REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se stavěla nejvyšší dřevostavba světa

S výškou 85,4 metrů to v norském Brumunddalu stojící výšková budova dotáhla loni v březnu na titul nejvyšší dřevostavby na světě. Ve svých 18 patrech výšky skrývá ubytovací kapacity pro zaměstnance firem, hotel, kancelářské prostory i restauraci. Celkem je tu 11 300 metrů čtverečních využitelného prostoru, včetně 4700 metrů čtverečních bazénu. To je Mjøstårnet.

Za vytvořením tohoto ambiciózního projektu stojí studio Voll Arkitekter, které jej zpracovalo pro developerskou společnost AB Invest (napojenou na Hent AS). Dřevěnou strukturu z CLT a GLT (lepených glulamových profilů) pak zajistila společnost Moelven Limitre. S tím, že stavební materiál pocházel z lokálních zdrojů. Stavba se tak stala do krajnosti udržitelnou, přičemž překvapila i rychlostí své konstrukce. Zahájení stavebních prací bylo datováno k září roku 2017, a budova přirůstala „tempem“ přísady čtyř pater v jednom bloku.

Celkem byla konstrukce rozdělena do pěti navazujících fází. Finále v podobě vnější fasády zajistila společnost Ringsaker Takelementer AS. Drobné zdržení se pojilo se zajištěním statiky sedmi svrchních pater, při kterém byly využity betonové překlady (při poryvech větru tu docházelo ke chvění). Náklady na dohotovení čítaly 500 milionů norských korun. Své prvenství má Mjøstårnet zatím dobře pojištěné, druhá nejvyšší dřevostavba se s výškou 53 metrů (Brock Commons Tallwood) jejím parametrům neblíží. Dramatický posun v rekordech by ale mohl zaznamenat projekt z Tokia, který počítá s 350 metry výšky a 70 patry. Zatím je ale jenom ve fázi návrhu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - Rastislav Sedlak SK

Nejvyšší stavby světa? Egypt, Evropa, Amerika. Již dlouho vládne Asie

Výškové budovy jsou asi nenápadnějším výtvorem v městské architektuře. Jsou výkladní skříní bohatství a prosperity města. Staví se po celém světě, dokonce i tam, kde není výstavba vynucena nedostatkem prostoru, také v České republice. Prvenství patří ovšem již dlouho Asii.

Foto: Adriano Pupilli

Domek jako velká skládačka. Roste společně s rodinou

Dřevěný mini-domek, který jste naprojektovali svým potřebám, vám sedí jako dokonalá druhá kůže i bezpečný krunýř před nepohodou. Tísnit vás začne tehdy, když uvnitř začnete žít dva, nebo rovnou tři. Co pak? Krab poustevníček musí vyměnit schránku, protože větší mu nenaroste. To by čekalo i na vás, pokud náhodou…

Foto: Harald Wisthaler

UFO chata v Alpách. Dům ze 70. let je překvapivě aktuální architekturou

Jihotyrolské Alpy nás umí překvapit přenádhernou přírodou, ale jsou věci, které tu nečekáme. Rozzlobená rohatá kráva, která nás prožene po pastvině nebo lavina na sjezdovce, budiž. Ale UFO? To už je trochu moc. Není divu, že chata připomínající mimozemský létající stroj krátce po přistání, přitahuje zaslouženou…

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Nejvyšší atrium světa vyrůstá z podzemí a podpírá nebesa

Až donedávna platilo, že nejvyšší atrium, chcete-li zastřešenou dvoranu, bychom nalezli v dubajském hotelu Burj al Arab. Od loňského listopadu to už ale neplatí, a prvenství z hlediska dosažené výšky přebírá stavba mrakodrap Leeza Soho, umístění v čínském Pekingu. Realizace tohoto projektu je přitom poslední dílem,…

Central Park Tower: Nejvyšší obytná budova světa

Central Park Tower: Nejvyšší obytná budova světa

Nejvyšší obytná budova světa roste v New Yorku na okraji Central Park. Pokud máte zájem si zde pořídit byt, pospěšte si, první uzávěrky se chystají na rok 2020. A připravte si naditou peněženku, ceny aktuálně dostupných bytů v Central Park Tower začínají na 6,9 milionu USD.

INFOGRAFIKA: 5000 let stavební historie nejvyšších budov na kontinentech

INFOGRAFIKA: 5000 let stavební historie nejvyšších budov na kontinentech

Grafik a designér Martin Vargic ze společnosti Halcyon Maps si dal skutečně hodně práce, když sestavoval žebříček nejvyšších budov pro jednotlivé kontinenty v průběhu toku času. Díky tomu je ale možné krásně vidět jednotlivé kulturní typologie budov, a také rozdíly mezi Evropou, Severní Amerikou, Asií a Afrikou (a…

Bojíte se dřevostavby? Nevěřte mýtům o dřevěných domech!

Bojíte se dřevostavby? Nevěřte mýtům o dřevěných domech!

Dřevostavby jsou v současnosti na vzestupu ale i přesto o nich koluje řada mýtů a polopravd. Ty jsou většinou způsobeny neodborným použitím dřeva, nepochopením technických zásad specifických pro tento materiál. Stejně jako ocel, plasty, nebo cihly se i dřevní hmota musí užívat tak, jak je to pro ten který materiál…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA