Na interiéry dnešní doby je kladeno stále více nároků, jedním z hlavních je originalita a osobitost. Nikdo většinou nechce mít doma stejnou skříňku, postel nebo knihovnu jako soused. Hlavním nástrojem ke splnění tohoto požadavku je zakázková výroba nábytku a s ní spojené i rozličné materiály.
Díky použití netradičních druhů lze docílit zajímavých solitérů, a to při zachování klasických rozměrů nábytku a běžné technologie výroby. Tyto dva požadavky jsou klíčové, navrhnout totiž něco velmi netradičního není zas až tak velký problém. Úskalí nastává při jeho výrobě a také při použití v interiéru. Ale vraťme se zpět k materiálům, na trhu je řada „fajnovek“, které stačí použít třeba i v menší míře a výsledek je zaručen. Pojďme se s nimi seznámit blíž.
Kovolamináty
Lamináty jsou tenké vícevrstvé pláty, jež se lisují na konstrukční desku. Tvoří tedy finální povrch nábytku. Kovolamináty mají navíc horní vrstvu z kovu. Používají se různé kovy, od hliníku, nerezu a mosazi až po dnes oblíbenou měď. Mají mnoho struktur a mohou mít i vzor. Některé se dokonce opracovávají ručně. Používají se spíše na vybrané plochy nábytku než na celý korpus. Lze je dát na posuvné dveře vestavěné skříně, místo keramického obkladu do kuchyně za pracovní desku i na zásuvku nočního stolku. Hodí se jak do soukromých, tak i veřejných prostor. Skvělé využití je na bary, recepce a různé pulty. Jejich velkou předností je totiž odolnost vůči poškrábání a velmi zajímavý vzhled.
Dekorativní akryláty
Jedná se o jednovrstvé nebo vícevrstvé průhledné či průsvitné desky, jejichž výplně jsou z přírodních materiálů. Jako dekorativní prvky se používají drobné oblázky, mušle, listy, větve, suché květy a podobně. Tyto velmi specifické záležitosti se uplatňují jako výplně rámových dvířek v malých skříňkách či ve velkých skříních. Použít je lze jako příčky propouštějící světlo nebo pouze jako dekorativní prvek na zábradlí atd. Můžete z nich nechat vyrobit i svítidlo či paraván. Fantazii se meze nekladou.
Kamenná dýha
Na dekorativní účely nábytku se nekrájí na tenké plátky (dýhy) pouze dřevo. V současné době se tak využívá i pravý kámen, nejčastěji pískovec nebo břidlice. Takto upravený materiál se pak aplikuje na čelní plochy nábytku – převážně na dvířka nebo na obklady stěn. Některé typy mají speciální textilní podklad, a tak jej lze využít i na sloupy a další zaoblené prvky. Díky přírodnímu kameni dostává interiér neopakovatelný vzhled, neboť je každý dílec naprostý originál.
3D tvarované MDF desky
Mezi netradiční materiál jsme zařadili i 3D tvarované MDF desky, tedy středně tvrdé dřevovláknité desky, které se běžně používají na kuchyňská dvířka a jsou potažena fólií. Tyto desky však nemají hladký povrch, ale jsou díky CNC stroji v ploše frézované, a tak mají zajímavý plastický vzhled. Ten lze vytvořit plošně na celou desku nebo jako razítko jen na část, například do středu dvířek. Desky se pak lakují na rozličné odstíny (podle vzorkovníku RAL nebo NCS) nebo se popřípadě potahují folií.
Tyto desky mohou být kromě plošného tvarování i prořezané na skrz, a tak je lze použít i jako paravány či obklady radiátorů, zábradlí a podobně.
Zdroj: Foto: Proform, Smako
Dekorativní folie
Na nábytek, respektive na dvířka nábytku, se nepoužívají jen klasické fólie, jak je známe z obyčejných kuchyňských linek. Na trhu jsou i speciální fólie, které posouvají tento typ materiálu na jinou úroveň. Mají několik řad od imitace dřeva, betonu, zlaté či stříbrné mozaiky přes plastické ornamenty až po imitaci kůže. Využít je lze i na dekorativní úpravy stěn i bytových doplňků. Hodí se opět na dveře vestavěných skříní, kde ve velké ploše krásně vyniknou. Také je lze aplikovat na výplně rámových dvířek či pouze na drobné dekorace.,
Koženkové lamináty
Pokud jsme na začátku zmínili lamináty (HPL), neměli bychom zapomenout i na lamináty se vzhledem kůže, respektive koženky. Tento materiál se aplikuje jako klasický laminát a má i stejné využití. Hodí se hlavně do reprezentativních prostor, jako jsou například kanceláře vedení, luxusní obývací pokoje, recepce prestižních značek atd.
Zmínit bychom mohli i další typy, jako je třeba umělý kámen a jeho možnosti, lamináty s přírodní dýhou či alpi dýhy, ale o nich zas někdy příště. Na výběr je toho opravdu hodně a někdy je nejtěžší vybrat ten konkrétní typ a vhodně jej použít. Obecně lze doporučit otřepanou radu: méně je více. Pokud si tedy zvolíte jeden ze zmíněných materiálů, nechte jej vyniknout a nekombinujte příliš s dalšími výraznými typy.
Sdílet / hodnotit tento článek