![Foto: Lenka Némethová Foto: Lenka Némethová](/img/_/13394/13-byt-nidau-2025-.jpg)
„Sjednotit znamená lépe svázat jednotlivé rozličnosti, a ne je vymazat kvůli bezduchému pořádku.“
V textu nalezneme slovní spojení „minimalistický vzhled“
Co se skrývá za minimalismem nebo minimalistickým pojetím. Často se opírám o pořekadla či citace, které vystihují smysl daného obsahu: „V jednoduchosti je krása.“ Ta jednoduchost má svým projevem dozajista i jednoduché estetické hledisko. Jednoduchost se dnes nádherně prolíná se staronovým výrazem pro stejné či velmi obdobné pojetí nazírání na věc. Tím výrazem je minimalismus. Ten výraz není zdaleka nový, ale stává se synonymem pro stav věcí viděných tímto prizmatem. V současnosti se stává mantrou pro „uklizený“ pracovní stůl, architekturu interiéru i exteriéru, pro módu stran kombinace oblékání, barevné kombinace grafiky, ale i kupříkladu hudbu. V architektuře však nehledejte pod minimalismem kupříkladu minimální plochu pro daný návrh nebo jeho realizaci. Minimalismus značí jednoduchost, věcnost a nekomplikovanost vyjadřovacích prvků daného konceptu a v podstatě má obecnou platnost pro cokoliv tvůrčího. Z toho se nám tudíž vyloupne další nuance minimalismu či jednoduchosti, která se ukrývá v dalším citátu: „Méně je někdy více.“ Můžete si to ověřit ve všech našich činnostech, a ani často netušíte, že se pohybujete v rovině minimalismu. Když daná řešení nepřeženete v barevném vyjádření, když věcí kolem vás je méně než více, když přestanete schraňovat zbytečnosti, přestanete se zavalovat balastem a naleznete jistou harmonii v množství toho, co nás obklopuje, odrazí se to i v následném pořádku, a hlavně stabilním prostředí, které se uklízí snáze nebo se chová samo jako zrovna uklizené.
Průhled centrální obytnou místností. Foto: Lenka Némethová
Méně kolizních míst přispívá ke klidu majitelů
Méně kolizních míst, méně věcí, jistá strohost, umírněnost přináší klid i vaší duši. Nebo je snad někdo rád za zdánlivě nebo skutečně neuklizený, nebo ještě hůře, nepokliditelný pokoj, byt, dům, zahradu, ulici, celek podle měřítka, které si zvolíte. Také si, prosím, nepleťte minimalismus s jednolitou plochou dvířkoviny, kam skryjete ten zmíněný balast. Patří totiž k tomu i pečlivá a promyšlená práce s prostorem, zónami, bezkolizní provoz a pohyb všech, komu prostor říká „pane či paní“. Což je ostatně základ práce pro jakoukoliv dobrou a smysluplnou dispozici a její řešení. Ten minimalismus tudíž neznamená nutně askezi, kdy vše, co nazíráte jako nadbytečné, eliminujete. Ani neznamená, že nemáte okolo sebe to, co potřebujete. Jen je vše účelně dotažené, takové „učesané“, smysluplně vyřešené, věci i prostor jsou přesně tak, jak mají být. Jedná se o životní postoj, racionální a smysluplný. Ale pozor, není pro každého. Nicméně takto je to přece správně. Pokud seznáte, že je to vaše parketa, jste zde správně nebo vás určitá strohost řešení odradí, pak se pouze nechte inspirovat, ale nelamte věci přes koleno. Existuje současně spousta variant a mixů, jak pustit minimalismus do svého života, kdy zjistíte, že tohle třeba můžete, ale tam to prostě už ne.
Ostrůvek kuchyně. Foto: Lenka Némethová
Pochopení minimalismu je zároveň velmi inspirativní
Ta inspirace pro oponenty minimalismu může být zároveň pochopením, že řešením neztrácíte osobitost, neztrácíte pestrost, hravost ani rozmanitost. Rozhodně vás taková filozofie netlačí k nějaké nechtěné strohosti, unifikovanosti ani ztrátě osobitosti ve vašem vysněném bydlení. Minimalismus, jako styl, je zároveň určitá svoboda vaše, i svoboda vaší mysli. Jedná se o bezkolizní proudění života prostorem obydlí, a to nejenom o fyzickém pohybu, ale i o volném proudění energií v tomto místě. Jedním z předobrazů této filozofie byla krása severského minimalismu. Účelné řešení dispozice, přírodní materiály, kvalitní detaily, jednoduchost, dostatek světla a zdařilé začlenění do přírodního rámce jsou základem pro každé dobré řešení. Což není doménou jenom minimalismu. Kreativita, inspirace, vkus, estetika, přírodní materiály, nevtíravé barevné řešení, průhledy a propojení místností, dostatek světla, smysluplné a dostačující vybavení, to vše jsou bonusy, které slouží k nerušenému odpočinku těch, co takový způsob života vyhledávají. Že tohle všechno platí i pro nádherně vyřešený apartmán ve švýcarském městečku Nidau není tudíž náhodou, ale řešením v intencích výše uvedeného. To není kuchařka ani návod, ale pouze obecné vodítko. Nebojte se, prostoru pro invenci a práci skvělých a zkušených architektů studia BEEF ARCHITEKTI zde zůstalo dosti. Pokud se podíváte na výsledek, dáte mi za pravdu. O co zajímavější, díváte se zde na zdařile zrekonstruovaný panelákový byt, což v kontextu našich sídlišť vypadá až nereálně. Další zdařilé příklady minimalistického pojetí jsou na našem serveru snadno k dohledání.
Opět, jak je naším zvykem, budu v dalším textu předpokládat, že tolerantní čtenář nebude mít potřebu mého otrockého překladu ze slovenštiny, která je nám stále blízká a srozumitelná.
Pohled na kuchyni. Foto: Lenka Némethová
Základní popis
Moderný zrekonštruovaný apartmán v krásnom švajčiarskom mestečku Nidau s výhľadom na zeleň a rieku.
Architektonickovýtvarné řešení a ideový záměr projektu
Autorská zpráva
Zrekonštruovaný panelákový byt, navrhovaný pre mladú rodinu, sa nachádza v Nidau, vo Švajčiarsku, v pokojnom prostredí s výhľadom na kanál rieky Zihl.
Byt využíva pôvodné striktné pôdorysné rozdelenie. Každá zóna tak získava jedinečný charakter, ktorý kombinuje súkromie s estetickou otvorenosťou. Jedným zo špecifických stolárskych prvkov je otvor v tvare O, ktorý poskytuje priehľad zo vstupnej haly do dennej časti a tým opticky zväčšuje priestor chodby. Zároveň však slúži ako funkčný nábytok v predsieni, ale i ako súčasť jedálenského stola.
Ďalším špecifickým stolárskym prvkom v interiéri je hranatý portál, ktorý prechádza z dennej zóny do nočnej časti bytu. Zaujme umývadlom, umiestneným netradične mimo kúpeľne, ktoré pridáva interiéru nekonvenčný a špecifický dizajnový element. Toto riešenie rozširuje tradičné chápanie dispozície bytu a ponúka otvorenejší prechod medzi jednotlivými zónami.
Hygienické zařízení. Foto: Lenka Némethová
Dôležitým aspektom dispozície je priehľad pomocou oboch portálov, ktoré prepájajú vstupnú chodbu s obývacou izbou, kuchyňou a nočnou časťou. Vytvára sa tak plynulé vizuálne prepojenie medzi jednotlivými funkčnými zónami bytu, čo zvyšuje pocit vzdušnosti a otvorenosti priestoru. Vďaka veľkorysým preskleným plochám v kuchyni a v obývacej izbe sa celá denná časť prirodzene prepája s terasou s výhľadom na kanál a svetlu je tak umožnené plynúť celou hĺbkou interiéru.
Kuchyňa zohráva kľúčovú úlohu v rodinnom živote ako centrum bytu, kde sa sociálne interakcie prelínajú s praktickosťou. Centrálny kuchynský ostrovček ako dominanta priestoru slúži nielen ako pracovná plocha, ale aj ako prirodzený bod stretávania sa. Doplnkom je integrovaná tzv. Čierna kuchyňa – skrytý priestor, vďaka ktorému je možné elegantne skryť praktické potreby domácnosti, čím sa zachováva minimalistický vzhľad, čistota a funkčnosť bez narušenia estetiky.
Prírodné drevo a jemné neutrálne farby, spolu s akcentami nadčasovej staromódnej ružovej a pastelovej zelenej, vytvárajú harmonický a príjemný priestor. Čisté línie a teplé tóny podporujú atmosféru útulného, ale moderného bývania. Originálnym akcentom sú i detaily, ako napríklad úchytky v tvare X alebo dve horizontálne línie rôznych náterov v jednotlivých miestnostiach, čím sa udržuje vizuálna kontinuita dizajnu v celom byte.
Pracovna. Foto: Lenka Némethová
Doplňující informace
Studio | BEEF ARCHITEKTI |
Autor | Rado Buzinkay Andrej Ferenčík Ján Šimko |
Spoluautor | Martina Jadroňová |
Umístění projektu | Nidau |
Země projektu | Švajčiarsko |
Rok projektu | 2021 |
Rok dokončení | 2023 |
Užitná plocha | 114 m2 byt 11 m2 loggia |
Fotografie | Lenka Némethová, www.lenkanemethova.com, studio.lenkanemethova@gmail.com |
Materiály | Seznam použitých materiálů
masívne prírodné drevo – podlaha
MDF dosky – obklady bar, kuchyňa prírodná dubová dyha, matný lak – pódiá, nábytok na mieru DTD drevotrieskové dosky laminované – nábytok na mieru prírodný kameň – kúpeľňa kovové dosky – kúpeľňa aluminium LED – svietidlá |
Značky | Seznam použitých značek
obklady Techlam – Levantinakoberce – GAN
svetlá – Artemide svetlá – Cini&Nils svetlá – Davide Groppi svetlá – RAY Lighting svetlá – SLV svetlá – Vibia svetlá Esprit – Kreon svetlá Jos – Flexalighting sedačka – Nesia |
O studiu/autorovi | Bližší informace
BEEF je architektonický ateliér, ktorý založili Rado Buzinkay a Andrej Ferenčík krátko po ukončení štúdií na STU Bratislava, TU Wien a ETH Zürich. Od začiatku je ťažiskom ich tvorby bývanie. Najprv v mierke interiérov, neskôr rodinných domov, až po objavovanie širších súvislostí v urbanizme. Ich portfólio zahŕňa realizácie na Slovensku, v Česku, Rakúsku, Švajčiarsku, Španielsku a Spojených arabských emirátoch. Medzi tie najznámejšie patria interiér penthouse na Dlhých Dieloch, rodinný dom s pátiom vo Vrakuni, rodinný dom 51 v Záhorskej Bystrici, vila Casa Fly na Malorke, projekt Danubia Park v spolupráci s ateliérom Baumschlager Eberle a interiér reštaurácie WERK v Jurkovičovej teplárni v Bratislave. |
Použité podklady:
- Citáty – http://www.citaty.net
- Fotografie – Lenka Némethová, www.lenkanemethova.com, studio.lenkanemethova@gmail.com
- Fotografie, část textů a tisková zpráva – STUDIO BEEF ARCHITEKTI a Vendula Tůmová, LINKA NEWS s.r.o.
Sdílet / hodnotit tento článek