REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vestavba podkroví rodinného domu: Zachovat či bourat krov?

Prázdné podkroví starého domu si přímo říká o vestavění několika ložnic. Tím získáte další prostor k bydlení a dům zhodnotíte. Na první pohled to vypadá jednoduše, jen opláštíte krovy sádrokartonem. Jakmile se do toho pustíte, tak možná ale zjistíte, že budete muset postavit celý krov znovu.

Využitelnost podkroví ovlivňuje několik faktorů. Tyto důvody vedou často k tomu, že i střecha, která vypadá na první pohled dobře, se bude muset zbourat a znovu postavit.

  1. Podkroví je příliš nízké, po provedení zateplení se tam nevejdou místnosti.
  2. Prostor není volný, nacházejí se v něm nosné konstrukce krovu, které omezují prostor.
  3. Střecha nemá pojistnou hydroizolaci, a tak může do podkroví zatékat.
  4. Stropní trámy nebo i samotné krovy jsou poddimenzované a prohýbají se.

Příliš nízké krovy

Podkroví na první pohled vypadá prostorně, ale to ještě není pod střechou vrstva zateplení, a podhled. Tím se strop sníží minimálně o 30 cm pod střešní tašky. Zároveň se o 5-10 cm přizvedne podlaha, která potřebuje další vrstvy. Prostor podkroví se tak ze všech stran zmenší.

Proč je třeba se tím zabývat? Aby bylo možné považovat místnost za obytnou, musí mít v podkroví výšku alespoň 2,3 m nad polovinou plochy místnosti. A plocha se počítá jen taková, kde je nad podlahou výška alespoň 1,2 m. Zároveň místnost musí mít plochu alespoň 8 m2, aby bylo možné ji považovat za obytnou.

V nižší místnosti budete mít pocit stísněnosti a zároveň, pokud se rozhodnete dům prodat, nebudete takovou místnost moci zahrnout do nabídky jako obytnou a v domě s obývákem a ložnicí v přízemí a dvěma takovými malými místnostmi v podkroví budete rodinný dům místo 4+1 prodávat jen jako 2+1.

Vestavba do podkroví s nízkými stropy

Konstrukce krovu zmenšují prostor

Konstrukce, kterou vidíte na obrázku podepírá krov přibližně každé čtyři metry a nazývá se stojatá stolice. Prostor rozděluje nejen u stropu, ale i u země, protože je opřena do trámu, který probíhá nad podlahou napříč celou šířkou domu. S takovou konstrukcí neuděláte nic, buď se jí přizpůsobíte nebo ji zbouráte. Nová nosná konstrukce bude daleko jednodušší, většinu sloupků schováte do nových příček a místo vazných trámů nad podlahou se ocelové nosníky ukryjí přímo do konstrukce stropu. Ve výsledku tedy budou vidět nanejvýše šikmé vzpěry, zvané pásky a jeden nebo dva sloupy.

Nosná konstrukce krovu překáží místnostem v podkroví

Střecha nemá pojistnou hydroizolaci

Tašková krytina není úplně těsná. může prasknout taška, nebo za deště zafouká vítr dešťové kapky pod krytinu. U domu, který nemá pojistnou hydroizolaci a půda je prázdná se stane to, že voda naprší na podlahu a tam uschne. Horší je to, když bez pojistné hydroizolace vestavíte podkroví. Prostor už nebude volný, ale pod taškami bude vrstva tepelné izolace a podhled, kam voda zateče. Tepelná izolace se namočením smrskne a stane se z ní nasáklá houba, která už neizoluje. K tomu se poškodí podhled a vy ani přesně nepoznáte, kudy do domu zateklo, protože porucha se často projeví až o pořádný kus dál.  Řešením je sundat alespoň střešní tašky a latě, položit na krovy pojistnou hydroizolaci a nové latě. Pak tašky vrátíte zpět.

Střecha s pojistnou hydroizolací

Poddimenzované stropy a krovy

Stropy pod půdou nebyly navržené tak, aby nad nimi bylo obytné podlaží, předpokládalo se, že tam jen příležitostně vyleze po žebříku majitel domu, aby zkontroloval střechu, nebo tudy projde kominík, půdy vesnických domů se pak využívaly ke skladování sena. Stejně tak krovy domu byly počítané jen na zatížení střešními taškami a už nepočítaly se zavěšením podhledů a vložením tepelné izolace. To je důvod, proč se při přepočítávání únosnosti střechy často dojde k tomu, že je třeba nosné konstrukce buď zesílit nebo vyměnit za nové.

Důvodem pro výměnu ale často bývá i stáří konstrukcí. Krokve, které 80 let nesly těžké keramické tašky už jsou často prohnuté a narušené vlhkostí od zatékání.

Dřevěné nosníky neunesou obytné místnosti

Shrnutí:

K rozhodnutí, zda krov zbourat nebo zachovat většinou nevede jediný důvod, ale jejich kombinace. Je to například příliš stísněný prostor na půdě navíc doplněný pohledem na prohnuté krokve. V případě, že vám důkladnější rekonstrukce přinese i plnohodnotné obytné místnosti, zhodnotíte svůj dům daleko více a investované peníze se vám vrátí v ceně nemovitosti. Střecha je ale jedna z nejdražších hrubých konstrukcích na domě, proto je třeba ji provést co nejdůkladněji, aby vydržela alespoň dalších 80 let jako ta předchozí.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Historie pod střechou. Umění mistrů tesařů od 14. století po současnost naleznete v krovech v Chebu

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů vás vtáhne do dob starých tesařských mistrů a jejich fenomenální práce. Chebská stezka krovy slouží jako učebnice stavebně technického vývoje krovových konstrukcí od čtrnáctého až dvacátého století. Tento komplex objevený z části náhodou je díky Nadačnímu fondu…

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vestavba bytů s terasami do podkroví v centru Vídně

Vídeň a Praha mají historicky, místně i architektonicky k sobě nedaleko. Od devadesátých let se ale v každém městě liší přístup k takzvané střešní krajině. Zatímco Praha se snaží o zachování koloritu často za každou cenu, Vídeň otevírá střechy a podkroví pro odvážné přestavby, čímž se samozřejmě mění. Zda je dobře to…

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - II. díl

V čem se liší projektování novostavby a rekonstrukce - II. díl

Vyhláška o projektové dokumentaci říká, co má obsahovat projekt pro stavební povolení i provádění stavby. Tedy se dá čekat, že výsledná dokumentace bude pro dům postavený na louce stejná, jako pro přestavbu. Ale ty rozdíly jsou ve skutečnosti docela velké, vždyť i samotná vyhláška je ale navržena tak, abyste podle ní…

Jak se vyhnout katastrofě při rekonstrukci obývaného domu

Jak se vyhnout katastrofě při rekonstrukci obývaného domu

Důvody k rekonstrukci při souběžném bydlení v domě mohou být dva. Buď v domě žijete už řadu let, potřebujete ho zmodernizovat a není kam se odstěhovat. Nebo bydlíte v podnájmu, koupili jste dům a nechcete dál platit za podnájem. Proto místo placení například 15 000 Kč měsíčně po dva roky stavby raději těch několik…

Přestavujete dům na etapy? Je potřeba plánovat

Přestavujete dům na etapy? Je potřeba plánovat

Máte dům, nemáte dost peněz, abyste ho kompletně zrekonstruovali, a hypotéku si buď vzít nemůžete, nebo byste s ní nemohli v noci klidně spát. Pak si udělejte plán, jak byste chtěli, aby dům ideálně vypadal, a k tomuto cíli se postupně krůček po krůčku přibližujte vždy, když dáte dohromady dostatek financí.

Dům rovnou k nastěhování? Počítejte s rezervou!

Dům rovnou k nastěhování? Počítejte s rezervou!

V nabídkách realitních kanceláří se často dočtete, že je dům rovnou k nastěhování. Očekáváte pak, že zaplatíte za dům a tím pro vás výdaje kolem nemovitosti skončí. Tento popis domu často vychází z představy, že předchozí majitel v domě dokázal bydlet tak jak dům stál a vám to bude vyhovovat stejně. Většinou se…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA