Většina lidí tuší, že inspekce nemovitosti znamená prověření nemovitost (bytu, domu) ze stavebního hlediska. „Problémem je, že každé prověření nemusí nutně znamenat komplexní inspekci nemovitosti. Žádným zákonem není inspekce nemovitostí definována, není proto zcela jasné, jak má vypadat a co musí být její součástí. Navíc není stanoveno, kdo jí může kvalifikovaně provádět,“ upozorňuje Ing. Roman Sysel z Asociace Inspektorů nemovitostí a dodává: „Není bohužel výjimečné, že si lidé přes internet objednají nejlevnější „inspekci nemovitosti“ ve svém okolí. Potom se obracejí na nás s tím, že neproběhla v daném rozsahu a takzvaný inspektor je dostatečně neinformoval o zjištěných závadách.“
Definice inspekce nemovitosti
Asociace inspektorů nemovitostí (AIN) se proto rozhodla takovýmto nedorozuměním předcházet a pojem inspekce nemovitosti definovala. Lidé tak konečně získají jasnou představu o tom, co za své peníze mohou dostat.
Definice pojmu inspekce nemovitosti
Inspekcí nemovitosti se rozumí zdokumentované prověření nemovitosti (pozemku, stavby nebo jednotky) – zhodnocení ve vyjmenovaných oborech stavebních konstrukcí a prostředí staveb na základě prohlídkyověřované nemovitosti. Inspekce nemovitosti je obvykle proveditelná na základě vizuálního zjištění stavu a nedestruktivních diagnostických metod. Pokud tyto metody nejsou dostačující, je třeba navrhnout provedení nezbytných destruktivních diagnostických zkoušek. Inspekce nemovitosti musí alespoň identifikovat projevy poruch a zjevné vady a u poruch může stanovit jejich příčiny.
Jedná se tedy o prověření všech těchto oblastí dané nemovitosti:
- pozemek
- statika nemovitosti
- izolace proti vodě
- zvuk a hluk
- úniky tepla
- bezpečnost při užívání nemovitosti a požární bezpečnost
- zdravotní a hygienická nezávadnost
- povrchy podlah, stropů a stěn
- výplně otvorů (okna, dveře atd.)
- zařizovací předměty (zařízení v koupelně, WC atd.)
- technické zařízení budovy
Ve všech těchto oblastech je nutná identifikace případných závad, možných rizik a zhodnocení aktuálního stavu. Pokud prověření nezahrnuje všechny tyto oblasti, nejedná se o inspekci nemovitosti, nýbrž o dílčí průzkum nemovitosti.
Kvalifikace inspektora nemovitostí
Při objednávání inspekce nemovitosti je vhodné si ověřit, zda je daný inspektor na tuto práci dostatečně kvalifikován. „Inspekci nemovitosti nemůže provádět každý, kdo si myslí, že dané problematice rozumí. Inspektor by měl mít pro tuto práci také kvalifikační předpoklady. Tedy vysokoškolské vzdělání v oboru pozemních staveb, nebo příbuzném studijním oboru a minimálně tříletou odbornou praxi. Pokud má inspektor pouze středoškolské vzdělání ve stavebním oboru, měl by mít praxi alespoň pět let,“ upozorňuje Roman Sysel . Asociace navíc zajišťuje pro inspektory ucelený systém vzdělávání v oboru vad a poruch staveb.
V rámci AIN působí po celé ČR zhruba 80 inspektorů. Všichni splňují nejpřísnější požadavky na kvalifikaci a jsou pravidelně proškolováni a prověřováni. „Na trhu jinak evidujeme asi 70 různých subjektů, které se zabývají inspekcemi či prověřováním nemovitostí. Za jejich kvalifikaci a kvalitu jimi odvedené práce však ručit nemůžeme,“ varuje Sysel.
Kromě kvalifikačních předpokladů by měl mít inspektor na komplexní inspekci nemovitosti také dostatečné vybavení. Doporučené minimální vybavení inspektorů AIN:
- laserový měřič vzdáleností (tzv. DISTO)
- lať pro měření roviny povrchů v délce dvou metrů
- metr
- vodováha 0,5 m
- zkoušečka napětí
- měřič vlhkosti vzduchu i povrchů
- měřič sklonu
- klínek pro měření nerovností a průhybů
- kompas pro určení orientace nemovitosti
- kovový pravoúhlý úhelník s ramenem minimálně 50 cm pro měření koutů
- digitální fotoaparát a papír na poznámky
Sdílet / hodnotit tento článek