Jedná se o to, že každé okno či dveře, ať dřevěné či plastové, by mělo být těsné s možností řízeného odtěsnění. Tak si uživatel nastaví systém větrání sám a například při větru či nízkých teplotách nebude objekt vykazovat například 100 x větší ztráty než je potřebné. Tak nebude docházet k pronikání vlhkého vzduchu do konstrukce popřípadě dlouhodobého prochlazování vnitřních povrchů s možností růstu plísní. Výše uvedené se netýká pouze pasivních staveb, jak je někdy i v odborných článcích uváděno, ale každé trochu úspornější stavby.
Zkontrolovat těsnost oken či dveří a jejich napojení na stěnu, popřípadě vzduchotěsnosti jiných částí stavby, není složité ani drahé. Standardně se používá Blower Door Test, kdy je profesionálním způsobem neprůvzdušnost obálky změřena. O Blower Door Testu si může více přečíst na TZB-info.cz.
Netěsnosti oken lze zkoumat i termokamerou
Další a jednodušší možností zjištění netěsností ve stavbě je provedení termosnímkování z vnější, nebo ještě lépe z vnitřní strany konstrukce. Termokamera nekompromisně odhalí i poměrně malou netěsnost, protože studený vzduch pronikající konstrukcí okolí netěsnosti prochladí. Pokud chceme tyto netěsnosti ještě zvýraznit, máme na to jednoduchou radu.
Postačí si dát u hostitele jednu kávu a mezitím na půl hodiny pustit kuchyňskou digestoř, třeba na plný výkon. Sebemenší netěsností nám začne dovnitř intenzivně pronikat chladný vzduch zvenčí a na následném snímkování se vše krásně zobrazí. Shodný princip se dá velmi dobře využit také například pro kontrolu vzduchotěsného napojení fólií podkroví. Způsob je to rychlý a levný, pokud se bude v praxi více využívat, nezbytně dojde k prudkému zvýšení kvality provádění prací, které s těsností objektu souvisí (odstranění závady tj. reklamace v této oblasti jsou velmi nákladné). Pak se již nebudou vyskytovat zklamaní investoři, kteří si dům sice „pořádně“ zateplili, nicméně protopí skoro stejně jako stavby z minulého století, protože mají dům děravý „jako řešeto“.
Špatně seřízené kování, popřípadě netěsnou připojovací spáru, termokamera nekompromisně odhalí. Ideální je snímkování zevnitř za podtlaku vyvolaného např. kuchyňskou digestoří.
Sdílet / hodnotit tento článek