REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Organizace Open House Praha připravila na podzim nové cykly procházek i interaktivní workshopy

Nádraží Praha-Bubny, Sibiřské náměstí v Dejvicích, Borůvkovo sanatorium, cyklus procházek po stopách šlechtických rodů na Malé Straně nebo série interaktivních naučných workshopů. Organizace Open House Praha zve v prvních podzimních týdnech na nové procházky ze svého celoročního programu i další akce zaměřené na architekturu a historii hlavního města.
Borůvkovo sanatorium. Zdroj: Kateřina Červená

Záměrně se v rámci celoročních procházek zaměřujeme i na lokality, které nepatří mezi turisticky nejatraktivnější cíle, ale přitom nabízí velmi pohnutou historii a dokreslují je příběhy, které zůstávají i většině Pražanů skryté. Jsme přesvědčeni o tom, že Praha je město plné zajímavých osudů a významných architektonických počinů, se kterými lidi rádi seznamujeme,“ říká ředitelka festivalu Klára Veselá.

Novinky v programu

V minulosti se lidé s Open House Praha mohli již vydat na procházky věnované osudům Židů například do Libně nebo na Staré Město. V úterý 24. září se mohou nově vypravit do Holešovic, konkrétně na nádraží Praha-Bubny, odkud za druhé světové války odjížděly transporty do koncentračních táborů. „Kromě tragických událostí, které se zde v minulosti odehrály, budeme mluvit také o připravovaném Památníku ticha, který má tuto smutnou historii připomínat,“ přibližuje lektorka procházky Dagmar Winklerová. „Navíc se podíváme i do bývalé holešovické synagogy, která je dobře ukrytá v jednom z vnitrobloků,“ doplňuje.

Nádraží Praha-Bubny, exteriér. Zdroj: Tomáš Sysel

Ve středu 25. září poté návštěvníky čeká nová vycházka po dejvickém Sibiřském náměstí. Tento název nese náměstí od roku 1925, s výjimkou období německé okupace, kdy se nazývalo Ošperské. „Tematicky bude procházka velmi pestrá, protože ačkoliv se jedná o poměrně malý prostor, najdeme zde řadu zajímavých staveb, například vilu režiséra a herce Otomara Krejči, budovy velvyslanectví nebo umělecká díla ve veřejném prostoru,“ vysvětluje historička umění a lektorka procházky Markéta Čejková. Podobně jako u procházek za brutalistickou architekturou, které organizace také pořádá, se vycházka zaměří na stavby ze 60. až 80. let 20. století.

Po stopách šlechtických rodů

Od září nabízí Open House Praha opakování procházek z cyklu Praha šlechtická, který se věnuje historii šlechtických rodů na Malé Straně. Cyklus začíná v neděli 8. září vycházkou zaměřenou na rod Lichtenštejnů, jeden z nejstarších ve střední Evropě. „Naše putování započneme u Tyršova domu neboli Michnova paláce, kde dnes sídlí Obec sokolská, zastavíme se u Lichtenštejnského paláce na Malostranském náměstí a setkání završíme u stejnojmenného vodního paláce na Kampě,“ říká lektor cyklu Michal Šedivý.

Arcibiskupský palác Rokoko. Zdroj: Kateřina Červená

Cyklus bude pokračovat v neděli 22. září procházkou vedoucí kolem paláců spojených s rodem Thunů, kteří po staletí zásadně ovlivňovali českou historii. „Vycházka povede od Toskánského paláce, který dnes slouží Ministerstvu zahraničí, přes vybrané ambasády až po okraj Malostranského hřbitova,“ upřesňuje Šedivý. Třetí a zatím poslední díl cyklu je na programu v neděli 6. října a jeho tématem bude rod Šternberků, kteří se do české historie od 18. století zapsali jako velcí patrioti. „Málokdo možná ví, že se například zasloužili o vznik Národní galerie,“ prozrazuje Šedivý a doplňuje: „V rámci této procházky se zastavíme například u Dietrichsteinského nebo Velkopřevorského paláce, navštívíme ukrytou Meditační zahradu AMU a povíme si o současných představitelích rodu i sídlech mimo Prahu.

Interaktivní workshop

Během září až listopadu se lidé mohou zúčastnit také naučného workshopu Architektura interaktivně, jehož cílem je prezentace architektonických slohů a jejich tvarosloví. „Workshop klade důraz na zapojení samotných účastníků a je určen každému, kdo má aktivní zájem o architekturu a chce se naučit jednotlivé styly bezpečně rozeznat,“ vysvětluje Michal Šedivý. „Na vybraných hradčanských a malostranských stavbách si ukážeme zvláštnosti každého stylu a jeho specifické prvky,“ doplňuje. Cyklus se postupně zaměří v neděli 8. září na renesanci, v neděli 6. října na baroko a v neděli 3. listopadu pak na rokoko. Kapacita workshopu je omezena na malou skupinu účastníků.

Osada Baba. Zdroj: Open House Praha, z. ú.

Další procházky a prohlídky

Organizace Open House Praha zve návštěvníky i na další akce, které je zavedou na různá místa Prahy. V pondělí 9. září se mohou vydat do funkcionalistické osady Baba v Dejvicích, na které se podíleli významní čeští architekti Pavel Janák a Josef Gočár. V pondělí 23. září pak mohou poznávat i stavby v blízkém okolí kolonie, které zaujmou nejen svou promyšlenou architekturou, ale i osudy svých autorů, stavebníků či uživatelů. V raně podzimním programu je i procházka, která představí česko-americké milostné příběhy, poslední dvě prohlídky Nákladového nádraží Žižkov v této sezoně, návštěva Borůvkova sanatoria či vycházka zaměřená na historii jedné z nejmalebnějších čtvrtí Prahy, Malé Strany.

Vstupenky na celoroční akce Open House Praha je vždy nutné rezervovat předem na GoOut.net.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Petr Brandejský

Gotický klenot Brna uvítal v podkroví první návštěvníky

Šestnáctikanálový zvuk, 430 barevných světel a krásná multimediální expozice v atraktivních prostorách krovu historického kostela jsou dalším lákadlem pro návštěvníky Brna. V kulise gotického chrámu vás v krátkém čase provede audiovizuální provedení genezí chrámu a vlastně i města samého.

Foto: Obec architektů (OA)

Grand Prix Architektů: Národní cena za architekturu. Festival bude na konci října

Jedná se konkrétně o 31. ročník každoroční akce, která si za dobu svého konání našla řadu příznivců a obdivovatelů. V mezinárodní porotě zasedají hvězdy současné architektury, designu a urbanismu. Přihlášená díla se dostávají do hledáčku světových agentur. Jaký byl letošní ročník? Podívejte se na…

Foto: Francesca Iovene

Stará venkovská škola jako rodinný dům

Zbourat půlku chráněné budovy a v daných parametrech k ní přistavět celodřevěnou novostavbu? Není divu, že takové podání vzbudilo pozornost úředníků památkové ochrany. Jak se ale ukázalo, architekt tu spíše napravoval to, co se dříve příliš nepovedlo. Ochranu hodnotné architektury měl pořád na…

Foto: Marcello Mariana

Ovčácká salaš zachráněna. Teď slouží jako perfektní horská chata

I když jsou prastaré, nevztahuje se na ně statut historické nebo kulturní památky. Z krajiny postupně mizí a horské scenérie Orobských Alp jsou bez nich o dost chudší. Smutnější. I proto se jednu takovou opuštěnou starou salaš rozhodl její nový majitel zachránit. Přestavěl ji na chatu…

REKLAMA