Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěný bytový dům dokončen. Timber Praha si bere inspiraci v zahraničí. Nahlédněte dovnitř

Dlouho očekávaný projekt Timber Praha, který názorně ukazuje, jaký potenciál může mít dřevo v moderních rezidenčních objektech, je dokončený. Nachází se v městské části Praha-Řeporyje a je součástí rezidenčního areálu Arcus City. Příkladem mu byly zahraniční dřevěné stavby.
Foto: UBM Development Czechia a Crest Communications

Po dlouhé době váhání a legislativních neshod se konečně rodí i v Čechách zajímavé ekologické stavby; vznikají první vícepodlažní bytové domy ze dřeva i celé městské čtvrti obklopené zelení. Developer se zkušenostmi z Rakouska a Německa si ověřil, že zájem o ekologické bydlení s využitím dřeva je nejenom v sousedních zemích, ale také v Čechách. Zavázal se, že jeho projekt bude splňovat parametry BREEAM Excellent s energetickým průkazem v nejúspornější kategorii A, nabídne 62 exklusivních bytových jednotek o dispozicích 1+kk až 4+kk a velikosti od 39 m2 do 110 m2, přičemž ke každému bytu bude patřit sklep, balkon, terasa či předzahrádka a parkovací stání v podzemních garážích. V polovině září letošního roku ohlásil, že projekt Timber Praha, nacházející se v městské části Praha-Řeporyje v areálu Arcus City, byl zdárně dokončen.

Dřevěné paneláky a jejich výška

Zatímco v Německu a Rakousku umožnuje stávající legislativa stavět bytové a administrativní budovy o šesti a více patrech, v České republice je povoleno stavět konstrukce s využitím dřeva maximálně do 12 metrů požární výšky objektu. Odborníci se shodují na tom, že nové poznatky o vlastnostech a využití dřeva se do Čech dostávají s výrazným zpožděním a regulace výstavby a zejména protipožární opatření neodpovídají současnému stupni poznání a odkazují stále na poznatky z dob minulých. Přitom cesta, kterou zvolilo například Rakousko, se jeví jako přijatelná. Dokládají to mnohé realizované stavby.

Stali jsme se vůbec prvním developerem v Praze, který postavil vícepodlažní bytové domy ze dřeva. Pouze spodní stavba včetně základů a některé prvky schodiště jsou z betonu, jinak je to čistá dřevostavba. Dřevo je i součástí interiérů bytů a společných prostor jako designový prvek. Domy jsou vybaveny energeticky úspornými prvky, tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely, geotermálními vrty, retenčními nádržemi k opětovnému využití dešťové vody a chytrými technologiemi,“ podotýká Josef Wiedermann, jednatel UBM Development Czechia, potvrzuje výše zmíněné zahraniční zkušenosti a uvádí i některé zdařilé zahraniční projekty. Jedná se například o administrativní budovu o devíti nadzemních patrech Timber Pioneer, první dřevo-hybridní kancelářskou budovu v byznysové, finanční a rezidenční čtvrti Europaviertel v německém Frankfurtu nad Mohanem či o administrativní budovu v přístavu v Mainzu Timber Peak o dvanácti nadzemních patrech. Strategicky se developer zaměřuje na dřevostavby, zelené a chytré budovy v metropolích Vídeň, Mnichov, Frankfurt a Praha, přičemž v České republice aktuálně připravuje například rezidenční projekt v Praze 5 naproti Smíchovskému nádraží.

Foto: UBM Development Czechia a Crest Communications

Kvalitní CLT konstrukce a panely

Pro stavbu vícepodlažních dřevěných budov se využívají panely z křížem vrstveného dřeva CLT (Cross-laminated timber) již od devadesátých letech; v případě projektu Timber se použily pro vnitřní nosné mezibytové stěny a stropy nadzemních podlaží etapy. Josef Wiedermann chválí v rozhovoru pro ESTAV zejména jejich vysokou pevnost, stabilitou a dobrou požární odolnost. Pochvalu podle jeho slov zaslouží i sloupkové rámové dřevěné konstrukce v systému TBF (Two By Four), kde je dřevěná nosná konstrukce ze smrkového dřeva a venkovní obklady fasády z modřínu. Dřevo je použito v interiéru bytů jako pohledové na stropech obytných místností, chodeb a také na schodištích.

Technická zpráva projektu představuje nejenom výše zmíněná konstrukční řešení a výhody stavění z CLT, ale také všechny energeticky úsporné a inovativní prvky s důkladným popisem. Za všechny snad jmenujme speciální exteriérové žaluzie či retenční nádrže na zachytávání dešťové vody. Jako zdroj tepla pro vytápění, chlazení a přípravu TUV se zde využívají tepelná čerpadla země-voda a geotermální vrty; na zelených střechách jsou umístěny fotovoltaické panely; všechny byty mají podlahové vytápění, které v létě poslouží též k chlazení. V nejvyšších patrech se mohou noví majitelé těšit na klimatizaci se sofistikovaný systémem ovládání pro regulaci vytápění a chlazení či měření spotřeb energií. Moderní bytové domy z CLT panelů zahrnují celkem 62 jednotek s dispozicemi 1+kk až 4+kk o velikostech od 39 m2 do 110 m2. Ke každému bytu náleží sklep, parkovací stání v podzemních garážích, balkon, terasa nebo předzahrádka.

Dokončení projektu Timber Praha je pro nás významným milníkem. Zájem o něj potvrzuje, že ekologické, zdravé a energeticky úsporné bydlení má skutečně velký potenciál. Byty s ekologickou certifikací BREEAM jsou totiž pro majitele potvrzením kvalitní investice, růstu hodnoty nemovitosti v čase a snížených nákladů na provoz v budoucnu,“ dodává Josef Wiedermann a zve k návštěvě objektu v rámci Dnů otevřených dveří.

Domy jsou součástí nové čtvrti Arcus City na rozhraní městských částí Řeporyje a Stodůlky. Nová čtvrť láká budoucí rezidenty na klidnou rodinnou atmosféru s krásnou přírodou v okolí a na bohatou moderní infrastrukturu. V blízkosti se nacházejí školy, školky, supermarkety, restaurace, zdravotnická zařízení, pošta a další obchody a instituce. Zprovozněna bude i autobusová zastávka spojující rezidenční areál se stanicemi metra B – Stodůlky a Luka, což obyvatelům zajistí výborné spojení do centra Prahy (cca 20 min). Na příjemné procházky lze vyrazit do nedalekého Prokopského a Dalejského údolí nebo do bioparku Řepora. V okolí jsou udržované cyklistické stezky i dětská hřiště a parky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA