Proti zahájení přezkumu se odvolal investor Praga Progetti e investimenti, ministerstvo jeho námitku přijalo. "Vzhledem k tomu, že proti rozhodnutí stavebního úřadu ze dne 30. 4. 2014 žádný z účastníků daného územního řízení, kterým bylo doručováno veřejnou vyhláškou, nepodal v uvedené lhůtě odvolání, zmíněné rozhodnutí stavebního úřadu nabylo právní moci dne 14. 6. 2014, a nikoliv 17. 6. 2014, jak stavební úřad chybně vyznačil na písemném vyhotovení rozhodnutí," píše se v dokumentu. Magistrát měl na zahájení přezkumu rok.
Chybně vyznačenou doložku právní moci může podle správního řádu úřad kdykoliv opravit. Podle odpůrců stavby ale "vzniká obava, zda s datem vyvěšení někdo úmyslně nemanipuloval", napsali to ve vyjádření k odvolání investora.
Projekt, kterému lidé kvůli údajně navrhované barvě fasády přezdívají maršmeloun, vyvolává v Praze silné emoce. V centru města se v minulosti na protest proti stavbě sešly stovky lidí. Sdružením a obyvatelům blízkých domů vadí, že některá povolení byla před mnoha lety vydána pro dům, který měl vypadat jinak. Kritizují i nevhodnost stavby pro historické centrum Prahy a bezprostřední sousedství Anežského kláštera.
Dům navrhl architekt Zdeněk Fránek, projekt se několikrát měnil. Původní podobu projektu z roku 2008, která počítala s prosklenou fasádou, odmítlo na základě názoru Národního památkového ústavu (NPÚ) ministerstvo kultury a zrušilo v roce 2010 povolení pražských památkářů. Nový projekt firmy Praga Progetti e Investimenti s okny do tvaru obličejů ale NPÚ i magistrátní památkáři schválili a na tomto základě bylo vydáno stavební povolení. Autor návrhu odmítá výtky odpůrců, prý nikdy nepočítal s fasádou v růžové barvě, která dala projektu přezdívky po růžovobílé cukrovince.
Sdílet / hodnotit tento článek