O to větším překvapením zůstává, že i přes výhody spojené se spoluprací s kolektivním systémem EKOLAMP stále řada firem tyto bezplatné služby nevyužívá. „Firmy, které s námi spolupracují, se navíc snažíme podpořit v rámci našeho motivačního programu. Kromě finanční odměny za osvětu a sběr svítidel jsme pro ně připravili i další zajímavý bonus,“ říká Zuzana Adamcová, zástupkyně společnosti EKOLAMP, která se zaměřuje na zpětný odběr vysloužilých osvětlovacích zařízení. „Všechna smluvní sběrná místa se každoročně účastní celorepublikového soutěžního klání o nejlepšího Sběrače roku – nejúspěšnější sběrači pak spolu s krásnou trofejí získají také finanční odměnu,“ dodává Zuzana Adamcová.
Firmy pomáhají svým krajům bodovat v celorepublikových výsledcích sběru
Tuzemské domácnosti a především firmy v loňském roce sebraly a předaly k recyklaci 734 tun světelných zdrojů. „To představuje téměř pět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů,“ vysvětluje Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.
Nejvíce úsporek se sebralo v Praze, Moravskoslezském a Středočeském kraji. V přepočtu sesbíraných světelných zdrojů na jednoho obyvatele je ve sběru lídrem Královéhradecký kraj a Praha, kde lidé odevzdali dvojnásobek úsporek než na jihu Moravy, Pardubicku, Ústecku či Vysočině. „Praha a Královéhradecký kraj patří každoročně mezi nejlepší sběrače světelných zdrojů a osvětlovacích zařízení, své zásluhy na tom mají firmy, které v těchto krajích působí a které s naším kolektivním systémem spolupracují již řadu let,“ říká Zuzana Adamcová a dodává: „Pro firmy je logisticky i ekonomicky výhodnější spojit se s námi, my pro ně zajistíme vše – dodání sběrné nádoby, její výměnu, jakmile je plná, ekologickou likvidaci i potřebnou administrativu.“
Za poslední měřený rok bylo k recyklaci předáno 734 tun světelných zdrojů a 420 tun průmyslových svítidel. V Česku je nyní k dispozici více než 4200 veřejných i neveřejných sběrných míst. Na umístění sběrné nádoby se obec či firma může přímo dohodnout se společností EKOLAMP. Nejbližší sběrné místo je možné vyhledat na www.ekolamp.cz.
Polovina nefunkčních „úsporek“ končí na skládkách
O sběrném místě ve svém okolí mají povědomí dvě třetiny Čechů. V praxi však „úsporky“ recykluje zhruba jen 50 procent obyvatel: polovina vyřazených úsporek tedy končí na skládkách komunálního odpadu, kde ohrožují životní prostředí toxickou rtutí. „Právě proto se stále snažíme podporovat sběrná místa v osvětové činnosti,“ vysvětluje Zuzana Adamcová.
Navíc, jak vyplynulo z posledního průzkumu společnosti EKOLAMP, jsou lidé ochotni odnášet nefunkční světelné zdroje maximálně do vzdálenosti 1382 metrů. „Speciální nádobu by nejvíce uvítali v místě, kde jsou kontejnery pro tříděný odpad,“ dodává Zuzana Adamcová.
V Česku je nyní k dispozici přes 4200 sběrných míst. Vyřazené úsporné zářivky lze vrátit v obchodech
s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, na úřadech nebo v řadě firem.
Sdílet / hodnotit tento článek