Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kupujete starší rodinný dům s garáží? Vejde se do ní vaše auto?

V inzerátu se píše: “Rodinný dům ze 70. tel 20, století, v suterénu garáž.” A tady je třeba zbystřit, možná jste si toho ani nevšimli, ale osobní automobily se za posledních 30 let docela zvětšily.
Kupujete starší rodinný dům s garáží? Vejde se do ní vaše auto?

Stále se do nich musí vejít 5 lidí, ale jsou opancéřované bezpečnostními prvky. Uvnitř chcete mít víc místa pro nohy ale také větší kufr. Oblíbená jsou i velká auta SUV. Ale garáž ve starém domě je pořád navržena jen pro starou škodovku.

Podívejme se nejprve, jak se auta zvětšila na příkladu Škody 120 a Octavie kombi:

Škoda 120 (1986) Škoda Octavia kombi (2016)
Délka 4200 mm 4659 mm
Šířka 1610 mm 1814 mm (se zrcátky 2017 mm)
Výška 1400 mm 1465 mm (s otevřeným kufrem cca 2100 mm)

Obr 1. O kolik se zvětšila auta za 30 let.

A jak to vypadá ve skutečnosti? Na obrázku vidíte půdorys garáže v suterénu domu ze 60. let minulého století. Octavie se do garáže o půl metru nevejde a i kdyby dovnitř zajela, spolujezdec vůbec neotevře dveře. Na délku by se vešla jedině miniaturní škoda Citigo, ale i u té by musel do garáže zajíždět řidič sám. V domu na obrázku se proto majitel rozhodl, že garáž vůbec nevyužije. V budoucnu pravděpodobně postaví přístřešek vedle domu.

Obr 2. Octavie se do garáže nevešla

Pro Octavii combi doporučuji garáž širokou alespoň 3,1 m, dlouhou 5,5 m a vysokou 2,3 m. Pak bez problémů otevřete všechny dveře i ty zadní, od kufru. Vrata by měla být široká alespoň 2,25 m a vysoká 1,9 m. Ale pozor! Pokud chcete mít sekční vrata, která se vysouvají nahoru, musíte mít garáž ještě o něco vyšší. 

Obr. 3. Šířka garáže pro Octavii

Obr.4. výška garáže pro Octavii

Kromě rozměrů garáže je důležitý i sklon nájezdu, protože když auto sjíždí  ze svahu do garáže, tak se mezi šikmým svahem a rovinou o něco zvedne a potřebuje ještě o něco vyšší vrata, než kdyby do garáže vjíždělo po rovině. Proto, čím prudší nájezd, tím vyšší potřebujete vrata.

Obr. 5. Sklon nájezdu auto přizvedne

Před prohlídkou domu

Když půjdete na prohlídku domu, který má garáž, změřte si nejprve své auto i s otevřenými dveřmi a otevřeným kufrem, případně i boxem na střeše. K délce připočtěte dalších 60 cm vzadu a  20 cm vpředu. K výšce s otevřeným kufrem přidejte 10 cm na výšku a pokud plánujete osadit sekční vrata, tak alespoň dalších 30 cm. Teď máte minimální rozměry garáže, do které se vaše auto vejde.

Vrata musí být širší než auto i se zrcátky alespoň o 10 cm a vyšší než auto i s boxem na střeše nebo anténou, na rovině alespoň o 10 cm. 

JAK KOUPIT BYDLENÍ

Kupujete dům nebo byt? Víte na co se zeptat? Co si zkontrolovat před koupí?
Využijte rádce Jak koupit bydlení na ESTAV.cz ke stažení zdarma.

Garáž je malá, co s tím?

Garáž v suterénu domu půjde rozšířit jen velmi těžko. Je to vidět i v příkladu na obrázku 2., kde překážel komín, který nebylo možné zbourat. Pokud stojí garáž vedle domu, pak ji můžete zbourat a postavit novou, větší. Záleží také, jak je pro vás garáž při vybírání důležitá, dům může mít jiné přednosti, ale doporučuji nad ní při prohlídce alespoň přemýšlet.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Umístění domu na pozemku, jaké je dobré a jaké je nevýhodné?

Umístění domu na pozemku, jaké je dobré a jaké je nevýhodné?

Aby bylo v obýváku hodně slunce, abychom se z oken dívali do zeleně, aby měl dům zahrádku oddělenou od silnice, aby měl co nejlépe využitý pozemek. To jsou hlavní požadavky, které máte na rodinný dům, když ho vybíráte v nabídkách realitních kanceláři. Co musí být splněno, aby dům všem těmto požadavkům vyhověl? Není…

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Jak koupit bydlení přes realitní kancelář

Většina lidí si dnes nekupuje bydlení přímo od vlastníka, ale přes realitní kancelář, která vlastníka zastupuje. Má tento postup svá úskalí? Většina kupujících by odpověděla: „Ano, cena nemovitosti se zvedne – úplně zbytečně – o provizi makléře.“ Mají pocit, že provize je nezaslouženým, snadným výdělkem.

Na koho se obrátit při koupi nemovitosti

Na koho se obrátit při koupi nemovitosti

Ještě před několika lety jste byli, coby kupující bytu nebo domu, v defenzivě vydáni napospas realitním kancelářím. To se ale radikálně změnilo, nyní je k dispozici hned několik pomocníků, kteří tuto nerovnováhu napravují a jsou na vaší straně

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

Kupujete dům? Nechte si ho posoudit

U starého domu se se závadami, poruchami a potřebou rekonstrukce počítá. Otázky k řešení jsou spíš koncepční. Jak rozsáhlá rekonstrukce bude potřeba? Jak rozsáhlé jsou poruchy domu a je možné je opravit, nebo bude lepší se poohlédnout po jiné nemovitosti? V tomto článku se zaměříme na analýzu stávajícího stavu.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA