
Umět se na svět dívat jinak než všichni ostatní, vidět i všední věci z netradičního úhlu, to vlastně až takový kumšt není. Teprve až když se k takovému vjemu přidá postřeh inspirace, záblesk porozumění a chytrý nápad, promění se to netradiční nahlížení v dar. Protože umí rozvíjet potenciál moderní architektury nebo soudobého designu. A právě tento dar je vlastní švédským Reppen Vilson Arkitekter.
Jejich architektonická kancelář je sice mladá, založena byla teprve před čtyřmi lety. I tak už ale dokázali dva její titulní autoři, Fabian Reppen a Samuel Vilson, že šíře jejich záběru se neomezuje jen na konvenční záměry, a sahá mnohem dál. Z obsáhlého katalogu jejich probíhajících a hotových realizací je patrné, že se neštítí umělecko-scénických kompozic v přírodním terénu, návrhů urbanistických řešení, projektů malých letních vilek na ostrovech v okolí Göteborgu anebo „velkých“ plánů ve formátu galerií typu Nobelova centra ve Stockholmu.
Zkrátka je to celé spektrum věcí, od zastavěného prostředí, urbanismu až po drobné stavební detaily a designový nábytek, které umí vidět jinak a navrhnout lépe, odlišně. Snaha popostrčit, vylepšit, inovovat a posunout dílo dál je u nich patrná bez ohledu na měřítko a rozsah projektu.
Velmi dobře to demonstruje i Villa Näset, která se usadila nedaleko Göteborgu. Byť tedy terén pro usazování jakékoliv stavby tu nebyl zrovna příznivý. Prakticky se totiž jevil být nezastavitelným, a bylo potřeba neotřelé perspektivy architektů k tomu, aby se zastavitelným vůbec stal. Jak si to vyložit?
Dispozice pro problémy
To je jednoduché. Stačí si představit, že mezi severním a jižním okrajem pozemku činil výškový rozdíl deset metrů. Svah, který se nabízel, byl v podstatě jednostranným výmolem, spadajícím prudce dolů. S tím, že tvar té hypotetické stavební parcely byl velmi komplikovaný. Šlo totiž o volnou plochu, vsazenou mezi již existující stavby, které v okolí využily mnohem optimálnější terén.
Byly to tedy, formálně řečeno, dva problémy v jednom. Řešit svažitost, dramatický sklon terénu, to byla jedna úloha. A vmáčknout stavební objekt na nepravidelnou parcelu, omezenou zástavbou v sousedství, bylo úlohou druhou. Ono vpasování pak nečinilo o nic jednodušší představy klientů, kteří se zde přáli zabydlet. Jejich ideál pro Villa Näset byl totiž skutečně štědře rozpočítaný metry užitné plochy.
Z projektové dokumentace na nás vykukuje údaj o 430 metrech čtverečních, což tu rozměrnost docela názorně ilustruje. Průměrný švédský dům přitom disponuje (podle statistik) rozlohou 122 metrů čtverečních, takže se tu pohybujeme na úrovni tří a půl násobku normálu.
Plyne z toho tedy, že Villa Näset je tedy ohromná až obří? To právě vůbec ne. Protože tu architekti pracovali s terénem, dokázali do něj vložit rozměrnou stavbu tak, že v klasické perspektivě nějaké rozměrnosti vizuálně vůbec nenabývá.
Je to nevšední kompozice objemů, jiný pohled na věc, skrze nějž tu Reppen a Vilson „vysekli“ projekt domu netradičního. Který se může jevit, v závislosti na úhlu pohledu, jako jednopodlažní i třípodlažní objekt. Přesněji tedy asi jako dvojici dvoupodlažních objemů, spojených ve druhém, respektive prvním patře a otočených vůči sobě o 45 stupňů.
Posun orientace vyplývající z otočení obou bloků budovy o 45 stupňů spolu s různými rozdíly v úrovni interiéru vytváří prvky překvapení, jako kontrast k jinak strohému výrazu.
Řešení dvou objemů
Zní to překombinovaně, ale realita je vlastně velmi prostá. Villa Näset je nalepená na svah a jeho desetimetrový výškový profil. A tím, že je přimáčknutá ke svahu, ve dvou objemech, může každý z nich optimálně využívat denní světelné podmínky pozemku. S tím, že střešní terasa (v podstatě na úrovni střechy druhého podlaží) je současně pobytovou terasou, s vegetační plochou. A působivým výhledem na město a moře, oceán.
Součástí té terasy je i prostor se zapuštěným bazénem, integrovaným do objemu budovy, který objektu dodává na líbivosti. Fakticky je to ale jen výstupek, jež prostoru neubírá. O prosvětlení objemu budovy, jejich nižších podlaží, se starají světlovody – světelné studny – které jsou součástí povrchu terasy a splývají se skalnatým podkladem. Nevzniká tím pasivně utlumený tmavý kout, světlem oplývá celá ta domácnost. Která se, vlastně při pohledu z každé strany, jeví být docela přiměřená svými měřítky.
Z očekávání, že pozemek má komplikovaný tvar a dramatický vertikální profil, a je tudíž nezastavitelný, dokázali Reppen Vilson Arkitekter vykouzlit nevšední profil k zobytnění. Protože ten prostor viděli jinde, než ho viděli ostatní. A rozdíl ve výškách se stal vůdčím motivem pro chytré rozčlenění stavby.
V reakci na očekávaný životní styl klientů je pak celé prostorové uspořádání domu zřetelně rozděleno na soukromé, intimní prostory a otevřené, sdílené společenské prostory. Přízemí a větší část druhého patra jsou určeny pro soukromé bydlení, zatímco horní úroveň spolu s částí druhého patra je určena pro ty společenské prostory. A aby to vzájemně v běžném provozu nekolidovalo – k dispozici jsou přeci dva dvoupodlažní objemy – propojují to celé dvě schodiště. Jež jsou na sobě vizuálně i fyzicky nezávislá.
Lekce švédské školy
Ani sebelepší vize nemůže fungovat, pokud je materiálově bezobsažná. Tady si ale architekti věděli rady rovněž. Stěny budovy jsou celé z lehkých betonových tvárnic, které jsou zvenku i zevnitř omítnuté. Podlahy jsou lité přímo na místě, s povrchovou leštěnou úpravou.
Aby vizuální chlad betonové podlahy neubíral na útulnosti, dvě obytné místnosti se vyznačují tím, že jsou mírně zapuštěné, a disponují teplou dubovou parketovou podlahou ohraničenou betonovými patkami, odlitými na místě.
Dá se z Villa Näset čerpat nějaká inspirace i u nás? Jistě, záleží, jakou lekci konkrétně chcete. Protože těch poslání nabízí hned několik. Předně, tam, kde panují velké výškové rozdíly, je třeba ty terénní komplikace vnímat jako příležitost pro netradiční řešení.
Rovněž je cenné to, aby se budova v komplikovaném terénu nevnímala jako jednolitý komplex, ale soustava napojených objemů. Taková totiž zužitkuje prostor lépe. Přitom je třeba nezapomínat na pravidla správné orientace ke světovým stranám a optimalizaci přirozeného přístupu k dennímu světlu. A pokud se naučíte vidět věci jinak, odlišně, nic vám nebrání v tom dohlédnout až k oceánu příležitostí.
Zrovna tak jako obyvatelé Villa Näset.
Údaje o projektu
Název projektu: | Villa Näset |
Typ projektu: | novostavba, vila |
Architektonické studio: | Reppen Vilson |
Lokalizace: | Göteborg, Švédsko |
Vedoucí architekti. | Fabian Reppen & Samuel Vilson |
Klient: | soukromý investor |
Rok dokončení (finalizace): | 2024 |
Užitná plocha: | 430 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek