REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Lazura dřevěných oken potřebuje péči

Dřevěná okna jsou stavebním prvkem, který prověřil čas. Stále více stavebníků, kteří se rozhodují o tom, jaká okna si pořídí nakonec dají přednost přírodnímu materiálu před levnějším plastem. Co je třeba dělat, aby byla dřevěná okna dlouho krásná?

Kvalitní povrchová úprava

Dřevo jako přírodní materiál bez patřičné ochrany dlouhodobě nedokáže vzdorovat povětrnosti a zejména negativním účinkům vlhkosti. „Dřevěná okna mají potenciál dobře sloužit desítky let, ale při zanedbání údržby mohou už za několik let, podle toho kde jsou instalována, hodně ztratit nejen na svém vzhledu,“ upozorňuje Ing. J. Korbelář technický manažer VEKRA okna.

Prvním krokem je hloubková impregnace, která se aplikuje na jednotlivé díly okna, tedy ještě před zalisováním do hotových rámů a křídel. Aktivní složky, které proniknou do hloubky dřeva a účinně ho chrání před plísněmi a houbami. Přiznané spoje oken by pak měly být vyplněny pružným plničem, který brání průniku vody.

Namáčením v barevném základu se dosáhne výsledného odstínu a zlepší se vzhled především u napojovaných dřevin. Finální pružná, ale tvrdá lazura dokáže odolat povětrnosti, chrání i před účinky některých chemikálií a brání i mechanickému poškození. „Technologie zpracování povrchové úpravy, tedy i například řízené sušení jednotlivých vrstev, je stejně důležitá jako kvalita použitých přípravků,“ vysvětluje Ing. Korbelář z VEKRY.

Exponovaná místa v dolní části oken by u kvalitních výrobků měla být chráněna izolovanými a větranými okapnicemi, které pomáhají vzdorovat účinkům slunce, mrazu a vlhkosti.

Povrchová úpravaPovrchová úprava

Jak se starat o lazuru

Jarní období je díky příznivým teplotám ideální dobou pro ošetření lazury. U oken s kvalitní vícevrstvou povrchovou úpravou k tomu stačí výrobcem doporučený balzám, který se po umytí oken nanese houbičkou na dřevěné části. Ošetření lazury většinou výrobci doporučují dvakrát ročně - před zimou a před létem. Zlepší to nejenom vzhled oken, ale především se zacelí mikrotrhlinky, okna pak lépe odolají letnímu slunci i zimnímu mrazu.

Vyplatí se věnovat pozornost zejména oknům, která jsou vystavena přímému slunečnímu záření, poryvům deště a větru. Zde je větší pravděpodobnost poškození. Výhodou dřevěných oken je, že jdou poměrně snadno opravit. Pokud ale dojde k jejich poškození, typicky například od krup, je dobré svěřit opravu odborníkům. Laický zásah nevhodnými prostředky by mohl okna zničit. To platí také o renovačním nátěru.

Příčka nalepovací hladkáPříčka nalepovací hladká

Péče o kování

Moderní okna nepotřebují příliš mnoho péče, ale co je nutné pro jejich správnou funkčnost je promazání a případné seřízení kování. Celoobvodové kování je poměrně složitým systémem táhel. Do vyznačených míst a pohyblivých prvků by se měl aplikovat nejlépe silikonový olej, který díly promaže. V případě, že okna drhnou nebo jimi táhne je nutné je seřídit, je to jednoduché a podle návodu od výrobce to zvládne i laik.

Těsnění oken je vyrobeno z kvalitní pryže, ale pokud ho také po očištění potřete silikonovým olejem, nic nezkazíte a podpoří to jeho trvalou pružnost. V případě, že je kování ztrouchnivělé, vytržené nebo jinak poškozené, je potřeba zajistit výměnu za odpovídající typ. Těsnění má totiž rozhodující vliv na izolaci oken.

Moderní okna jsou poměrně složitým a ne právě levným prvkem. Pro dlouhodobou životnost je potřeba věnovat jim alespoň minimum péče, kterou doporučí jejich výrobce.

VEKRA

logo
Hlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Okna

Zdroj: AdobeStock - vladimirnenezic-1

Není sklo jako sklo. Okenní skla mají technické možnosti, které se vyplatí využívat

Není sklo, jako sklo. Okenní sklo může mít různé vlastnosti. Na domě můžeme využít skla akustická, protipožární, bezpečnostní. Náhledem do budoucnosti je technologie aktivních skel, které se zatemňují či zmatní řízeně. Začneme ale pěkně popořadě. Z čeho se okenní sklo skládá? A proč se nedávají na celý dům stejná skla?

Zdroj: TZB-info

Jak rekonstruovat a provozovat bytový dům? Poradíme na konferenci. Registrujte se!

S rozvojem technologií, zvyšováním podpory z dotačních programů a s novými povinnostmi z oblasti elektromobility čekají nové i stávající bytové domy nové investice. Jak se na ně připravit a kde na ně vzít? I to bude tématem konference Rekonstrukce a provoz bytových domů, kterou pořádá portál TZB-info 3. listopadu v…

Zdroj: Jiří Zilvar

Český soběstačný dům využívá na maximum výhledy do krajiny a energii ze slunce. Vyzkoušeli jsme ho!

Samota, klid, výhled na okolní lesy, zpěv ptáků a bzučení hmyzu. To jsou hlavní atributy místa, ve kterém stojí dům, který nepotřeboval žádné přípojky. Funguje zcela autonomně a známý je pod názvem Český soběstačný dům. Naši redaktoři v něm strávili tři dny, aby ho důkladně odzkoušeli. Co zaujalo šéfredaktora…

REKLAMA