Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Základní typy a vazby kamenného zdiva

Kámen, neopakovatelný přírodní materiál, každý kus je originální svým tvarem i barvou. Ke stavbě zdí se používá již od nepaměti. Z kamene lze zdít různými styly, které záleží především na míře opracování kamene, na jeho velikosti a tvaru.

Pro zdění se hodí kameny o minimální velikosti 150 – 200 mm, menší kusy se hůře převazují ve styčných spárách a neúměrně narůstá podíl malty ve zdivu. Zdít lze i takzvaně „nasucho“ čili bez použití pojící malty. Toto zdění se používá především pro opěrné zahradní zídky s nevelkými statickými nároky.

Řádkové zdivo

Řádkové zdivo lze provést buď jako hrubé či přesné (z kamenů opracovaných, nebo s opracovanými čelními stranami). Abychom docílili skutečné „řádky“ je potřeba zarovnat kameny alespoň nahrubo do stejné výšky v rámci jedné vrstvy.  Kameny se kladou podobně jako cihelné zdivo s převázáním styčných spár. Jelikož ale kameny nemají všechny stejný rozměr, je nutné dbát na řemeslnou pečlivost a vybírat kameny, které vytvoří v řádkovém zdivu dostatečné přesahy.

Řádkové zdivo

Haklíkové zdivo

Haklíkové zdivo je skládané z různě velkých kamenů čtvercového či obdélníkového tvaru. Jeho typickým prvkem je vložení kamene ve svislém směru a vytvoření styčné spáry přes více řad.

Haklíkové zdivo

Kyklopské zdivo

Kyklopské zdivo se používá především na opěrné zdi a zajištění velmi prudkých svahů. Jeho specifikem je použití větších kusů kameniva opracovaných do nepravidelných mnohaúhelníkových tvarů. Důležitým detailem je styk spár. Nikdy se v kyklopském zdivu nemá vyskytnout v jednom bodě spára z více než třech směrů. Toto řešení bylo převzato i pro betonové opěrné zdivo, kdy se z betonu vyrábí přesné šestiúhelníkové bloky. Takové se pak využívají například pro zajištění sypaných hrází atp.

Kyklopské zdivo

Vazby smíšeného zdiva

Smíšené zdivo se dříve na domech užívalo především z důvodu úspory drahých cihel. Z tvarově přesnějších cihel se vystavěla nároží a zbytek zdiva byl dozděn levnějším kamenem z místních zdrojů, zdivo se vzájemně provázalo. Například ale u fortifikačních staveb (barokní a klasicistní pevnosti – Josefov, Terezín aj.) bylo smíšené zdivo tvořeno opačně. Na exponovaná nároží byl použit odolnější a tvrdší kámen ve velkých blocích přesně opracovaný, opěrné zdi a kasematy byly vyzděny z cihel.

Vazby smíšeného zdiva

Gabionové zdivo

Gabionové zdi jsou specifickým druhem kamenného zdiva. Gabiony se nazývají drátěné koše tvaru kvádru vytvořené z pozinkovaného drátu. Do tohoto koše je skládáno většinou kamenivo. Frakce kameniva musí samozřejmě být vyšší než oka drátěného koše. Takto naplněné koše jsou původně vyvinuty k zajištění svahů, kdy se počítalo s tím, že se v nich usadí vegetace, která po korozi drátu převezme funkci zajištění svahu. Někdy se vegetaci i pomáhá vsypáním substrátu mezi kameny do košů. Gabiony se však pro svou specifickou estetiku staly oblíbeným stavivem i pro opěrné zdi či ploty, někdy dokonce i pro obklady fasád atp. a ponechávají se jako pohledové. Kamenivo je dokonce nahrazováno i jiným materiálem, dřevěnými polínky například.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen v zahradě: skalky, zpevněné cesty, zídky i umění

Kámen ve skalce, u jezírka nebo třeba v podobě štěrku jako mulč v trvalkovém záhonu málokomu chybí. Konec konců kámen najdeme i v půdě, která z něj de facto i vzniká erozí. V každé zahradě najde své místo i díky svým jedinečným vlastnostem, jen se s ním musí pracovat podle určitých zásad. Zvláště výběru je třeba…

Oprava staré kamenné zdi svépomocí

Oprava staré kamenné zdi svépomocí

Stará kamenná zeď vždy k zahradě a sídlu patřila. Byť ji předci postavili velice dobře, zub času, voda a mrazy společně s vegetací jsou neúnavnými dříči. A když se přidá i neodborný zásah člověka, vše se jen urychlí. Noví vlastníci tak museli přistoupit k opravám. Stavebníci postupovali s citem pro věc, pečlivě. Po…

Zdroj: Fotolia.com - Nicolette Wollentin

Vazby cihelného pohledového zdiva

Cihla jako tradiční materiál, se dost netradičně proměnila v různorodé cihelné bloky. Původní kus upečené hlíny o rozměrech 65 x 140 x 290 mm nazývající se cihla plná pálená se dnes na stavbu domu používá jen snad na historických rekonstrukcích. Přesto jsou však případy, kdy chceme tento materiál využít i na…

Statické poruchy kleneb: Proč vznikají trhliny a jak je řešit?

Statické poruchy kleneb: Proč vznikají trhliny a jak je řešit?

Klenby vynalezli již ve starém Římě. Z hlediska statiky se jedná o dokonalé uspořádání, jaké přenáší efektivně síly v konstrukci až do paty – do základů. Vydrží i tisíce let. Problém nastává, pokud na klenbu začnou působit síly, na které nebyla navržena. Pak na klenbě vznikají statické trhliny. To se děje, když…