Každý rodinný dům, pokud je to možné tak i každý byt v bytovém domě, by měl mít svůj nezávislý komín. V ČSN 73 4201:2010 je v čl. 6.2.4.1 uvedeno, že v bytových či rodinných domech s hlavním vytápěním, které je připojeno vedením na externí zdroj energií nebo paliv, u kterých může dojít k dlouhodobému výpadku dodávky z důvodu přírodní katastrofy, technické poruchy nebo společenské krize, (dálkové teplo, zemní plyn, elektrický proud apod.) se zřizuje pojistný (rezervní) komín pro připojení lokálního spotřebiče na pevné palivo, který po nezbytně dlouhou dobu umožní vytápění alespoň jedné místnosti bytu.
Není nutný v bytech nebo rodinných domech, kde je jiný spotřebič na pevné palivo s odvodem do komína, např. uzavíratelný krb na dřevo. Minimální světlý rozměr průřezu komínového průduchu pro jeden spotřebič je 160 mm. U vícepodlažní bytové zástavby se pojistné komíny řeší individuálně.
Kam umístit komín v rámci dispozice domu
V budově by měly být komíny situovány co nejblíže hřebenu šikmých střech, aby výška komína nad střechou byla minimální. Je to důležité také při čištění komínových průduchů z ústí komínového průduchu. Na bezpečný přístup ke komínu nad střechou budovy se občas zapomíná. Kontrolu a čištění komínového průduchu musí být zabezpečené kontrolními, čistícími nebo vybíracími otvory.
Zvláštností jsou svislé kouřovody s funkcí komína, které byly původně určeny pouze pro odvod spalin ze střešních kotelen, aby komíny mohly být kratší. Jde o řešení, kde komínový průduch navazuje na svislou osu spalinového hrdla kotle a bezpečný odvod spalin je zajištěn již cca 2,5 m výšky svislého kouřovodu s funkcí komína. Problémem bývá kontrola čištění této spalinové cesty.
Keramická komínová vložka
Komíny s keramickou komínovou vložkou a keramickým pláštěm jsou většinou komíny univerzální, určené pro odvod spalin spotřebičů na pevná, kapalná i plynná paliva. Jsou zejména vhodné do dřevostaveb, pro příznivou vzdálenost povrchu komínového pláště od hořlavých stavebních materiálů. Komíny s keramickým komínovým pláštěm se také snadno začleňují do svislé stavební konstrukce, se kterou mohou mít jednotný povrch.
Důležité je dodržování technologických postupů výrobců komínů. Vnější povrch komína vystavený povětrnosti musí být vhodným způsobem ošetřen. Určitou nevýhodou těchto komínů je mokrý proces a větší pracnost při stavbě.
Kovová komínová vložka
Komíny s kovovou komínovou vložkou jsou také komíny univerzální (podle druhu a tloušťky materiálu komínové vložky), snadno se montují, nevyžadují většinou žádná základ, protože mohou být lehké. Zaujímají také postejné velikosti komínové vložky menší prostor. V dřevostavbách vyžadují pečlivé dodržování dostatečné vzdálenosti pláště komína od hořlavých stavebních materiálů. Měly by být montována raději jako venkovní komíny u povrchu stěny budovy.
Plastová komínová vložka
Komíny s komínovými vložkami z plastů jsou určené pro spotřebiče na plynná paliva s nízkou výstupní teplotou spalin, převážně pro kondenzační kotle. Odvody spalin stěnou fasády do volného ovzduší se u nás povolují jen v technicky odůvodněných případech a pro kotle s nízkým obsahem škodlivin ve spalinách.
Sdílet / hodnotit tento článek