Přechodové profily primárně slouží zejména k překrytí spoje dvou stejných nebo i různých podlahových krytin. Další funkcí je překrytí nutné dilatační spáry u podlahových krytin položených na větší ploše. Dilatační mezera umožňuje podlaze se pod přechodovým profilem pohybovat v závislosti na své teplotě. Dilatační spáry jsou velice důležité. Před položením podlahy se proto informujte u prodejce nebo výrobce na jeho doporučení, v jaké vzdálenosti je potřeba dilatační spáru realizovat.
Jak uchytit přechodový profil k podlaze
Přechodové profily můžeme rozdělit do několika základních skupin podle jejich upevnění k podkladu nebo podlaze.
První klasické profily se velice jednoduše šroubovaly do podkladu pomocí šroubků a i když se používají dodnes, jejich vadou na kráse je to, že hlavičky šroubů jsou viditelné (obr. 1). Při jejich poškození šroubovákem při montáži se na nich pak trhají punčochy, zraňují chodidla a dějí jiné nepříjemné věci.
Pokrokem bylo zavedení profilů na skrytý trn, který je svou hlavou upevněn v drážce na spodní straně profilů (obr. 2). Tím není povrch profilu nikterak esteticky narušen hlavičkami šroubů. Toto upevnění přechodového profilu používáme zejména tam, kde je nutné podlahu k podkladu přitáhnout nebo v místech se zvýšenou zátěží (kanceláře, schodiště, společné chodby, atp.). V sortimentu většiny dodavatelských firem existují i profily skládající se ze dvou částí - základového profilu (který se zpravidla upevňuje pod podlahu nebo do mezery mezi podlahami) a horního profilu, který může být se spodním spojen šroubky (obr. 3), nebo pomocí nasazovacího spoje.
Nejpopulárnější skupinou jsou v poslední době bezesporu samolepící přechodové profily. Na své spodní části jsou opatřeny samolepící vrstvou, proužky nebo válečky a stačí jen sundat ochranný papír a lištu (samozřejmě po přeměření a případném zkrácení) jednoduše přilepit k podkladu (obr. 4). Tuto montáž zvládne opravdu každý, ale samozřejmě má i svá úskalí.
Je potřeba podklad dobře odmastit, zbavit prachu a v neposlední řadě pamatovat i na teplotu při jaké lepení provádíme. Doporučuji pokojovou teplotu kolem 20 °C. Když je nízká teplota a lepidlo je jako kámen nemáme šanci na větší úspěch. Díky novým technologickým a materiálovým možnostem jsou dnešní lepidla velice pružná a spojované podlahy proto mohou pod profilem i dilatovat. Zdá se to neuvěřitelné, ale lepidlo profilů drží i na kobercích, samozřejmě s kratším vlasem.
Jaký profil lišty vybrat
Při výběru přechodového profilu rozhoduje zejména to, jaký výškový rozdíl podlah musí překonat. Ideální případ samozřejmě je, když jsou podlahy v rovině. I když máme rozdíl výšek třeba 17 až 20 mm, nemusíme zoufat. Určitě potřebný profil, který nám pomůže spoj překonat, u některého z prodejců objevíme (obr. 5).
Přechodové profily existují rovněž v mnoha šířkách - od úzkého a nenápadného profilu o šířce 14 mm až třeba po šířku 140 mm. Široké profily 80, 100 a 120 mm se dají velice úspěšně použít místo prahů a tím učinit váš byt nebo dům bezbariérovým (obr. 6).
Dalším kritériem pro výběr je samozřejmě povrchová úprava. Můžeme zvolit hliníkové profily potažené fólií s imitací dřeva (kašírované) nebo s povrchovou úpravou eloxováním, které existuje v několika kovových odstínech.
Tento povrch nabývá na větší a větší popularitě stejně jako profily z nerezové oceli. Přechodový profil už totiž neplní jen výše uvedené technické funkce, ale stává se i interiérovým doplňkem, který je schopen zatraktivnit váš útulný domov.
Sdílet / hodnotit tento článek