REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Robot, který na stavbě vyzdí až 1000 cihel za hodinu

Australská společnost Fastbrick Robotics Ltd. představila loni svou novou automatickou robotickou mobilní jednotku, která je schopna s neuvěřitelnou přesností a velkou rychlostí budovat cihlové konstrukce, včetně patrových nástaveb. Letos se dostal jejich sedmimilionový projekt Hadrian X do další etapy vývoje. Je ještě rychlejší a výkonnější.

Římský císař Hadrián se zapsal do dějin mimo jiné tím, že na území Velké Británie vybudoval Limes Britannicus, 120 kilometrů dlouhý kamenný val, který po tři staletí vyznačoval severní hranici Impéria. Stavba, na které tehdy pracovalo přes 60 000 dělníků, byla na danou dobu velmi rychlá. Dílo zvané dnes Hadriánův val, vyrostlo za necelých šest let. Australan Mark Pivac, zakladatel společnosti Fastbrick Robotics Ltd. si už dnes může gratulovat k tomu, že jeho vynález by pravděpodobně celé starověké dílo zvládl s minimem nákladů za stejnou dobu.

Jím vytvořený Hadrian X je desátým prototypem v dlouhé řadě pokusů o konstrukci autonomní robotické stavební jednotky. Bez přestávek na oběd, s neztenčenou intenzitou výkonu a dokonalou přesností je schopen naklást a uchytit přes 1000 cihel za hodinu. A dokud je k dispozici stavební materiál, nezastaví se. „Lidé kladou cihly do řad už skoro 6000 let, a celou tu dobu se snaží nějak celý ten proces výstavby urychlit, říká Pivac. „Teď stojíme na počátku nové technické revoluce ve stavebnictví, protože naše technologie nám umožňuje to, co nebylo těch šest milénií možné.“

Hadrian X je umístěn na korbě nákladního vozu, který zajišťuje jeho mobilitu. Přímo na pracovní ploše už ale výraznou manipulaci nepotřebuje. Díky výsuvnému ramenu je schopen dosáhnout do vzdálenosti či výšky necelých třiceti metrů. Rameno přitom plní řadu funkcí: kromě čelistí rovnajících cihly je tu i jejich podavač, který zajišťuje stálý přísun stavebního materiálu, a také trubice s dávkovačem, která zajišťuje přísun podkladové lepivé hmoty pod tlakem. „Nahrazení tradiční malty lepivou hmotou bylo dalším krokem, vedoucím k výraznému zrychlení celého procesu,“ dodává Pivac.

Předchozí prototypy stavební jednotky Hadrian pracovali ještě s maltou, ale ta v konečném důsledku omezovala rychlost výstavby. Užití průmyslového stavebního „lepidla“ také zlepšuje termální charakteristiku vzniklé budovy. Inovace se dočkal i integrovaný software, pracující na bázi 3D CAD.  Ten, spolu s laserovými měřáky zajišťuje přesné proměření pozice a místa k instalaci cihel. Citlivá čidla se neodchýlí ani o milimetr, a tak padá jedna cihla za druhou, zatímco Hadrian X staví dům podle přesného zadání.

Stane se Hadrian X zhoubou zedníků v Austrálii? Mark Pivac soudí, že nikoliv: „Proti zedníkům absolutně nic nemám. Problémem je fakt, že průměrný věk zedníků v Austrálii se rapidně zvyšuje, a není tu dorost, mladou generaci už tohle zaměstnání nezajímá.“ Robotika by mohla být novou a schůdnější cestou, jak udržet řemeslo při životě, a současně k němu přitáhnout i mladé talenty. Hadrian je alespoň teoreticky schopen postavit 150 dvoupatrových domů za rok.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Česká agentura pro standardizaci

Stavařina to je dřina? Nemusí. Robotizace změní i stavebnictví

Jednotvárné a těžké lidské práce nás – snad brzy – zbaví roboti. Tomuto trendu se nevyhne ani stavebnictví. Metoda BIM k tomu otevírá dveře. Informace s Digitálního modelu stavby (DiMS) umožní řídit autonomní stroje i roboty. Takže záhy může nastat doba, kdy lidí na stavbě bude třeba mnohem méně.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA