REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Historické budovy se předělávají na luxusní kanceláře

O luxusní kanceláře v historických budovách se zajímají zejména advokáti, poradci nebo inves-tiční firmy. V současné době je však k dispozici jen pár skutečně prestižních objektů.

Novorenesance, baroko nebo secese? Historické budovy čím dál více mění svůj původní charakter a rekonstruují se na luxusní kanceláře. Je o ně totiž zájem. „Firmy si uvědomují, že reprezentativní kancelář je důležitou součástí byznysu,“ říká Filip Veselý, jednatel realitně-konzultační společnosti OFFICE HUNTERS. V současné době je však k dispozici jen pár skutečně prestižních objektů.

Zapnout počítač v místnosti, kterou navrhoval velmistr řádu Křížovníků, či významný secesní architekt Matěj Blecha, nebo pracovat pod historickou štukovou výzdobou? To určitě má svoji nenahraditelnou atmosféru. Nabídka luxusních kanceláří ale není široká. „V současné době je k mání kolem patnácti luxusně zrekonstruovaných objektů. Přitom o podobně laděné prostory má zájem více než deset procent všech našich klientů. Zbylých devadesát procent je limitováno rozpočtem nebo hledají jinou lokalitu,“ dodal Filip Veselý.

O luxusní kanceláře v historických budovách se zajímají zejména advokáti, poradci nebo investiční firmy. „Jedná se o konzervativně laděnou klientelu, která má v plánu zůstat v nových prostorách déle, alespoň deset let. Proto je trh s historickými budovami poměrně stabilní,“ vysvětlil Veselý ze společnosti OFFICE HUNTERS. Mezi nevýhody patří především nedostatek parkovacích míst nebo jejich úplná absence. Do zakladačů se zase nevejdou luxusní limuzíny a SUV, tedy vozový park cílových klientů.

Největším rozdílem oproti moderním kancelářským budovám je malá flexibilita prostor. Při rekonstrukcích se vychází z dané dispozice, ne vždy je možné bourat zdi mezí místnostmi. Limitem je také umístění schodišť a výtahů. Vznikají tak jednotky o předem dané velikosti, se kterou nelze dále hýbat. „Dalším limitujícím faktorem je instalace technologií. Tam, kde je v moderní budově umístěno podhledové osvětlení a klimatizace, naleznete v historických budovách spíše štukové stropy. Chlazení se řeší většinou podokenními jednotkami, světlo centrálními lustry s individuálním osvětlením jednotlivých pracovišť,“ popsal Veselý.

City Palais

Nejprestižnější adresou pro luxusní kanceláře jsou ulice Na Příkopě a 28. října, tedy na území Pražské památkové rezervace. Zde se nachází City Palais, budova postavená na počátku 20. století v raně secesním stylu. Jedná se o stavbu se šesti nadzemními a dvěma podzemními podlažími o celkové ploše 6210 m2, ve které se podařilo úspěšně skloubit historické prvky s nejmodernějším technickým vybavením.

To zámeček Na Křížku je budova v historizujícím slohu novorenesance se zahradou z 2. poloviny 19. století. Stavba, která stojí v Braníku, je zajímavá svou bizarností, členitým půdorysem a celkovou nepravidelností, která byla záměrem. Dalším příkladem je finalizující rekonstrukce Harrachovského paláce vedle známé Jindřišské věže. Dokončení moderní přístavby k barokní budově je plánováno na letošní srpen.

Kromě luxusních kanceláří s historickou štukovou výzdobou nabízí Harrachovský palác obchodní jednotky a krátkodobé ubytování. „Myslím, že přesně takto má vypadat moderní přestavba historické budovy v centru Prahy,“ říká Veselý, jednatel společnosti OFFICE HUNTERS. Harrachovský palác navíc disponuje zakladači s kapacitou 12 automobilů. Díky své poloze poskytuje dokonalé napojení na dopravní infrastrukturu a bezprecedentní občanskou vybavenost.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Luxusní kanceláře v Harrachovském paláci

Luxusní kanceláře v Harrachovském paláci

Více než rok trvá rekonstrukce Harrachovského paláce vedle známé Jindřišské věže. Dokončení moderní přístavby k barokní budově je plánováno na letošní srpen. Kromě luxusních kanceláří s historickou štukovou výzdobou nabízí Harrachovský palác obchodní jednotky a krátkodobé ubytování.

REKLAMA