REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kompostovat můžete doma i na balkóně či v bytě. Jak na to?

Při domácím kompostování neboli vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost. Získáte tím nejen odbytiště rostlinných zbytků z domácnosti ale i výborné hnojivo na zahradu či pro květiny. Pokud zvolíte správný postup, můžete odpad takto ekologicky likvidovat i v bytě či na balkoně, bez zápachu či nežádoucího hmyzu.

Co je vermikompostování

Při domácím kompostování pomocí žížal neboli vermikompostování se využívá schopnosti žížal (celoročně a v krátké době) přeměňovat rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost (pevný produkt vermikompostování) a tzv. žížalí čaj neboli „worm tea“ (tekutý produkt vermikompostování). Vermikompost je vysoce kvalitní organické hnojivo. Žížalí čaj je hnojivem tekutým. Vermikompost a žížalí čaj se používají jako hnojiva při pěstování pokojových i venkovních rostlin.

Benefity vermikompostování

  • díky žížalímu kompostéru neboli vermikompostéru se výrazně zmenší množství vyprodukovaného odpadu v domácnosti (bioodpad tvoří 40 až 60 % domovního odpadu)
  • bioodpad nebude končit na skládkách či ve spalovnách odpadu
  • odpadkový koš vynášíte méně často
  • ušetříte za nákup hnojiv

Co k vermikompostování bioodpadu potřebuji:

Kvalitní vermikompostér (soustava nádob se síty, je možné zakoupit i profesionálně vyrobený designový kompostér), žížaly, bioodpad rostlinného původu.

Kam vermikompostér umístit

Vermikompostér se vejde do bytu, na balkón, do sklepa, na chodbu, do garáže, dílny, kuchyně, do třídy ve škole či do kanceláře.

zdroj: www.kokoza.cz

Při dodržování správných zásad vermikompostování obsah kompostéru nezapáchá

Důležité je vždy zajistit pro žížaly optimální teplotu kolem 20 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě je tedy nutné nenechávat vermikompostér venku bez izolace, aby nepromrzl, v létě ho nevystavovat přímému slunci, aby nedocházelo k výparu vody a k přehřívání. Teplota by ve vermikompostéru neměla klesnout pod 5 °C a neměla by být vyšší než 25 °C. Správnou vlhkost je možné jednoduše zkontrolovat stiskem směsi přeměňujícího se bioodpadu v dlani. Vemte hrst kompostovaného materiálu a stiskněte ji co nejpevněji v dlani. Jestliže se objeví pár kapek vody, vlhkost je přiměřená; jestliže se objeví při zmáčknutí voda mezi prsty, kompost je příliš vlhký a je třeba k němu přidat suchý natrhaný papír nebo lepenku; jestliže se kapky vody neobjeví, je materiál příliš suchý a je třeba k němu přidat vlhký natrhaný papír, proužky lepenky nebo navlhčený kartón od vajíček.

Žížaly

Aby vermikompostér správně fungoval, je důležité, jaké druhy žížal používáme. Za účelem vermikompostování byl vyšlechtěn speciální druh žížal, tzv. kalifornský hybrid. Doporučujeme používat kalifornské žížaly (Eisenia andrei). Na rozdíl od české příbuzné žížaly hnojní (Eisenia fetida) jsou žížaly kalifornské žravější a rychleji se množí.

Kalifornské žížaly jsou v České republice nepůvodním druhem a podléhají regulaci. V žádném případě je nevypouštějte do volné přírody! Raději je darujte jinému chovateli.

„Žížaly a i zkušenosti s kompostováním můžete získat i na speciální mapě, která kromě míst, kde se ve městě pěstuje, spojuje i všechny, kteří kompostují a většinou právě se žížalami. Výhodou je, že potkáte svého souseda a budete mít šanci se poradit jak začít.“ říká Radka Pokorná z neziskové organizace Kokoza.

Kde získat žížaly

Násadu žížal lze získat buď u specializovaných prodejců, nebo od jiného chovatele.

Čím žížaly krmíme

  • odkrojky a zbytky zeleniny a ovoce, například bramborové slupky, ohryzky z jablka nebo zelené natě
  • čajové sáčky a lístky a kávová sedlina (v čajových sáčcích se dokonce velmi často rozmnožují)
  • zbytky vařené zeleniny
  • rozdrcené skořápky od vajec
  • papírové ubrousky, vlhká papírová lepenka, kávové filtry
  • staré pečivo
  • částečně zkompostované listí a tráva
  • zbytky pokojových a venkovních rostlin

zdroj: www.kokoza.cz

Čím žížaly nekrmíme

  • chuťově výrazné potraviny – cibule, zázvor a velké množství citrusů
  • masné a mléčné výrobky
  • tuky

Velké kusy je dobré nakrájet na menší kousky, aby byly lépe přístupné.

Množství žížalami zpracovatelného odpadu se odvíjí od počtu žížal. 0,5 kg žížal zkonzumuje za den okolo 0,25 kg odpadů, což je zhruba množství, které vyprodukuje čtyřčlenná rodina za den.

Jak začít:

  1. Na dno vermikompostéru je třeba umístit podestýlku. Tu vytvoříme namočením zmačkaného papíru. Skvělá jsou plata od vajíček, novinový papír, rulička od toaletního papíru. Jako podestýlku lze použít také trávu, listí, rašelinu, hobliny nebo kokosové vlákno.
  2. Na podestýlku umístíme násadu žížal a celé dno i žížaly posypeme bioodpadem ve vrstvě 2 až 3 cm. Vhodné jsou kousky menší než 5 cm.
  3. Žížaly krmte jednou až dvakrát týdně, důležité je žížaly nepřekrmovat! To, že jsou žížaly překrmené, poznáte tak, že bioodpad bude ve vermikompostéru plesnivět, tzn., že ho žížaly nestíhají zpracovávat. Plesnivé kousky z vermikompostéru odstraňte. Zpočátku budete žížalám dávat menší množství potravy. Postupně, podle vzrůstajícího počtu žížal, můžete množství potravy zvyšovat. Počet žížal se zdvojnásobí přibližně za 3 měsíce.
  4. Pravidelně (několikrát týdně) kontrolujte vlhkost. Podestýlka s bioodpadem nesmí vyschnout!
  5. Žížalám nechávejte klid na rozmnožování a zpracovávání bioodpadu. Čas od času, zhruba jednou týdně, je dobré vermikompost velmi opatrně „prohrábnout“ a podívat se, jak se žížalám daří. Vermikompost se tím zároveň provzdušní.

Stěhování žížal, odebírání kompostu a žížalího čaje

Když se vrchní díl vermikompostéru zaplní až po okraj, přidáme ještě takové množství bioodpadu, aby vytvořilo kopeček. Na něj přimáčkneme další patro vermikompostéru, které jsme doposud měli dané stranou. Začínáme krmit do přidaného patra. Žížaly si do něj buď přelezou samy skrz otvory ve dnu, nebo jim můžeme pomoci a část žížal do horního patra přestěhovat. Prostřední patro ponecháme v sestavě vermikompostéru 2 – 3 měsíce, za tu dobu se všechny žížaly přemístí do horního patra a materiál se za tu dobu plně přemění v kompost.

Do spodního dílu postupně odtéká žížalí čaj. Pokud by do něj propadaly žížaly, dejte do něho malé množství natrhaného papíru a kokosového vlákna, aby se žížaly mohly dostat zpět. Žížalí čaj dle potřeby odebíráme. Lze jej skladovat v plastové či skleněné lahvi. Po odbrání žížalího čaje doporučujeme spodní díl vyčistit.

Použití vermikompostu a žížalího čaje

Vermikompost obsahuje živiny a látky podporující růst a zdraví rostlin. Příznivě působí na vytváření kořenů rostlin a na jejich celkový vývoj. Vermikompost získaný s pomocí žížal je považován za nejúčinnější organické hnojivo. Využít jej můžete při pěstování pokojových a venkovních rostlin.

Žížalí čaj je dobré míchat s vodou minimálně v poměru 1:1. Zředěný žížalí čaj lze použít jako vynikající tekuté hnojivo na pokojové rostliny i zahradu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - Tomas

Vynález, který může změnit svět: Toaleta, ve které se o odpad postarají žížaly

Obyvatelé v rozvojových zemích se nesjpíš ještě dlouhá desetiletí nedočkají funkční kanalizace. Jak jim tedy pomoci? Nadšený vynálezce přišel s originální myšlenkou, ve které zásadní roli pro likvidaci nepříjemného odpadu sehrály žížaly. Nápad zaujal světové nadace, a tohle nenáročné zařízení nevyžadující…

Jak řešit problémy s interiérovým kompostérem

Jak řešit problémy s interiérovým kompostérem

Při domácím kompostování neboli vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost. I když je kompostování v podstatě přirozený proces, který potřebuje jen minimum údržby, může se stát, že nám na něm něco nevoní. A to obzvlášť máme-li jej v bytě.

Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?

Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?

Bioodpady tvoří nejvýznamnější složku domovního odpadu. Průměrná produkce kuchyňského odpadu se pohybuje mezi 40 až 75 kg na 1 osobu a rok, produkce zahradního odpadu se pohybuje mezi 4 až 15 tunami na 1 hektar plochy. U domácnosti, žijící v rodinném domku se zahradou, lze počítat s produkcí bioodpadů tak v rozmezí…

Jak třídíme papír a jak se dále využívá?

Jak třídíme papír a jak se dále využívá?

Papír je po bioodpadu druhou nejvýznamnější složkou domovního odpadu. V sídlištní a smíšené zástavbě tvoří až čtvrtinu vyprodukovaného odpadu. Ve venkovské zástavbě se ho v odpadu vyskytuje méně. Některé domácnosti ho část spálí. Používat papír k zatápění nevadí, ale spalovat ho ve velkém je škoda. Papírenský…

Jakým způsobem máme doma třídit odpad

Jakým způsobem máme doma třídit odpad

Každý z nás produkuje odpady a to v zásadě každý den. Nejlepší by samozřejmě bylo, aby nevznikaly, ale protože to není možné, je nutné s nimi správně zacházet. To znamená, třídit je a nakládat s nimi podle toho, jak stanovuje vyhláška obce, ve které žijeme.

REKLAMA