Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Skandinávský venkovský dům jako inspirace pro moderní rekreační farmu

Strávit prodloužený víkend tím, že vodíte krávy na pastvu, vyrábíte sýr anebo si pochutnáváte na tradičních specialitách? Pro spoustu lidí je tohle představa dokonalé dovolené. A tento motiv pak rozvíjí rekreační farma z Haderslev.
Foto: Torben Eskerod

Nic proti Dánsku, ale v městečku Haderslev se za posledních 1000 let mnoho nezměnilo. A je to dobře. Sídlo a jeho širší okolí si totiž stále uchovává atmosféru poklidného venkova. Až idylické krajiny, která je v podstatě obhospodařována stejně harmonicky, jako před generacemi. Celý Jutský poloostrov nabízí k vidění mnohé, a proto se osada Åstrup v plánech výletníků obvykle nevyskytne. Je totiž až nádherně obyčejná. A tuhle autentickou obyčejnost, přirozenost, se rozhodli objevit atraktivním projektem venkovského domu architekti z kodaňského studia NORRØN. Projekt, který je svou zastavěnou plochou (600 metrů čtverečních) skutečně neskromný, přitom nemá ambici být obyčejným rodinným domem.

Aktivní dovolená na venkově

Funguje tak, to ano, ale už od samého počátku je jeho součástí vize kombinovaného rekreačního objektu. V němž se u rodiny místního „farmáře“ budou moci ubytovat turisté, toužící vyzkoušet něco odlišného. Přijít na chuť zážitkům, na něž ve městě běžně nenarazí. Vize eko/agri turistiky je v západní Evropě hodně živá, a lidé jsou tu skutečně schopni připlatit si za to, že někde budou vozit kolečka hnoje ze stáje anebo točit volantem traktoru. A v Åstrup Have toho bude na programu mnohem víc.

Foto: Torben Eskerod

Rekreační statek s výhledem na kopce kolem fjordu Haderslev, obklopený četnými stavebními památkami a starými mosty, přírodou přirozenou i modifikovanou po generace zemědělstvím a pastvou, jde prostě s trendem. Nabízí ukázky biodynamické produkce potravin, kombinaci lidových tradic a moderní technologie. Nechybí tu volně se pasoucí zvířata, čistý vzduch a pohoda, rafinovaná gastronomie, prostor pro malá dobrodružství. Ubytovaní tu mají možnost vyzkoušet si, co vlastně stojí za tím, než se jim na talíř dostane vydatná porce masa, ovoce a zeleniny.

Provozním konceptem je, že se zde lidé seznámí s ranním budíčkem, vyháněním na pastvu, dojením, kydáním. Zmoženi pak na kole načerpají sílu při objíždění památek, aby pak zasedli k hostině z toho, co farma nabízí. A pak, definitivně znaveni, padli do postelí ve vkusně zařízených apartmánech. Åstrup Have. Háček byl v tom, že ona původní zde stojící farma byla v naprosto havarijním stavu. Její současný majitel ji pořídil za hubičku, protože měla hodnotu pozemku. A na něm, po demolici, pak nechal vystavět to, co odpovídá moderní reinterpretaci venkovského domu.

Foto: Torben Eskerod

Beton i došky. Staré s novým ladí

Stavba, uchopená jako polo-uzavřený dvorec, je od ostatní zástavby v okolí izolovaná. Odlehlost jí dopřává odstup malebně zvlněné krajiny. Své návštěvníky vítá výraznými zalomenými štíty, které vystupují proti horizontu, když se sem přibližujete alejí. Robustně pojatá novostavba je uspořádána kolem centrálního nádvoří, které sjednocuje křídla budovy. Kolem centrálního nádvoří seskupené objemy jsou postaveny ze surových betonových panelů. Dilatační spáry tu vyplňuje – funkčně i esteticky – mosaz. Ta tak na budovách vytváří jakýsi tenký, zlatavý rastr. Vizuálně to zjemňuje hrubý betonový reliéf.

Zatímco beton, zastupující zde kámen, je nositelem rysů současných, lidovost a venkovskou architekturu tu reprezentuje především střecha. Ta je v duchu šlesvických tradic došková. Přesněji tedy, došková povrchová střecha se upíná k zaizolované nosné konstrukci, navazující tuto část na betonové tělo pod ní. Střecha, atypicky zalomená, je zase odkazem na tzv. Haubarské domy (rovněž pro zdejší region typické). Vyjadřuje je ostrý sklon. Pod nimi bývalo dřív skladováno seno a píce (tím vlastně představovaly izolační vrstvu pro zimu), a strmý sklon garantoval, že dešťová voda rychle odteče.

Foto: Torben Eskerod

Došky tak vynikaly dlouhou funkční životností. Minulostí inspirovaný sklon střechy ale nikterak neomezil začlenění nových prvků. Charakteristické seříznutí profilu střechy umožňuje osazení objektů solárními panely, větrání, instalaci komínů, světlíků. Jsou instalovány, ale do doškového podkladu „ponořeny“. Takže technologie je diskrétně vyjádřená, a budova nepřichází o svůj venkovský výraz.

Interiér jde moderní cestou

Na strunu autentičnosti pak hraje interiér jen z části. Přeci jen, bylo třeba uzpůsobit program požadovaným funkcím. Takže se tu v jednotlivých křídlech postupně setkáme s moderně laděným kulinářským studiem, provozním zázemím, neformálně laděným ubytováním pro majitele a pak s „celami“ pro hosty. Ty jsou skutečně zařízeny jednoduše, až spartánsky, skutečně v duchu mnišských komnat. Ale vzhledem k náročnosti programu budou hosté jistě rádi i za obyčejnou postel se střechou nad hlavou. V sestavě nechybí ani nezbytné garáže a dílny, malý prostor školící/zasedací místnosti. A samozřejmě, vše se sbíhá kolem jídelny.

Foto: Torben Eskerod

Hlavní programy budovy, především kulinářské zařízení, jsou rozmístěny směrem na západní straně objektu (skládají se z výrobních a vzdělávacích prostor, kuchyně a jídelny), podpůrné prostory a zázemí pro hosty, jsou rozděleny do hlavního obytného domu a samostatných jednotek, roztroušených v sadu. Nezbytností jsou prostory výrobní (například sýrařská dílna, moštárna). Vnitřní prostory jsou komponovány jako řada různorodých místností, odlišujících se výškou a velikostí, profilem. Společná jim je harmonicky neuspěchaná atmosféra, kterou dokreslují dubové obklady a také stylový mobiliář.  Ten dodává interiéru ucelenou povrchovou úpravu a pocitově přirozené teplo.

Åstrup Have není ani typickou farmou, ani typickým rodinným domem. Je pozměněnou verzí obou. Spájí v sobě různé programy, a nabízí svým obyvatelům prostor pro život i zaměstnání. Objekt není provozně závislý na přítomnosti turistů, ale počítá s nimi. Je to zajímavý model, který těží z tradic, a jejich reinterpretací se přibližuje trendu 21. století.

Foto: Torben Eskerod

Údaje o projektu

Název projektu: Åstrup Have
Typ projektu: rekreační farma s ubytovacím a výrobním zázemím
Architektonické studio: NORRØN Architects
Lokalizace: Haderslev, Dánsko
Vedoucí projektu: Marco Berenthz, Poul Høilund
Krajinářský návrh: Schul Landskabsarkitekter
Dodavatel stavby: Søgård Byg
Klient: soukromá osoba
Zastavěná plocha: 600 m2
Realizace, finalizace: 2020

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Střediska ekologické výchovy Chaloupky o.p.s.

Zachráněná a rekonstruovaná zemědělská stavení na Vysočině slouží jako ekocentra

Střediska ekologické výchovy Chaloupky se rozrůstají a modernizují. Sedm specializovaných pracovišť nabízí široké spektrum činností založených na vzájemném souznění člověka s přírodou. Patří sem rovněž ekologické bydlení a lidové stavitelství, které má podle slov zástupců střediska pozitivní účinky na kvalitu…

Zdroj: akad. arch. Aleš Brotánek, ABateliér

Dřevěná archa: Nevzhledné JZD se změnilo na ekologickou farmu

V malé obci na Berounsku se nachází ekologická farma, kterou navrhl ateliér architekta Aleše Brotánka. Stavba zvítězila v soutěži Ekologický Oskar roku (E.ON Energy Globe Award ČR 2012). Nevzhledný zemědělský kravín se během pár let změnil na moderní ekologickou farmu s širokým zázemím pro osvětu i bydlení.

Foto: Norbert Wunderling

Přestavba statku: Z hospodářství moderní bydlení s poezií venkova

Stará zemědělská farma, složená ze tří objektů. Každý s jinou střechou. Jeden s pálenou taškou, druhý s rákosovou doškovou, třetí s obyčejnou dřevěnou, sbitou z prken. Poněkud nesourodý komplet pro 21. století. Jak tu provést rekonstrukci, a přitom nezničit to původní, hezké?

Jak ze stodol na brambory vyrostly dva rodinné domy

Jak ze stodol na brambory vyrostly dva rodinné domy

Amsterodam roste do krásy, ale také co do objemu. Obyvatelé čtvrti A-North (Amsterodam-Noord) se proto stále častěji potýkají s nedostatkem prostoru pro výstavbu a vysokými cenami parcel. Do popředí se tak stále častěji dostává zájem o renovace a komplexní rekonstrukce již stávajících objektů.

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Roubenku zachránili kombinací starého řemesla s novým

Rumunský architekt Mihai Racu bojuje za zachování tradičních roubených venkovských staveb. Ne ve skanzenech, ale v běžném užívání. Proto se s radostí pustil do projektu transferu a rekonverze staré roubenky z Maramureše, a její opětovné výstavby spojené s modernizací u Vultureni.