Pohledové neboli režné zdivo je takové, které se dále neomítá ani nijak nezakrývá. Zůstává tedy všem na očích a je žádoucí, aby bylo esteticky kvalitně ztvárněno. Pohledové zdivo se u nás využívá převážně na obezdívky jiných konstrukcí nebo na konstrukce plotů či opěrných zídek. Další využití může mít v interiéru, kde přiznané zdivo může tvořit zajímavý architektonický detail nebo konstrukci akumulující teplo.
Neméně důležité je i spárování takového zdiva. Aby vše lahodilo oku, vyžaduje to zručnost řemeslníka a pečlivost práce.
Ve skladbách (vazbách) pohledového zdiva se využívají tradiční řemeslné způsoby skladby zdiva. Podívejme se, jaké to jsou. Začít musíme však základním názvoslovím a ujasněním velikosti skladebného prvku – cihly a vysvětlením pojmu styčná a ložná spára.
Vazby cihelného zdiva
Jak bylo výše řečeno, cihly lze skládat do různých pohledových vazeb. Mezi klasické se řadí vazáková, běhounová, polokřížová a křížová. Pohledová vazba je samozřejmě i důsledkem toho, v jaké pozici je cihla ve zdivu uložená.
Pohledová cihla klinker
Pokud v dnešní době budeme chtít postavit novou zeď z přiznaných cihel, využijeme nejspíše výrobek zvaný „klikner“. Tyto cihly musí mít nižší nasákavost než běžný cihelný střep, jelikož jsou vystaveny povětrnosti. V exteriéru je velmi vhodné pro prodloužení životnosti je ochránit konstrukčně – to znamená nejčastěji přesahem střechy nebo stříškou plotu atp. V interiéru je zase možné je pro omezení prašnosti opatřit transparentním nátěrem, penetrací atp.
Portfolio výrobců pohledových cihel zahrnuje široké možnosti vzhledu od přirozené barevnosti po různě „melírované“ dodávající zdivu více rustikální nádech. Rozměrové řady se často drží tradiční cihly, nicméně je nutné se před použitím konkrétního typu informovat u výrobce. Nezřídka bývá výrobní program ve stejné barevnosti doplněn o obkladové pásky taktéž z pálené hlíny tloušťky 20 - 25 mm. Jedná se o imitaci, díky které ale lze dokonale sladit například sloupky plotu s obkladem kontaktně zateplené fasády.
Sdílet / hodnotit tento článek