![Foto: Alex Shoots Buildings Foto: Alex Shoots Buildings](/img/_/13393/02-hasicska-zbrojnice-jircany-2025.jpg)
„Propojenost: dříví udržuje oheň a oheň udržuje hasiče.“
Pohled severní letecký. Foto: Alex Shoots Buildings
Je dobré řešit architekturu obcí v intencích doby
Je příjemné vidět, že infrastruktura našich malých měst a dědin se postupně posunuje do 21. století. Můžeme směle upozadit historii s různými projekty v akci Z, vyšperkované břízolitem a kabřincovým páskem. Tam, kde nás nezavazují tradice k původní historické architektuře, ke specifiku regionu, můžeme směle vpustit do místa racionální technologicky a technicky uzpůsobené stavby. Dříve bylo zcela nemyslitelné do venkovského rázu začlenit něco jiného, než kupříkladu kravín či slepičárnu, která možná měla posléze šípové lopaty, elektrické dojírny a podavače krmiva, zato vzezření však stagnovalo ve 40.–50. letech minulého století. Kdo by se byl nadál, že v naší krajině budou mít kravky jednou montované haly s bočními stěnami z mobilních plachet, které lze dle teplot a počasí vyrolovat nebo naopak shrnout dolů. Před léty jsme na to s údivem zírali v Holandsku, Německu nebo Rakousku. Strašně jednoduché, ne zadarmo, ale poměrně finančně dostupné, a hlavně bez mokrých procesů a letitých prostojů. V podstatě stavebnice, kdy na patkách a základové desce vznikne skelet, rychle, čistě, a hlavně v odpovídající technologii danému století. Že to není rázovité a neodpovídá to naturelu vesnice či městečka. Ale jděte, víte že to není zdaleka pravda. Většina našich menších obytných celků není žádnými skvosty, pokud se zde něco odehrává hodnotného, je to většinově navázané na jádro celku s náměstím, na památku typu kostel, hrad, zámek a další pozůstatky po našich předcích, převážně aristokracii a společně se sakrálními stavbami. Stavby, o kterých hovořím, se však nestaví ani na náměstí, ani na kopci u hradu a už vůbec ne vedle zámku. I zde existuje závazný územní plán, který řeší případné excesy. Ve zbytku hledejme konsenzus a mějme na paměti, že infrastruktura menších celků má určité potřeby podle množství obyvatel, podle krajů, spádovosti a dalších kritérií. No, a v neposlední řadě i podle možností finančních. Proto mě vždy potěší řešení, které je soudobé, ale zároveň nevybočuje z rámce normálnosti, nehraje si na nesmyslný pomník megalomanského starosty nebo architekta, který se pak pod některé nesmysly podepíše.
Pohled severní. Foto: Alex Shoots Buildings
Umírněnost, normálnost, čistota a racionalita řešení
Je to o normálnosti, umírněnosti, čistém řešení, které splní potřebné požadavky a ve zbytku si na nic nehraje. Je lhostejné, zda hovoříme o škole, radnici, hostinci, zdravotním středisku, poště, sportovní hale, koupališti nebo třeba, v našem případě, o hasičské zbrojnici. Pochopitelně, že nelze zevšeobecňovat. Každá z takových částí obytné a občanské vybavenosti má své atributy a nelze je „vystřihnout“ jako boty u Bati na páse, bez toho, aby svým vzhledem a estetikou neodpovídaly dané funkci a umístění. To se ovšem nevylučuje. Viděli jsme však spoustu nových řešení, která se s původním organismem obce nehádají, jsou konzistentní součástí, a přitom obec nemusela prodělat peníze na dlouhé roky dopředu. Nenamlouvejme si, že sportovní hala musí být nezbytně obrovská megalomanská stavba stavěná 10 let po odpoledních, se zděnými fasádami a hurdiskovými stropy. Pryč jsou ty časy, skelety dnes dovedou rozpony, o kterých se nám kdysi nesnilo a lze z nich vytvořit prakticky cokoliv. Pro stavby, které si to žádají, existují nádherné dřevěné lepené vazníky, ze kterých lze dosáhnout zajímavých tvarů. Lze jich využít i na provozy typu krytý bazén a další dříve problematické stavby. Panely rozličných tvarů a vlastností dnes dokážou vyřešit provozy chladírenské, skladovací, určené pro živočišnou i rostlinnou výrobu, rozličné provozy a služby, až po volnočasové aktivity a oddych. Co se dá získat takovým řešením? Čas, díky rychlé realizaci, skvělý poměr ceny a výkonu, dlouhou životnost stavby, výstavbu neomezenou denní dobou, ročním obdobím, následně se snadnou údržbou, velkou variabilitu a modulární možnosti pro změny dané koncepce v pozdější době, vzhled 21. století s designem a barevným provedením na estetické úrovni, která je třeba.
Pohled západní. Foto: Alex Shoots Buildings
Moderní design vycházející z funkce objektu
V kontextu toho nás už nemůže udivit, že hasičská zbrojnice, o které je v našem povídání řeč, je jednou z takových staveb. Je moderním pragmatickým řešením s plnohodnotným vybavením odpovídajícím současnému provozu, bez přehnaných požadavků na výjimečnou estetiku objektu. Nebo jinak. Ta estetika je dostačující a propisují se do ní tvary původních venkovských stodol a zároveň určitá příbuznost k nedalekému souboru budov školy. Ten objekt má svoji funkci a ta se odráží na jejím vzhledu. Ocelová konstrukce s polykarbonátovým polopropustným pláštěm a nezávislou dřevěnou vestavbou splňuje to, co jsme si vyprávěli výše. Velkoformátové prosklení směrem ke komunikaci, s pohledem na techniku a život uvnitř, dodává objektu na atraktivitě. Objekt splňuje vše, co je jeho posláním a jeho estetika rozhodně není nezajímavá. Na začátku jsem loboval za řešení odpovídající 21. století a tohle ty atributy neoddiskutovatelně má.
Základní popis
Hasičská zbrojnice v Dolních Jirčanech je místem, kde se tradice setkává s moderním designem a funkčností. Je navržena tak, aby svým tvarem a objemem připomínala typologii venkovských stodol. Její obdélný tvar a sedlová střecha zároveň vytvářejí vizuální propojení se základní školou stojící přes ulici. Od samého začátku návrh pracuje se třemi odlišnými teplotními zónami exteriér-garáž-vestavba. Architektura kombinuje funkčnost s estetikou, přičemž polykarbonátová fasáda propojuje interiér s exteriérem a chrání techniku. Vnitřní dřevěný vestavek poskytuje komfortní zázemí pro hasiče, zatímco velkoformátové okno přibližuje veřejnosti jejich práci. Projekt nejen podporuje efektivitu dobrovolných hasičů, ale také přispívá k posilování komunitního ducha a harmonickému rozvoji obce.
Vnitřní průhled garáží. Foto: Alex Shoots Buildings
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Hasičská zbrojnice je navržena tak, aby svým tvarem a objemem připomínala typologii venkovských stodol. Její obdélný tvar a sedlová střecha zároveň vytvářejí vizuální propojení se základní školou stojící přes ulici. Nachází se na obecních pozemcích v severozápadní rozvojové části obce Dolní Jirčany. Její umístění na okraji obce, s bezprostředním přístupem k dopravní infrastruktuře, zajišťuje hasičům výhodnou polohu pro rychlé a efektivní zásahy.
Objekt stojí na téměř trojúhelníkovém pozemku mezi rodinnými domy a základní školou. Jeho tvar a výška byly navrženy tak, aby citlivě reagovaly na okolní zástavbu. Plní tedy nejen funkční, ale i estetickou úlohu – vytváří symbolický přechod mezi charakterem rodinných domů a veřejným rázem školy.
Od první skici návrh pracuje se třemi odlišnými teplotními zónami exteriér-garáž-vestavba. Jejich technické řešení a provozní oddělení jsou neodmyslitelnou součástí architektonického konceptu. Objekt je řešen jako ocelová hala opláštěná průsvitnou polykarbonátovou fasádou, do které je nezávisle umístěna „lehká“ dřevěná vestavba. Polykarbonátová fasáda zajišťuje vizuální propojení s exteriérem a ochranu hasičských vozidel před nepříznivými vlivy. Integrovaný dřevěný vestavek slouží jako zázemí pro hasiče. Na východní fasádě garáže je záměrně umístěno velkoformátové okno směrem do ulice, aby kolemjdoucí mohli nahlédnout do fungování zbrojnice a přiblížit si práci dobrovolných hasičů.
Zasedací místnost v patře. Foto: Alex Shoots Buildings
Konstrukce haly je ocelová rámová s vazníky a sloupy obdélného průřezu. Zavětrování je zajištěno ocelovými táhly. Fasáda garáže je tvořena stěnovým polykarbonátovým systémem ve skladbě polykarbonátový panel – vzduchová dutina s vloženou tepelnou izolací – polykarbonátový panel. Střecha se skládá ze sendvičových polyuretanových panelů ve skladbě plech – PUR – plech. Nad prostorem garáže a schodiště jsou ve střeše umístěny prosvětlovací panely.
K lehké a transparentní obálce hasičárny představuje pevný a kompaktní vestavek jeji protiváhu. Vodorovné i svislé konstrukce vestavku jsou z CLT panelů. Z interiérové strany jsou CLT panely přiznané pohledové, z vnější strany, směrem do garáže, jsou panely zatepleny dřevo-vláknitými deskami a obloženy borovicovou překližkou. Interiérové schodiště v zázemí je z ohýbaného slzičkového plechu. Exteriérové schodiště přiléhající na severní fasádu je z pozinkované konstrukce, podesta a stupně z pororoštu.
Projekt jako celek vytváří půdu pro efektivní fungování dobrovolných hasičů, posilování komunitní soudržnosti a budoucí rozvoj obce.
Zasedací místnost v patře. Foto: Alex Shoots Buildings
Doplňující informace
Studio | SOA architekti |
Autor | Ondřej Píhrt Štefan Šulek Ondřej Laciga Kateřina Luftová Štěpán Tomš Marie Hojná |
Umístění projektu | Ke Křížku, 252 44 Psáry |
Země projektu | Česká republika |
Rok projektu | 2023 |
Rok dokončení | 2024 |
Zastavěná plocha | 425 m2 |
Hrubá podlahová plocha | 594 m2 |
Užitná plocha | 429 m2 |
Plocha pozemku | 1 970 m2 |
Náklady | 26,5 mil. CZK |
Fotografie | Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com, alex@alexshootsbuildings.com |
Spolupracovníci a dodavatelé | Statika, CLT: A2 Timber [Václav Bártík] PO: Jiří Jasný Elektrotechnika: Jan Drašnar TZB: Václav Heis Generální dodavatel: BW – Stavitelství Kovové profily, ocelová konstrukce: SteelPro4 Dodavatel hliníkových oken a dveří: Samat |
Materiály | Seznam použitých materiálů
ocel – konstrukce haly
CLT – konstrukce vestavby, obytný vestavek překližka – opláštění vestavku polykarbonát – fasáda ocelový plech – střecha drátkobeton – podlaha |
Značky | Seznam použitých značek
střešní sendvičový panel – Kingspan
polykarbonátová fasáda – Danpalon venkovní dlažba – BEST obklady – Casalgrande Padana vstupní garážová vrata – Jap-Jacina vinylové podlahy – Tarkett zásuvky a vypínače – ABB AL okna a dveře – Aluprofinteriérové dveře – HSE informační a svolávací systém pro hasiče Fireport – FRP Services |
O studiu/autorovi | Bližší informace
Architektonická kancelář SOA architekti působí na Václavském náměstí v srdci Prahy. Ateliér založili v roce 2015 Štefan Šulek, Ondřej Píhrt a Ondřej Laciga. Název SOA je akronymem, který znamená „Sons of Architecture“, tedy „Synové Architektury“. Kancelář SOA se původně zaměřovala na interiérové a rezidenční projekty, v poslední době se specializuje na školské a vzdělávací stavby. Práce ateliéru je založena na třech základních prvcích: krása, respekt, odpovědnost. Klient je proto vždy členem týmu. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Alex Shoots Buildings, www.alexshootsbuildings.com, alex@alexshootsbuildings.com
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO SOA ARCHITEKTI a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek