Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

V Táboře přibude příští rok parkovací dům pro 241 vozidel

Projekt stavby představuje moderní čtyřpodlažní objekt, jehož autorem je Ateliér Dvořák Architekti z Českých Budějovic. Projekt zahrnuje nejen samotný parkovací dům, ale také související úpravy terénu, nové chodníky a zelené plochy.
Fasáda nového parkovacího domu v Táboře. Foto: web města
Fasáda nového parkovacího domu v Táboře. Foto: web města

Parkovací dům bude využívat moderní technologie a ekologická řešení, jako je například vegetační střecha s retenční nádrží na dešťovou vodu pro zavlažování. Vjezd do parkovacího domu a výjezd bude zajištěn z ulic Světlogorská a Vídeňská, čímž se zajistí snadný přístup pro obyvatele a rozdělení dopravní zátěže. Parkovací dům nabídne i místa pro elektromobily vybavená dobíjecími stanicemi, čímž podporuje ekologickou dopravu ve městě.

  • Investorem jsou Technické služby Tábor.
  • Zhotovitelem se v zadávacím řízení staly společnosti Metrostav DIZ a Památky Tábor
  • jedná se o nejnižší nabídkovou cenu 82 milionů Kč bez DPH.
  • parkovací dům nahradí někdejší hokejbalové hřiště a povrchové parkoviště pro 73 aut

Starosta Tábora Štěpán Pavlík poděkoval třem minulým politickým reprezentacím za přízeň myšlence tohoto parkovacího domu. „Začala se rodit v předminulém funkčním období za mého předchůdce Jiřího Fišera,“ poznamenal starosta. Budoucí „parkhaus“ je podle dalším důkazem, že žádné vedení města největší sídliště nepřehlíží. „Když se sečtou všechny revitalizace a další investice, vyjdou nám stovky miliony korun,“ uvedl Štěpán Pavlík. Poděkoval obyvatelům sídliště na trpělivost se stavbou, která může přinášet hluk či zvýšenou prašnost. „Koncem příštího léta se můžeme těšit na zkušební provoz. Věřím, že parkovací dům pomůže ke zvýšení kvality života na sídlišti,“ řekl starosta.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Federico Farinatti

Z venkovské stodoly vzniklo bydlení na italský způsob

Navenek se tahle architektonická intervence může jevit nenápadně. Tvar rekonstruovaného objektu se totiž nezměnil a jeho silueta pořád vypovídá o tom, že byl stodolou na venkovské farmě. Ovšem uvnitř, v interiéru, se děly velké věci.

Foto: Organizátor soutěže Česká cena za architekturu (ČKA)

Skončil nominační večer soutěže Česká cena za architekturu. Představil porotu a pětadvacet realizací, které postupují do užšího výběru

Tradiční architektonické klání pokračuje 10. ročníkem. Na nominačním večeru byla kromě zveřejnění postupujících staveb udělena Pocta ČKA, předána Cena za výjimečný počin v oblasti architektury a poprvé v historii bylo spuštěno hlasování veřejnosti. Výsledky budou slavnostně vyhlášeny během…

Foto: Matej Hakár

Plynoucí prostor s markantním stíněním přesahy střechy

Paralela se žábrami ryby je vcelku přiléhavá, stěny, které cloní jednotlivé části od sousedů i od vstupu, umožňují zároveň zdařile otevřenost dispozice ve směru zahrady, kterou si dům jednoznačně žádá. Takto použité šikminy se promítají do více částí domu včetně mobiliáře, kupříkladu kuchyňského pultu.