REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hotelový komplex s babmusovými altány – místo, kde se vám dobijí baterky

Naman se nachází jen necelých 16 kilometrů od terminálu mezinárodního letiště a celý 3,5 hektarový areál je umístěn podél nejhezčích osmi kilometrů vietnamských pláží. Základní koncept vychází z toho, že v hotelovém resortu Naman se mají hosté „vzpamatovat a regenerovat“, ať už po fyzické či psychické stránce. Pomoci k tomu má jak přírodě blízké a harmonické prostředí, lázně, sauny, jóga nebo vybrané pochoutky v kuchyni.

Z hlediska potenciálu pro turistický ruch by si majitelé vietnamského hotelového resortu Naman Retreat zasloužili jedničku s hvězdičkou. Trefili se totiž přesně do míst, která budou s vysokou pravděpodobností vyhledávat místní i zahraniční turisté. Naman se nachází na prvním sjezdu rychlostní silnice mezi přístavním městem Da Nang a historickým Hoi Nan, vlastně jen necelých 16 kilometrů od terminálu mezinárodního letiště. A když k tomu připočteme, že se celý 3,5 hektarový areál nachází podél údajně nejhezčích osmi kilometrů vietnamských pláží, je exkluzivita a vysoká návštěvnost zaručena.

Jenže k tomu aby byl dojem z exotické dovolené skutečně dokonalý, to chce něco víc než jen ideální orientaci bungalovů k moři a plážovému baru. Stávající majitel, tedy společnost Thanh Do Investment Development&Construction JSC. se proto pojistila, a k master-planningu celého komplexu přizvala odborníky na slovo vzaté, architektonické studio Vo Trong Nghia. Ti pojali celé zařízení poněkud netradičně, takříkajíc v plném znění přídomku „Retreat“ – tedy úkryt před shonem světa či útočiště před nepohodou. Jejich základní koncept vychází z toho, že v hotelovém resortu Naman se mají hosté „vzpamatovat a regenerovat“, ať už po fyzické či psychické stránce. Pomoci k tomu má jak přírodě blízké a harmonické prostředí, lázně, sauny, jóga nebo vybrané pochoutky v kuchyni.

Zelená barva uklidňuje

Hlavní budovou hotelového komplexu je trojpatrový „Babylon“, stavba tvaru písmene L, přičemž volný prostor obdélníku je doplněn bazénem. Ze stavebního hlediska je jeho nejzajímavějším rysem fasáda. Ta kombinuje prvek betonových žaluzií s integrovanou zelení. Variace tohoto modelu se stávají v zemích jihovýchodní Asie stále populárnější. Jejich provedení totiž není nákladné, a ve výsledku zvyšují „tepelnou odolnost“ interiéru.

Foto: Hiroyuki Oki

Jak je to možné? Svislé betonové rošty „žaluzií“ o rozměrech 5,15 centimetrů (v tomto konkrétním případě s povrchovou texturou imitující zvrásněné dřevo) tříští ostré sluneční světlo do pravidelné mozaiky stinných koutů, a pocit svěžesti navozuje množství převislých rostlin, které fasádu ze strany od moře zcela zakrývají. Vegetace přirozeně zvlhčuje vzduch, a když k tomu připočteme vlahý mořský vánek, je jasné že zdejší terasy před 32 hotelovými pokoji jsou skutečně příjemnými místy k pobytu i v tropických vedrech.

Surovost hrubého betonu přitom navozuje dojem účelné jednoduchosti, která nepůsobí rušivě. Toto nevšední provedení fasády umožnilo jednak zajistit vyšší míru soukromí klientů, tak „odhlučnit“ (na straně směřující k silnici) dopravní provoz. Prostor mezi předsazenou fasádou a vlastní zastíněná terasa tak slouží jako „nárazníková zóna“, která zabraňuje přehřívání interiéru.

Vegetace je pro tropy přirozená

Je pro nás trochu nepochopitelné, že hotelové resorty v tropech investují astronomické částky zřízení super-účinné elektrifikované klimatizace, když toho samého efektu mohou dosáhnout jen inteligentním uspořádáním designu,“ říkají Nghia. Jimi ražená cesta přitom zvládne tutéž práci za zlomek ceny. Jednou vysazené rostliny stačí jen pravidelně zalévat a sestříhávat, ale nikterak nezatěžují účet provozovatele.

A protože o uklidňujících účincích pobytu v zeleni jsou architekti z Vo Trong Nghia nepochybně přesvědčení, narážíte tu na ni skutečně na každém kroku. I to je zásadní rozdíl oproti „sterilním“ hotelovým resortům. Zatímco v nic se snaží provozovatelé navodit s pomocí obložení, tvarovaných dlaždic a stejnozrnného štěrku dojem dokonalé kontroly nad „divokým“ životním prostředím a bezpečí, v Naman retreat si pouští zeleň víc k tělu.

Foto: Hiroyuki Oki

Je to jako byste se ponořili do lůna Přírody. Obyvatelé hotelu Babylon mají neustále dojem, že jsou součástí tropů. Dokonce i z koupelny se mohou přes balkon dívat do korun stromů.“ Architekti z VTN by už po letech praxe mohli dávat lekce z botaniky. Umí totiž přirozených tvarů rostlin využít jako nedílnou součást své architektury. Popínavé růžice čínského zimolezu (Combretum indicum) splývají po předsazených betonových roštech a dominují vertikálám, zatímco vernonie (Vernonia elliptica), toulcovky (Spathiphyllum wallisii) a agláje (Aglaia duperreana) jsou umístěny v horizontálách, podél chodeb a teras.

Bambus nesmí u VTN chybět

Dalším kouskem, který v sobě nezapře taktovku architektů z VTN je trio bambusových objektů. Ať už je to do prostoru otevřená restaurace Hay Hay (s kapacitou 350 stolovníků), noční bar a plážový bar, jejich zpracování je velmi podobné. V případě plážového baru je to částečně otevřený prostor, který je integrální součástí optické iluze „nekonečného“ bazénu, ústícího zdánlivě do moře.

V případě vlastního barového posezení vsadili VTN na velmi jednoduchou konstrukci z přírodních materiálů (bambus, lámaný kámen). Kamenné bloky slouží jako hlavní část zástěny baru, za kterou se nachází provozní zázemí (příruční sklad, chladírna). Kamenné stěny slouží současně jako součást podpěr nosných bambusových sloupů.

Poskládáno přímo na místě

Konstrukce střechy „stojí“ na osmi bambusových trámech, které vznikli překládáním a vyvázáním několika desítek pružných stvolů. Jejich ohýbáním nad plamenem, napouštěním vodou a fumigací a prokládáním vznikla poměrně robustní struktura, která zaštiťuje celý prostor. Objekt baru je orientován otevřenou stranou k moři, tak aby byl vnitřní prostot průběžné profukován mořským větrem. Trámy vznikaly přímo na místě, ale nešlo o zrovna snadný úkol.

Foto: Hiroyuki Oki

Proces jejich výroby trval čtyři měsíce. „Tím, že je poskládáme na místě, ale dosahujeme mnohem větší přesnosti výsledku, než při dovozu prefabrikátů odjinud,“ dodávají Nghia. Střešní krytina je tvořena slaměnými došky. „Struktura vypadá díky křivkám velmi dynamicky, ve skutečnosti je ale jejich geometrie velmi prostá. Je to jakoby válec rotující ve dvou směrech.“

VTN si práci s různými varietami bambusu pochvalují: „Je to materiál, který dotváří velmi typický „tropický“ obrázek, a tím celkově zlepšuje atmosféru celého hotelového komplexu.“ Na dalších objektech hotelového resortu Naman Retreat – visutých zahradách, bazénech a ozeleněných vertikálních stěnách – spolupracovali architekti z VTN s profesionály ze studia MIA Design. Výsledkem je atypické provedení plážového hotelového resortu, který vás bude bavit.

ÚDAJE O PROJEKTU:

Název projektu: Master plan of Naman Retreat Resort
Typ projektu: vytvoření uceleného konceptu hotelového resortu
Architektonické studio: Vo Trong Nghia Architects
Lokalizace: Truong Sa Road,distrikt Ngu Hanh Son, Danang, Vietnam
Vedoucí architekt: Vo Trong Nghia
Rok dokončení: březen 2015
Strukturální design: Nguyen Viet Hung
Projektový tým: Nguyen Viet Hung, Ngo Thuy Duong, Dau Nhat Quang, Hoang Quoc Bao
Klient/zadavatel: Thanh Do Investment Development& Construction JSC.
Dodavatel stavby: Thanh Quan JSC.
Bambusové struktury: Vo Trong Nghia Architects

PARAMETRIZACE:

Hotel Babylon - celková rozloha: 2480 m2
Zastavěná plocha 1517 m2
Měřítko: 3.PP, 32 hotelových pokojů
Plážový bar – celková rozloha 143 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ateliér Habina

Víceúčelový altán z betonu a cedrového dřeva v Prušánkách

V rámci Salonu dřevostaveb se představil kromě jiných i víceúčelový altán pro slavnostní příležitosti v obci Prušánky. Nachází se v jižní části Moravy, kde se dobře daří vinné révě i tradičním folklórním slavnostem.

Foto: Hiroyuki Oki http://deconphoto.com/

Uprostřed přelidněného města vytvořili bydlení plné zeleně. Inspirují i okolí

Cong Sinh Architects navrhli a realizovali v centru Ho Či Minova města netradiční projekt bydlení. Dá se říct, že samotné řešení obytných prostor je ale až tím posledním, co by jejich navýsost atraktivní návrh řešil. V mnohem širší míře se totiž věnuje samotnému fenoménu soběstačného bydlení plné zeleně v moderních…

Obrovský kónický dóm z bambusu ukrývá restauraci

Obrovský kónický dóm z bambusu ukrývá restauraci

Unikátní architektura moderní vietnamské restaurace se inspirovala obrazem tradičních vyplétaných klobouků místních žen. Stejně jako ony je jednoduchá na pohled, ale o nic méně luxusní. Obrovský bambusový krov ohromí i svým netradičním prosvětlením, které připomíná římský Pantheon.

10 nejzajímavějších interiérů hotelů. Který si vyberete?

10 nejzajímavějších interiérů hotelů. Který si vyberete?

Hotely jsou specifické veřejné prostory, kde netrávíme pouze několik minut jako v bance, několik hodin jako v kavárně, ale několik dnů. To, jak je hotel zařízen, je po lokalitě a cenové hladině další kritérium výběru. Butikové hotely jsou však specifické. A čím?

Multifunkční dřevěný amfiteátr mezi historickými rozvalinami

Multifunkční dřevěný amfiteátr mezi historickými rozvalinami

Celé chilské město Valparaiso, obkružující svou rozlohou 400 kilometrů čtverečních příhodný záliv, je součástí Světového dědictví UNESCO od roku 2003. Sídlo s 600 000 stálými obyvateli je považováno za unikát, a to nejen z kulturního či architektonického hlediska. Koloniální charakter zástavby se tu mísí s moderními…

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Nezaměnitelný a nepřehlédnutelný vzhled stavby, požadavek na urychlenou konstrukci a přitom zachování minimálních nákladů. Můžeme tedy říci, že trojice připomínek zadavatele stavby administrativní budovy nijak nevybočuje z průměrné „originality“ všech ostatních. S takto rozdanými kartami ale vietnamské studio H&P…

Pavilon v Tchaj-pej: stavba s respektem k přírodě

Pavilon v Tchaj-pej: stavba s respektem k přírodě

Tři pavilony veletržního paláce v Tchaj-pej, jež byly slavnostně otevřeny při příležitosti mezinárodní výstavy květin v roce 2010, se staly ztělesněním toho, co dokáže architektura, moderní technologie a touha po provázanosti s přírodou. To vše díky profesionálům z architektonického studia Bio-Architecture Formosana.

Záchody pro školu v Bao Lac: Moderní zázemí z hlíny a bambusu

Záchody pro školu v Bao Lac: Moderní zázemí z hlíny a bambusu

Organizace Spojených národů (OSN) vede v patrnosti úkol „Zajištění udržitelnosti životního prostředí“ jako jeden z osmi rozvojových cílů tisíciletí (Millennium Development Goals). Čím se tento programový bod dotýká architektury a designu?

REKLAMA