REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Švýcarský bytový dům na to jde jinak. Nechce zapadnout, ale vyniknout. A je ze dřeva

Bezpochyby originální, ale určitě ne prostý kontroverzí. Projekt bytového domu ze švýcarské vesnice budí rozpaky i nadšení. Je příkladně udržitelný, to ano. Ale jeho pojetí zkrátka neodpovídá tomu, co je v okolí zvykem. Prý tím ukazuje budoucnost. A co si myslíte vy?
Foto: Jürg Zimmermann

Něco jako švýcarské Beverly Hills? Takové zkazky jdou o okrese Meilen, který má pověst jednoho z nejexkluzivnějších švýcarských distriktů. To vesnice Zollikon, která je okresu součástí, zase až tak výjimečně nevypadá. A možná odtud pramenil nápad celého projektu L329. Přináší změnu, modernu, do usedlé zástavby.

O tom, že v Zollikon je zapotřebí navýšit kapacity bytů, nepochyboval developer ani místní obyvatelé. Zvlášť poté, co se tu uvolnilo stavební míst, parcela nedaleko centra, demolicí starého bytového domu. To že panovala shoda v otázkách potřeby bydlení a v rozhodnutí vystavět na uvolněném místě nový apartmánový dům, se nutně nepřekrývalo se shodou toho, jak má nové dílo na Limmattalstrasse vypadat.

Objekt, původně vystavěný roku 1930, totiž mělo nahradit něco moderního. Projekt bytového domu L329 budil rozpaky už ve fázi představení návrhu, a budit je nepřestal ani poté, co byl dohotoven. Architekti ani investor totiž neskrývají, že cílem nebyla nějaká nápodoba nebo snaha o replikaci charakteru okolní zástavby. Nestáli o stavbu, která zapadne, ale naopak vynikne svou odlišností.

Foto: Jürg Zimmermann

Podobný objem, jiné pojetí

Programově tahle novostavba obsahuje sedm apartmánových bytů, v přízemí, na úrovni ulice, pak ještě malý nebytový – komerční prostor. A také garáž v zadní části pozemku. Architekti ze studia Rossetti+Wyss Architects dodávají, že novostavba do okolí zapadá „svým objemem“, ale její provedení „přihlíží novým okolnostem“.

Ta tvrzení jsou samozřejmě pravdivá, protože zastavěnou plochou i hrubě vyjádřeným objemem, 5356 metrů krychlových víceméně odpovídá předchozímu objektu. Ovšem provedení novinky už stojí naprosto jinde. L329, jako samostatně stojící objekt, se na ulici stává nepřehlédnutelný svým tvarem i provedením fasády.

Vzhled rozměrů budovy je vizuálně rozbit ohýbáním konců fasád, a jejich proporcionalitou vůči okolním nemovitostem. Z ulice tedy vypadá profil střechy zarovnaný se střechami domů v okolí, ale špičaté výběhy střechy v rozích L329 dělají „psí kusy“ a proměňují podobu novostavby při pohledech ze strana z týlu. Volba šikmé střechy pro tento záměr sleduje a přenáší do kontextu, kterým je rozšíření obytné plochy na jednotlivých podlažích.

Velkou pozornost architekti věnovali tzv. topografickému osazení, které zajišťuje přirozený chod okolí. Myšlena tím není jen bohatě do-vysazená zeleň do okolí a třeba zídka, která vyrovnává mírně svažitý terén kolem chodníku. Ale i samotná fasáda a její dynamická měřítka.

Foto: Jürg Zimmermann

Okouzleni fasádou a pilastry

Sestavena je totiž z jakýchsi nevelkých rámů-panelů, plasticky na povrch stavby vystupujících. Drobné odchylky v rytmu svislých pilastrových pásů (pilastr je reliéfní plastický architektonický prvek klasické řádové architektury, který připomíná sloup, je však plochý a má pouze dekorativní účel) a velikosti formátů prý zušlechťují jednotně uspořádané fasády v okolí.

Ale protože přibližně odpovídají svými proporcemi okolním měřítkům, nepůsobí novostavba na první pohled tak rozměrně. Je to jako kamufláž, tříštící siluetu domu. Tomu pochopitelně napomáhá i barevné provedení. Šedivá není tak transparentní, kontrastní. Přesto L329 stěží přehlédnete. Architektonický výraz nové budovy je sice homogenní, ale k nějaké usazenosti nebo fádnosti má daleko.

Foto: Jürg Zimmermann

Architekti i developer si přáli vytvořit projekt, který obsáhne koncept udržitelnosti. Po technické stránce o tom rozhodují hlavně vnitřní instalace a izolace. Budova se vyznačuje sníženou spotřebou energie, které kryje pomocí tepelného vytápění a výroby elektřiny na střeše. Současně je také realizované pomocí neprůhledných panelů, které zabraňují odrazům do okolí i zpět do nebe.

Šikmé dřevěné panely usazené mezi svislými dřevěnými pilastry mají za následek různé stínové efekty a odrazy světla, což dodává objemu stavby živý vzhled. A znovu, nějaké vnější vizuální uspořádanosti nenahrává, že se podíl oken napříč fasádami liší.

Foto: Jürg Zimmermann

Nemůžeme to dělat pořád stejně

Jsou tu i lodžie hledající spíše jižní expozici, a nenápadně se zapouštějí do geometrie celé konstrukce. Konzolové komponenty – balkony a arkýře – které by byly vystrčeny ven z objemu, jsou tu vyloučeny. Rozsáhlé střešní plochy sledují designový záměr fasád: Čistý, homogenní a nepříliš členitý vzhled, funkčně tvořený vláknocementovými deskami a osazený fotovoltaickými panely.

Výsledek sám je… překvapivý. Rossetti+Wyss Architects doplňují, že záměrem bylo vytvořit odlišnost, unikátnost. Protože Švýcarsko nemůže zůstat v minulosti, a musí se naučit, že nemůže stále dokola replikovat a renovovat stoletý konstrukční model. Z projektu má sálat inspirace pro budoucnost. Ne jen v udržitelnosti, ale v novém pojetí staveb. Zollikon je možná vesnicí, ale L329 je prvním objektem, který z ní jednou udělá město.

Foto: Jürg Zimmermann

Údaje o projektu

Název projektu: Apartment Building L329
Typ projektu: novostavba, apartmánový dům
Architektonické studio: Rossetti+Wyss Architects
Lokalizace: Zollikon, Meilen, Curych, Švýcarsko
Vedoucí architekt: Rossetti+Wyss
Klient: soukromá osoba/developer
Rok dokončení (finalizace): 2023
Užitná plocha: 660 m2
Objem zastavěné plochy: 5 356 m3

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ellen Goegebuer

Dům přebírá rytmus ulice. Tváří se jako tři domy, je ale jen jeden

Inspirace k architektonickým projektům někdy přichází z hlubin fantazie nebo exotických dálek. V případě projektu rodinného domu z Ghentu ale dlouhou cestu vážit nemusela. Podkladem pro návrh se tu stalo uspořádání domů v sousedství. To, jak jsou v odstupu za sebou řazeny podél…

Foto: Imagen Subliminal

Renovace podkroví. Střecha sedmkrát měnila sklon

Dalekosáhlá proměna, která z tmavého a stísněného podstřeší učinila velkolepý a světlý apartmán. Bydlení, které obstálo ve zkoušce času, protože se dokázalo přizpůsobit změnám v životě svých obyvatel.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA