REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Čtyři trendy pro vánoční dekorace

K interiéru v tento čas neodmyslitelně patří vánoční dekorace. Věděli jste, že i to řeší designéři, a že Vánoce mají své trendy? Vánoční interiér, byť je často obohacen o spoustu sezónních barevných doplňků nemusí být jen kýčovitý, ale může být sestaven s elegancí a vkusem.
Čtyři trendy pro vánoční dekorace

Barvy a vzory do interiérů podléhají trendům, ale nejsou v tom samy. Módě podléhají i vánoční dekorace. Tomuto tématu se věnuje každoročně veletrh Christmasworld, který probíhá vždy začátkem roku na výstavišti ve Frankfurtu nad Mohanem.

Zajímá vás, co se zde prezentovalo? Letošní vánoční trendy se nesou pod heslem "Stories to be told", vše je tedy o příbězích s inspirací v různých historických epochách a významných uměleckých stylech. „Každý z trendů je osobitý a nese v sobě příběh, který se nás dotýká“ dodává Annetta Palmisano, specialistka na design dekorací. Vytvářet příběhy není jen úkolem výrobců dekorací, ale také obchodníků, kteří by měli příběh vykouzlit i při aranžmá ve svých obchodech a výlohách.

Čtyři trendy

První z definovaných trendů nese název Tender Poem, s podtitulem nostalgická mementa. Tento trend je inspirován impresionismem, je poetický, ženský a přesto moderní. Z barev panují pleťové odstíny, holubí šeď a bílá. V akcentech najdeme zlaté a stříbrné odlesky. Představte si romantickou zahradu, zátiší a ručně psaný dopis a náladu z tohoto stylu máte hned před očima. Objevují se zde i luxusní materiály, ruční výšivka, krajky, krystalické struktury, které připomínají námrazu, a transparentní povrchy.

Tender Poem

Druhý v řadě je Mystic Ode s hesly jako je vášnivý a dramatický, který má kořeny v romantismu. Zde se kombinují pohádky s poezií, fantazie a magie. Paleta barev začíná u černé a šedé až po tmavě hnědou, vše doplňují teplé zlaté tóny a temperamentní červená. Kombinují se zde moderní i historické prvky, materiály jsou dekorativní, doplněné o třpytky, korálky, flitry nebo jemnou patinu.

Mystic Ode

Třetí téma má název Weird Diary, který vyjadřuje nezávislost a odvahu a heslem by mohlo být: „cokoli jen ne být tuctový!“. Tento směr je inspirován moderním uměním – do toho abstraktního až po pouliční, vtip a osobitost tedy nemůže chybět. Typické jsou neobvyklé barevné kombinace oranžové, krémové, nugátové s fialovou, s odstínem máty a jemnou růžovou. Povrchy jsou sypané, melírované nebo mramorované. Z materiálů vedou lamináty a PVC, které jsou vyšperkované natíráním, výšivkou, samolepkami a digitálním tiskem.

Weird Diary

Posledním z letošních vánočních trendů je Inventive Hymn, který je plný elegance, tradičních materiálů a tvarů, řemeslných technik a výrobních postupů, jak je známe z historie nebo od cizích kultur. Nabízí sofistikovaný mix tradičních a moderních prvků a poskytuje překvapivé hmatové zážitky spolu s přirozeně tlumenou paletou barev. Vede zde odstín bílé vlny, sisalu, břidlice, petrolejová a hořčičná.

Inventive Hymn

Trendy jsou však jen inspirace, nikoli dogma, a není třeba se jimi tupě řídit. A tak ať jste si přesně vybrali či nikoli, a zůstanete u tradiční klasiky, užívejte si předvánočního i vánočního času plnými doušky bez zbytečného stresu a shonu.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

České vánoční trendy

České vánoční trendy

Nejen v zahraničí, ale i u nás se již prezentují vánoční trendy. Letos tomu bylo poprvé a prezentace vánočních trendů a aranžmá proběhla v září na veletrhu For Decor & Home.

Jeseň ako súčasť vášho interiéru

Jeseň ako súčasť vášho interiéru

Obdobie opadaného lístia a hrejivých farieb, no po teplom lete i obdobie dlhšie doma stráveného času. Ani tak však nemusíme prísť o všetku tú vonkajšiu krásu. Jeseň si môžeme priniesť a preniesť aj do svojho interiéru. A netýka sa to nutne len dekorácií spojených s obdobím Dušičiek či Halloweenu. Až do začiatku…

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Čtyři trendy bytového textilu a tapet ze světového veletrhu

Kdo byl alespoň jednou na mezinárodním veletrhu Heimtextil, ví, že jedna z těch nejzajímavějších hal je o přehlídce trendů, která se zde koná již od roku 1991. Tuto velkolepou expozici jsme mohli letos vidět v hale č. 6, kde dostala opravdu velký prostor.

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barevné trendy v interiéru: minulé i budoucí

Barvy v interiéru se mění dle trendů stejně jako v módním průmyslu. Možná to není tak rychlé, protože interiér nepřevléknete tak snadno jako nové šaty, a také to neznamená, že bychom měli změnit vybavení bytu každým rokem. Trendové barvy se nejčastěji používají na doplňky, výmalbu či na tapetu, prostě na prvky, které…

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo - tradiční materiál v moderním interiéru

Dřevo dodá interiéru barvu, teplo a snadno vyváží strohost materiálů jako je nerez, pohledový beton, stěrka či sklo. Dřevo lze využít na nábytku, pro obložení stěn, na výrobu příček. Moderní zpracování tradičního materiálu má neopakovatelné kouzlo. Objevte jeho možnosti!