Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rodinnou farmu přestavěli na luxusní bydlení s ubytováním pro hosty

Co s farmou, když na ní nechcete farmařit? Jednou z možností je zřídit si zde rodinné sídlo s ubytováním hostů. K tomu je potřeba nemalých stavebních úprav. Architekti vyšli z klasické typologie statku a využili jedinečné výhledy do krajiny.

Kolo už bylo objeveno a Amerika také. Některé věci prostě není třeba znovu vynalézat, protože dobře fungují, jak jsou. Třeba typologie, v našem případě prostorově funkční rozdělení budov na typické holandské farmě.  Pro městečko Vught (nedaleko ´s-Hertogenbosch) jsou v otevřené rovinaté krajině zasazené hoeve, farmy, stejně typické jako pro jižní Čechy selské baroko uzavřených dvorců. Organizace budov uvnitř takové farmy odpovídá dokonale místním podmínkám, nárokům na provoz i počasí.

Jejich seskupení nabízí farmáři výhled takříkajíc od stolu se snídaní na jeho stodolu i stáj. Objekty vytváří trojúhelníkovité nebo kruhové seskupení, mezi nimi tak vzniká nádvoří, často dlážděné, přirozeně kryté před silným větrem, který se sem žene z pastvin, luk a polí okolo. Groeningenská heerd, zeelandská usedlost boerenhofstee nebo západo-flanderská erve, všechny vychází z tohoto prapůvodního a generacemi osvědčeného modelu. Pro horko, sucho, bouřku i déšť je totiž nejlepší.

Foto: Ossip van Duivenbode

Nepotřebujeme další farmy, ale moderní obydlí pro venkov

Typologie holandské farmy se dnes rozhodně nepřežila, ale spíše pozbyla svého prapůvodního smyslu. Do zemědělského hospodaření se dnes už soukromníci nehrnou, a tak nejen mladá generace přemýšlí, co s podobnými, typickými pro celý nizozemský venkov, učinit. Je to rovnice, nad kterou můžete – pokud vám nechybí podnikatelský duch – klidně také popřemýšlet.

Tři až čtyři objekty, z nichž jen jeden je obytný, s relativně dobrou dopravní obslužností (napojení na regionální silnici tu zpravidla nechybí), v blízkosti měst, ovšem bez pobídek cestovního ruchu, s připojením na elektrické vedení ale nezávislé po stránce vody a odpadů, to vše uprostřed až desítek hektarů polí a luk. Co s tím? Inspirovat se můžete třeba u holandských architektů ze studia Mecanoo.

Foto: Ossip van Duivenbode

Lidé sem mohou jezdit za kuchyní!

Ti totiž vyšli z tradiční typologie nizozemské farmy, ověřené a funkční, a využili ji pro realizaci projektu, novostavby, který si s venkovem obvykle nespojujeme. Vytvořili venkovskou vilu, usedlost, která nabízí ubytovací kapacity a zázemí pro společenské akce, což je dnes věc žádaná, aniž by přitom vystoupili z klasického rámce funkčního uspořádání. Jejich řešení do zemědělsky obhospodařované krajiny v okolí Vught zapadá, protože se drží autentického provedení.

Z výšky ptačího letu tu pořád vidíme soubor hospodářských usedlostí, a tato Villa Vught se tomu nikterak nevymyká. Centrální otevřený prostor jejího nádvoří je chráněn třemi objekty, které se shlukují kolem něj. Chybí tu zídky a zdi, ohrady, mezi jednotlivými objekty je dost místa, které umožňují průhled do otevřené krajiny. Ta tu nemá podobu obdělávaného pole, ale luk a vysazeného háje.

Foto: Ossip van Duivenbode

Zachovaný tvar i proporce

Dohromady ale nic, co by tento svazek odlišovalo od jiných farem v okolí. Sedlové střechy tam, kde bychom čekali nižší stodoly a stáje, jen trochu vyšší objekt obytný. Nebo ne? Teprve když zakroužíme o něco níž, uvidíme rozdíly. Překvapí nás lesk fasád i podivné tvarování nejvyšší budovy z trojice. Ano, je to obytný objekt. Všechny tři budovy v souboru jimi jsou. Ta nejvyšší ale slouží k celoročnímu ubytování rodiny majitele a správce.

Ve svém interiéru disponuje hlavní ložnicí v přízemí, dětské pokoje se nachází v horních patrech. A na atypicky „rovné“ střeše má terasu. A stodoly? Žádné cihly a dřevěné trámy. Jedna ze dvou stodol je zařízena jako prostorný obývací pokoj, má kuchyň s jídelním koutem a na jihozápadní straně se pyšní velkou krytou verandou. V jejím patře se nachází univerzální pracovní prostor. Možná dětská herna, kancelář nebo ateliér.

Foto: Ossip van Duivenbode

Podnikatelský záměr, který se vyplatí

Třetí objekt je „studiem“. Jeho otevřený plán má sloužit k setkávání lidí, kteří se tu společně potěší nad přípravou jídla. Protože právě tady se mají odehrávat kulinářské kurzy, degustace, workshopy spojené s gastronomií. Které se dají podchytit buď jako nabídka kurzů pro veřejnost, nebo třeba jako netradiční teambuilding. Kapacitně není problém s dvacítkou účastníků, což docela postačí. V patře se pak nachází apartmánové ubytování, a také napojení na terasu a garáž.

Nápad s kulinářským studiem je ale ve své jednoduchosti fantastický. Protože vlastně kde jinde se učit o tradiční kuchyni a holandských specialitách, než „na farmě“, odkud drtivá většina surovin pro kuchyni pochází? Podnikatelský záměr s ukázkovou gastronomií také elegantně řeší, jakou formu zážitku chcete nabídnout hostům v krajině, která nenabízí turistické vyžití. Kurzy a sebevzdělávání jsou dnes v trendu, zajet sem na víkend se vyplatí. Zrovna tak i majiteli, který si pořádáním takových akcí vydělá na provoz.

Foto: Ossip van Duivenbode

Udělat to zajímavé pro všechny

Tradiční typologie a atraktivní podnikatelský záměr bylo samozřejmě zapotřebí dotáhnout k dokonalosti smysluplnou architekturou. Jak zmiňují zakladatelé studia Mecanoo, Francine Houben Dick van Gameren a Friso van der Steen, ambicí designu byla snaha propojit navržené obytné funkce při zachování dělení objektů v rámci uspořádání venkovské hoeve.

K tomu částečně pomohla zemní práce, navršení valu po obvodu farmy, který vizuálně oddělil obytné a veřejné části, a přitom zachoval výhledy do krajiny. Chytře si také architekti počínali při rozmístění oken. Nejvyšší, obytná část, má výhled rozprostřený do krajiny (střešní terasa slouží také jako rozhledna), ale její okna se nedívají do pokojů ubytovaných. Z jejich apartmánu zase přehlédnete louky v okolí, ale už nezahlédnete fádní parkoviště na kraji pozemku. Z kuchyňského studia přehlédnete dvůr i louku, ale nic jiného vás už neruší. 

Foto: Ossip van Duivenbode

Okna tu nejsou uchopena jako široké celostěnové otvory, ale spíše rámečky obrazů. Světla tu skrze ně není nedostatek a zajišťuje je důmyslný systém světlovodů.  Jistou stavební zvláštností je krytý koridor mezi obytnou a společenskou částí, zasazený pod úroveň terénu. Pohyb členů rodiny tak nenarušuje činnost hostů. Jejich soukromí, stejně jako soukromí rodiny, tu do sebe vůbec nezasahuje.

Chytré materiály pro budoucnost

Materiálové provedení fasád se do značné míry zříká konvencí, dodrženy jsou autentické proporce a tvary, nikoliv však provedení. Na první pohled zaujmou kovově tmavé fasády z eloxovaného (anodizovaného) hliníku.

Tento model chemicko-tepelné povrchové úpravy spočívá ve vytvoření ochranné vrstvy oxidu hliníku na upravovaném povrchu. Vytvořená vrstva již dále neoxiduje, a tím před oxidací/rzí chrání i samotný hliník. Eloxovaný hliník tu plynule přesahuje z fasád stěn až na střechy, kde je profilován tak, aby připomínal vlnité železné střechy sousedních hospodářských budov. Do eloxu jsou zasazeny pevné rámy oken, které mají jasnější barvu, díky bronzově-hliníkovému povrchu.

Foto: Ossip van Duivenbode

Efektivita na prvním místě

Venkovní sterilitu kovů vevnitř nahrazuje „teplo“ dřevěného interiéru. Dřevo je přitom uvnitř využito současně jako strukturální, podpůrný materiál, tak i pro finální úpravu povrchů, obkladů stěn. Pro architekty bylo podstatné, že se jedná o materiál s příjemnou texturou, je udržitelný a vizuálně hřejivý.

Všechny tři budovy mají křížově laminovanou dřevěnou strukturu (CLT) a vnitřní povrchy z jedle stříbrné. Která je na dotek velmi hladká až hebká. I když každý objekt slouží jinému účelu a počítá s jinými dimenzemi využití i kapacitou osob, dřevo je jednotícím prvkem interiérů. A samozřejmě, protože jsme v Holandsku: Ve srovnání s jinými pevnými konstrukčními metodami je pro výrobu a zpracování křížově vrstveného dřeva zapotřebí relativně málo energie. Přispívá prý také k udržitelnému ukládání CO2.

Vila Vught má koeficient energetické náročnosti (EPC) 0,26 a je vytápěna/chlazena elektrickými tepelnými čerpadly. Svým rozvržením se nevymyká stavbám typickým pro nizozemský venkov, ale její zpracování dalece překonává konvence. Poukazuje totiž na nové využití farem, které už neslouží svému původnímu účelu.

Foto: Ossip van Duivenbode

Údaje o projektu

Název projektu: Villa Vught
Typ projektu: obytný a rekreační objekt
Architektonické studio: Mecanoo
Lokalizace: Vught, ´s-Hertogenbosch, Holandsko
Dodavatelé materiálu: Derix, Duravit, Elshof, Schüco, Hotbath, Bealmortex
Rok dokončení (finalizace): 2019
Využitelná plocha: 683 m2
Klient: soukromá osoba

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Filip Dujardin

Při rekonstrukci statku nespěchali. Moderní dům připomíná staré dobré časy

Belgičani mají rádi klid a pořádek, váží si dědictví minulosti. V praxi to odráží i rozsáhlá rekonstrukce farmy na zdejším venkově, jejíž provedení je přitom velmi civilní. Do nově vytvořených i opravovaných částí byly zapuštěny původní prvky, a celkové vyznění bylo zachováno v nenápadném a formálním designu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA