníci v prostoru bývalé strojní haly zažít koncert, výstavu, přednášku, festival minipivovarů nebo „jen“ ochutnat stálice i novinky ze sklenic s logem Proud.

Části původní elektrárny. Foto: BoysPlayNice

Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu

Autorská zpráva

Elektrárna vystavěná v roce 1905 v areálu Plzeňského Prazdroje v rámci Spalkova projektu zabezpečovala výrobu elektrické energie pro pivovar i pro část města do roku 1995. Za dobu provozu prošla několika změnami technologie, žádná z nich samotnému objektu nepřinesla výraznější prospěch, spíše naopak. Nejhůře se podepsala léta komunistického režimu, kdy se z dřívějšího „chrámu pokroku“ stala špinavá kotelna. Od roku 2019 se objekt mění na pivovar s plánovaným výstavem 10tis. hl. ročně. Aktuálně je uzavřena první fáze – pivovar vaří pivo v jedné ze dvou hal, objekt je staticky a technicky zajištěn. Pokračování rekonstrukce a přestavby, obsahující především sál s kapacitou 500 návštěvníků, je ve fázi projekční přípravy. V budoucnu budou moci návštěvníci v prostoru bývalé strojní haly zažít koncert, výstavu, přednášku, festival minipivovarů nebo „jen“ ochutnat stálice i novinky ze sklenic s logem Proud.

Vizualizace rekonstrukce haly. Foto: BoysPlayNice

Leitmotivem rekonstrukce je hledání hranice a celkové pochopení minulé a budoucí funkce budovy – dovolit si zbourat hodnotné, odolat zbytečné reprodukci původních forem, hledání dostatečně kvalitních náhrad, skloubení současné technologie s možnostmi objektu. Přijetí myšlenky, že stavíme primárně výrobní, funkční objekt – „prostě pivovar“ – a ne „galerii“.

Zachováváme historické prvky, které dávají smysl i pro dnešní využití. Nechceme bourat zbytečně. Podstatnou částí našeho návrhu je náprava toho, jak bylo s objektem zacházeno v době po druhé světové válce. Výraznějšími zásahy šetříme a musí mít v hierarchii objektu velmi vysokou pozici – navrhujeme nový vstup akcentovaný velkorysým venkovním schodištěm, nové prosklení hlavního štítu deklarující jeho novou funkci průhledem na varnu. V interiéru plánujeme využít vybavení dřívější elektrorozvodny i mostový jeřáb a další objekty a povrchy.

Vizualizace rekonstrukce haly 3.NP. Foto: BoysPlayNice

Doplňující informace

Studio Mimosa architekti
Autor Petr Moráček
Jana Zoubková
Pavel Matyska
Dalibor Pospíšil
Adresa studia Vyšehradská 320/49, 128 00 Praha, Česká republika
Umístění projektu U Prazdroje 64/7, 301 00 Plzeň
Země projektu Česká republika
Rok projektu 2019
Zastavěná plocha 2 990 m2
Klient Plzeňský Prazdroj
Fotografie BoysPlayNice, info@boyplaynice.com, www.boysplaynice.com
Vizualizace: mvize visualisation, ex-machina.art
Spolupráce Projekce, HIP: Milan Pytloun [raz23 s.r.o.]
Statika: Petr Žalský [Statikon Solutions s.r.o.]
O studiu/autorovi Bližší informace

Atelier Mimosa architekti byl založen v roce 2007 Petrem Moráčkem, Janou Zoubkovou, Pavlem Matyskou.

Jana Zoubková se zásadní měrou podílela ve spolupráci s ADR s.r.o. na návrhu a realizaci pivovarů Trautenberk, Hostivar, Osegg, Palírny Javornice a dalších veřejných i soukromých stavbách. Palírna Javornice byla v roce 2017 oceněna v obou českých architektonických soutěžích – cenou Grand Prix a Českou cenou za architekturu. Pivovar Trautenberk byl oceněn v soutěži Česká cena za architekturu 2018.

Navrhuje domy i interiéry po celém území České republiky i za jejími hranicemi, práce atelieru uspěly v tuzemských i zahraničních architektonických soutěžích.

Použité podklady:

  • Citáty – http://www.citaty.net
  • Fotografie – BoysPlayNice, info@boysplaynice.com, www.boysplaynice.com
  • Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO MIMOSA ARCHITEKTI a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Petr Brandejský

Gotický klenot Brna uvítal v podkroví první návštěvníky

Šestnáctikanálový zvuk, 430 barevných světel a krásná multimediální expozice v atraktivních prostorách krovu historického kostela jsou dalším lákadlem pro návštěvníky Brna. V kulise gotického chrámu vás v krátkém čase provede audiovizuální provedení genezí chrámu a vlastně i města samého.

Foto: Obec architektů (OA)

Grand Prix Architektů: Národní cena za architekturu. Festival bude na konci října

Jedná se konkrétně o 31. ročník každoroční akce, která si za dobu svého konání našla řadu příznivců a obdivovatelů. V mezinárodní porotě zasedají hvězdy současné architektury, designu a urbanismu. Přihlášená díla se dostávají do hledáčku světových agentur. Jaký byl letošní ročník? Podívejte se na…

Foto: Francesca Iovene

Stará venkovská škola jako rodinný dům

Zbourat půlku chráněné budovy a v daných parametrech k ní přistavět celodřevěnou novostavbu? Není divu, že takové podání vzbudilo pozornost úředníků památkové ochrany. Jak se ale ukázalo, architekt tu spíše napravoval to, co se dříve příliš nepovedlo. Ochranu hodnotné architektury měl pořád na…

Foto: Marcello Mariana

Ovčácká salaš zachráněna. Teď slouží jako perfektní horská chata

I když jsou prastaré, nevztahuje se na ně statut historické nebo kulturní památky. Z krajiny postupně mizí a horské scenérie Orobských Alp jsou bez nich o dost chudší. Smutnější. I proto se jednu takovou opuštěnou starou salaš rozhodl její nový majitel zachránit. Přestavěl ji na chatu…

REKLAMA