Instalační a provozní manuál tepelného čerpadla
Většinou až po dodání tepelného čerpadla máme možnost prostudovat si elektroschéma a montážní návod nebo manuál výrobce, kde by měl být popsán průběh montáže.
U venkovní i vnitřní jednotky musí být dostatečný prostor pro případnou opravu, prohlídku nebo instalaci (optimálně alespoň 0,5 m kolem jednotky, případně jejich servisních přístupů). Pokud toto není možné provést, je doporučeno umístění konzultovat s výrobcem, ev. provést opatření pro případné zpřístupnění (pojezdy, flexibilní připojení, kabelová rezerva atd.).
Občas se můžeme setkat s kompaktní vnitřní jednotkou, která je celá umístěna v technické místnosti a je k ní přiveden a odveden vzduch pomocí vzduchotechnického potrubí. Kromě dostatečného servisního přístupu je zde nutno zajistit i správné vyústění vzduchovodů, ideálně přes roh místnosti. Pokud tuto možnost nemáme, pak by se mělo pomocí venkovních nástavců zabránit zpětnému přisávání studeného vzduchu (např. při umístění sání a výfuku nad sebou musí být studený výfuk umístěn pod vstupem pro sání).
Při montáži samotné je třeba dodržet dimenze potrubí a předepsané dimenze propojovacího kabelového svazku.
Použití nemrznoucí směsi u kompaktních tepelných čerpadel
Aplikace nemrznoucí směsi je vhodná v případě kompaktního provedení tepelného čerpadla – někdy bývá podmínkou držení záruky ze strany výrobce. V tomto případě je dobré položit si otázku, co se se strojem může stát v mrazech při výpadku proudu, a jak tuto okolnost chceme mít zabezpečenou. Obvykle se používají nemrznoucí směsi na bázi propylenglykolu nebo etylenglykolu, optimálně rozředěné vodou na zámrznou teplotu -10°C.
Když výrobce umožní i jinou variantu, lze ošetřit výpadek např. záložním zdrojem pro oběhové čerpadlo.
Plnění topného okruhu a průtok tepelným čerpadlem
Před naplněním topného okruhu bychom měli mít k dispozici rozbor vody a konzultovat způsob napouštění s topenářskou firmou, případně zvážit použití inhibitorů koroze (zvláště pokud jsou použity plastové části potrubního systému nebo gumové hadice).
Pro tepelné čerpadlo musíme zajistit dostatečný průtok topné vody výměníkem, výrobci obvykle osazují tepelná čerpadla oběhovými čerpadly s šesti metrovou tlakovou ztrátou pro dimenzi potrubí 28 mm v mědi. Výkon oběhového čerpadla se tedy musí přizpůsobit reálnému zapojení tak, aby výměníkem protékalo dostatečné množství vody. Optimální průtok je dán teplotním rozdílem na vstupu a výstupu tepelného čerpadla - má se optimálně pohybovat kolem 5°C (3 – 8 °C). Mnoho provozovatelů ve snaze ušetřit na příkonu sníží průtok oběhového čerpadla, čímž zvýší zátěž, a tedy příkon kompresoru a mohou vystavit tepelné čerpadlo riziku vážného poškození v průběhu odtávání.
© Fotolia.com - onepony
Provoz a údržba tepelného čerpadla
Roční doba chodu tepelného čerpadla s kompresorem start/stop by se měla pohybovat kolem 2500 motohodin. Delší doby chodu můžeme očekávat v případě přímého celoročního ohřevu teplé vody, provozování stroje v režimu chlazení, a zejména při ohřevu bazénu. Ke zvýšenému zatížení kompresoru dochází rovněž s vyšším požadavkem na výstupní teplotu ohřívané vody z tepelného čerpadla. Inverterová tepelná čerpadla vykazují menší počet startů, ale mají výrazně delší dobu chodu kompresoru.
U vzduchového tepelného čerpadla bychom měli dbát především na čistotu výparníku, nesmí se zanést listím, prachem či semeny dřevin. Rovněž tvorbu ledové krusty na výparníku či nedostatečné odtávání projevující se tvorbou ledu na výparníku bychom měli neodkladně řešit s dodavatelem, resp. výrobcem.
Vodní filtry musíme pravidelně čistit (filtr by měl být umístěn na studeném vstupu vody do výměníku tepelného čerpadla, optimálně ještě v potrubní části technické místnosti na dostupném místě). Doporučená četnost kontroly je 1x ročně, ideálně začátkem topné sezóny. Při výraznějším zanášení je třeba tento stav konzultovat s topenářskou firmou a učinit opatření vedoucí k zamezení tvorby nečistot v topném okruhu (čištění, aplikace inhibitorů koroze, kontrola nebo výměna korodujících částí, odstranění zdroje tvorby usazenin atd.). Na topném okruhu bychom měli každoročně kontrolovat také provozní tlak a funkčnost expanzomatu.
Únik jakýchkoli kapalin ze zařízení musíme rovněž bezodkladně hlásit. Ztrátu náplně chladiva poznáme nejčastěji poklesem výkonu projevujícím se delší dobou chodu, případně zvýšenou hlučností kompresoru a neschopností vytopit systém bez připnutí záložního zdroje tepla.
Některé kontroly tepelného čerpadla vyžaduje zákon
Tepelné čerpadlo nevyžaduje samo o sobě náročnou údržbu, nicméně v případě opakovaných poruch či podezřelého fungování je vhodné řešení problému neodkládat. Zákonem jsou u některých chladiv (obsahujících fluor nebo chlor) předepsány pravidelné prohlídky a kontroly množství chladiva v zařízení, jejichž četnost se stanovuje na základě množství a typu použitého chladiva – viz nově platný zákon č. 89/2017, kterým byl novelizován zákon č. 73/2012. Informaci o povinnosti kontrol a případný úvodní zápis by měla zajistit montážní firma nebo výrobce tepelného čerpadla.
Sdílet / hodnotit tento článek