Co mají všechny projekty společné je cíl nalézt do budoucna udržitelný směr ve stavebnictví. Že je to dobrý směr ukazují i realizace ze zahraničí, kde už mají s výškovými dřevostavbami více zkušeností. V České republice jsou prozatím největší komplikací pro tuto výstavbu zastaralé normy, a to především požární. I na tom se však již intenzivně pracuje.
V tuto chvíli je možné takovéto budovy navrhovat s počtem podlaží odpovídajícímu maximální požární výšce 12 metrů. Do budoucna však developeři z ekonomických důvodů vyhlížejí možnost stavět i vyšší stavby, z technologického hlediska to totiž možné je. Na požární, akustické a statické požadavky projektanti používají různá konstrukční řešení, která většinou vychází ze zkušeností právě z malých dřevostaveb nebo z vícepodlažních budov stavěných v cizině. Kromě přísných požárních předpisů je nutné zohlednit i normy pro projektování dřevěných konstrukcí, které se nyní již postupně upravují na základě platných evropských a mezinárodních předpisů.
Často skloňované jsou pro volbu výstavby ze dřeva ekologické důvody, jelikož se jedná o obnovitelný materiál s minimální uhlíkovou stopou. Další výhodou staveb ze dřeva je vázání uhlíku, při porovnání s běžnou výstavbou jsou tak mnohem nižší emise CO2. Protože má dřevo pozitivní vliv i na lidskou psychiku, je často používáno v co největší možné míře také v interiéru. Všechny nově navrhované budovy jsou samozřejmě osazeny mnoha energeticky úspornými prvky a chytrými technologiemi, jako jsou tepelná čerpadla, fotovoltaické panely, retenční nádrže, geotermální vrty apod.
Timber Praha
Je prvním aktuálně realizovaným projektem vícepodlažních dřevostaveb v Praze, který je součástí developerského projektu Arcus City v Praze Řeporyjích od společnosti UBM Development Czechia. Hrubá stavba byla dokončena v září 2023, kolaudace domů je naplánovaná na druhou polovinu roku 2024. Jako např. Skanska se svým Dřevákem si i zde chtěla společnost UBM porovnat rozdíly ve výstavbě dřevostavby oproti běžné výstavbě z hlediska ekonomických úspor a rychlosti výstavby. V tomto případě jde o komornější tří a čtyřpatrové bytové domy se 62 bytovými jednotkami. Vnitřní nosné konstrukce jsou z masivních CLT panelů, vnější fasádní stěny jsou z důvodu menší tloušťky v systému Two By Four, tj. sloupkové rámové dřevěné konstrukce. Celá nadzemní část je ze smrkového dřeva, venkovní obklad fasády je z modřínu. Dřevo je použito i v interiérech bytů jako pohledové na stropech obytných místností, chodbách a také na schodištích. Podzemní část domů a schodišťová ramena jsou z betonu. Pouze jeden objekt ze čtyř má celé schodiště včetně výtahové šachty betonové, a to z požárních důvodů.
Timber Praha – vizualizace exteriér. Zdroj: UBM Development Czechia
Hrubá stavba trvala sedm měsíců od zahájení výstavby, čímž se potvrdil předpoklad zkrácení doby výstavby oproti betonové konstrukci, v tomto případě zhruba o třetinu. K tomu přispělo také využití moderní technologie prefabrikace. Dodavatel dřevěných panelů, osvědčená rakouská společnost ELK, přivezla na stavbu již roboticky zhotovené díly vyrobené v továrně a na místě je pomocí jeřábu smontovala. Tento postup byl zvolen u dřevěných nosných stěn a stropů a v některých budovách také u koupelen. V části budov byly použity prefabrikované koupelny od specializované firmy SANIKA z Itálie. Pro budoucí majitele vychází ceny v těchto bytech stejně jako u ostatních domů, avšak jsou realizovány v jiném realizačním standardu. Budovy jsou vybaveny energeticky úspornými technologiemi jako např. tepelnými čerpadly, fotovoltaickými panely, geotermálními vrty, venkovními žaluziemi na oknech, podlahovým topením, které nejen topí, ale i chladí a systémy smart home.
Timber Praha – vizualizace interiér. Zdroj: UBM Development Czechia
„Z CLT panelů se již v České republice staví rodinné domy. Tato technologie je však natolik pokročilá, že umožňuje stavět také daleko větší budovy o více podlažích. Jsou lehčí než beton, ale přitom si zachovávají velmi dobrou nosnost. Dále vynikají vysokou pevností, stabilitou a dobrou požární odolností. Zároveň eliminují vznik tepelných mostů, výborně regulují vlhkost, jsou difúzně otevřené a od tloušťky stěn šest centimetrů jsou i vzduchotěsné. V porovnání s betonem vzniká při výrobě a zpracování dřeva méně odpadu a hluku. Současně se eliminuje ruch na stavbě, což ocení především noví rezidenti projektu Arcus City, kteří se do prvních dvou etap začnou postupně stěhovat během výstavby Timber Praha,“ vysvětluje Tomáš Krejčí, ředitel projekčního oddělení UBM Development Czechia.
Timber Praha – průběh výstavby. Zdroj: UBM Development Czechia
Společnost UBM má zkušenosti z ciziny i s vyššími budovami, nyní například postavila administrativní budovu o devíti nadzemních patrech Timber Pioneer, první dřevo-hybridní kancelářskou budovu v německém Frankfurtu nad Mohanem. Dále připravuje dvanáctipodlažní administrativní budovu Timber Peak v přístavu v Mainzu a další stavby v Rakousku a Německu. Česká pobočka UBM se proto po jejím vzoru angažuje v modernizaci našich stávajících předpisů, aby bylo možné širší využití dřeva i v našem stavebnictví. Podílela se tak mimo jiné na založení odborné Platformy pro udržitelné stavebnictví ze dřeva a pravidelně se mimo jiné účastní také konferencí na půdě Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.
Timber Praha – průběh výstavby. Zdroj: UBM Development Czechia
Bytový dům Piškvorka
Jde o pasivní bytový dům z portfolia sehraného dua na trhu dřevostaveb, architektů z ARCHCON atelieru a realizační firmy DŘEVOSTAVBY BISKUP, kteří mají již mnohaleté zkušenosti se stavbou rodinných domů. Název Piškvorka dům dostal díky své modularitě a flexibilitě, zároveň i vizuálnímu pojetí a hravosti návrhu. Jde o inovativní koncept s množstvím detailů navržených s ohledem na maximální pohodlí a minimální ekologickou zátěž. Pohledové dřevo v interiéru je součástí struktury, která umožňuje dýchání budovy a tím pádem vytváří zdravé vnitřní prostředí. Jelikož jde o koncepční návrh, je dům dispozičně a prostorově flexibilní a umožňuje úpravy dle konkrétního pozemku a umístění.
Bytový dům Piškvorka. Zdroj: ARCHCON atelier, s.r.o
I v tomto případě jde o stavbu z nosných masivních dřevěných panelů, zde českého výrobku DEKPANEL. Podzemní část, schodiště a výtahové šachty jsou železobetonové z důvodu požární bezpečnosti a odolnosti proti vlhkosti. Z požárního hlediska se jedná o hořlavý konstrukční systém, panely jsou samozřejmě navrženy s odpovídající požární odolností. Konstrukce je pojata velice racionálně a efektivně. Statika je vyřešena elegantně masivními dřevěnými panely DEKPANEL a dřevobetonovými stropy. Obvodové stěny jsou opláštěny sádrokartonovými deskami, lokálně jsou navrženy instalační předstěny. Mezibytové stěny jsou řešeny jako zdvojené konstrukce s vloženým izolantem – jedná se o katalogové skladby s definovanou požární odolností a akustickými vlastnostmi. Mezibytový strop tvoří spřažený dřevobetonový strop – opět s vypočtenými či odzkoušenými požárními a akustickými vlastnostmi. Stropní trámy jsou skryty podhledem, tudíž zde vzniká instalační prostor např. pro VZT. V části interiéru jsou uvažovány pohledové dřevěné panely.
Bytový dům Piškvorka. Zdroj: ARCHCON atelier, s.r.o
Dům je navržen tak, aby vytvořil nezávislé a soběstačné prostředí. Návrh budovy v pasivním standardu minimalizuje spotřebu energie a díky tomu snižuje ekologickou stopu. Samozřejmostí je recyklace šedé vody z koupelen a využití dešťové vody pro splachování, což by mělo umožnit zmírnění zátěže místního vodního zdroje. Systém zelené fasády má za úkol zlepšovat mikroklima a snižovat tepelné zisky i ztráty budovy. Naopak v zimním období se počítá s pasivními solárními zisky přes prosklené plochy. I výroba samotných masivních dřevěných DEK panelů probíhá co nejvíce ekologicky. Panely jsou šroubované, při výrobě není používáno žádné lepidlo ani jiné chemické přípravky, takže nehrozí ani riziko uvolňování škodlivin v průběhu obývání bytů.
Bytový dům Piškvorka. Zdroj: ARCHCON atelier, s.r.o
Příjemné propojení s exteriérem zajišťují obyvatelům bytů prostorné lodžie. Autoři návrhu by byli rádi, aby bydlení v tomto domě nebylo pouze o domě samotném, ale pomáhalo také vytvářet komunitu lidí, kteří mají zájem o udržitelnost.
V příštím článku si představíme další zajímavé projekty a podíváme se, co se dá z dřevostaveb vše postavit a jak se s výzvou navrhování vícepodlažních budov vypořádali architekti a inženýři. Pokud si nechcete nechat článek ujít, aktivujte si odběr našeho mailového zpravodaje, který je zcela zdarma. Každý týden vám pošleme, co nového jsme na ESTAV.cz vydali.
Sdílet / hodnotit tento článek