Vstupní a okenní čidla reagují na otevření dveří nebo oken, pohybová čidla reagují na pohyb v bytě, přičemž sledují změnu teplotního pole. Obvykle tedy nejsou nastaveny např. na pád předmětu apod. Byt se dá z hlediska zabezpečení rozdělit do zón, kdy jsou aktivována např. pouze čidla ve dveřích a oknech, nikoli pohybová čidla, a to pro případ psa v bytě apod. Zároveň lze zónovat samotný byt a samostatně aktivovat jen některá pohybová čidla.
V bytě se pro aktivaci a deaktivaci alarmu používá kombinace čísel na klávesnici u vstupu, čip nebo čipová karta. Všechny systémy bytového zabezpečení dnes nabízejí ovládání i pomocí webové aplikace nebo aplikace pro chytré telefony. Samozřejmostí je možnost ovládání formou SMS z konkrétních, předem nastavených telefonních čísel.
I bytový alarm je vybaven SIM kartou, díky které lze na mobilní telefon dostávat informace o spuštěném nebo zrušeném alarmu, případně o stavu systému apod. Součástí bytového alarmu je možnost napojení na tzv. pult centralizované ochrany. Jedná se o placenou službu, která monitoruje stav alarmu v bytě a při zpuštění alarmu podniká kroky k okamžité ochraně majetku.
Sdílet / hodnotit tento článek