Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3 rozhovory s 3K Architects: Jak pomůže architekt na rodinném domě a kdy jej oslovit?

Práce architekta je pro mnohé stavebníky rodinného domu stále často obestřena rouškou tajemství, nepochopení a polopravd. Co vlastně architekt vytvoří, proč bychom se na něj měli obrátit? Jak nám může pomoci s vytvořením našeho vysněného bydlení? A proč je lepší se na něj obrátit ještě dříve, než zakoupíme pozemek? První ze tří rozhovorů s architekty se zaměřuje právě na představení toho, co pro vás architekt může v raných fázích úvah o ideálním rodinném domě udělat.

ESTAV.cz se ptá...

První otázka jde architektovi přímo na tělo. Jaké výhody má spolupráce s architektem od koupě pozemku po výběr závěsů a proč by lidé měli jeho služby využít?

Ing. arch. Roman Kučírek, odpovídá ...

Začal jste s otázkou, na kterou by odpověď mohla být opravdu dlouhá. Výhod je totiž celá řada. Podle nás je nejcennější výhodou vymyšlení konceptu. Architekt totiž dává koncept, chcete-li myšlenku celému stavebnímu záměru. Víte, je jednoduché říct, že chcete dům se třemi ložnicemi, obytným prostorem s kuchyní, dostatkem úložného prostoru a garážovými stáními pro dvě auta. To, co není jednoduché, je tyto věci poskládat tak, aby to celé dávalo logický a funkční smysl, aby to bylo pro klienta ekonomicky zvládnutelné, architektonicky zajímavé a aby to zapadlo do zadané lokality. To je podstata naší práce. Držet nad celým průběhem dohled, vymýšlet řešení, která budou splňovat požadavky všech zúčastněných, ať už klientů, stavební firmy a všech příslušných úřadů. Mezi další výhody patří, že dokážeme nakreslit a vysvětlit různá řešení pro konkrétní zadání. Vidíme více možností, které se dají realizovat a ke každé představíme charakteristické body, výhody a nevýhody dané varianty. Zahrnuje to pomoc od výběru pozemku, rozmístění nábytku, přes velikost jednotlivých místností, dispozici koupelny až po návrh nábytku, kuchyňské linky, barevnosti fasády a zmíněných závěsů. Z více variant si totiž klienti jednodušeji vyberou, jaká je pro ně nejvhodnější.

ESTAV.cz se ptá...

Mnoho lidí vidí spolupráci s architektem stále jako drahou a zbytečnou. Vnímáte, jestli se na tomto názoru něco mění?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Určitě nemůžeme souhlasit s tím, že je to práce drahá a zbytečná, jako každá odborná a dobře provedená práce však musí být ohodnocena, jinak to nejde. Dobře ji ohodnotit je věc zcela zásadní, protože klienti investují do svého bydlení většinu svých současných i budoucích úspor, zpravidla ve formě hypotéky. Navíc investice do bydlení je pro většinu z nás největší částkou v životě, kterou vydáme, a právě architekt je tím správným člověkem, který by měl být přizván. Navrhne totiž vhodné řešení, které budou klienti využívat celý svůj život. Nejen oni, ale i jejich rodina, děti, přátelé a domácí mazlíčci. Architekt vám poradí a vysvětlí, jaké máme možnosti ohledně pozemku, velikosti a tvaru, ceny za realizaci, velikostí jednotlivých místností, systému vytápění a větrání a mnoho dalšího. To vše zkrátka stojí peníze, čas a znalosti, protože je to práce odborná stejně jako například práce doktora či právníka. Dobrá zpráva pro klienty je ta, že když to na začátku nepodcení a služby architekta zaplatí, tak dosáhnou výsledku, se kterým budou spokojení a nebudou muset dům za několik let složitě a velice draze předělávat a upravovat. Jinými slovy práce architekta je jakousi investicí do kvalitního budoucího bydlení než koupě například spotřebních věci, jakými jsou drahé telefony, auta, hodinky, či dovolené. Bydlení má totiž trvalou hodnotu. Naštěstí se přístup klientů mění a postupně začínají profesi a důležitost architekta oceňovat. 

Důležitý je výběr pozemku. Je rozdíl, zda váš dům bude umístěný na rovném pozemku či ve svahu. Projekt novostavby rodinného domu ve SvinčanechDůležitý je výběr pozemku. Je rozdíl, zda váš dům bude umístěný na rovném pozemku či ve svahu. Projekt novostavby rodinného domu ve Svinčanech

ESTAV.cz se ptá...

Jak vypadá typický průběh zakázky architekta na rodinný dům?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Na první pohled by se mohlo zdát, že průběh bude stále stejný. To tak ale není. Důvod je jednoduchý. Každý z nás je jiný. Každý klient totiž přijde s určitými představami a přáními na konkrétní pozemek. Z toho vyplývá, že každý průběh zakázky je individuální, přizpůsobený každému klientovi na míru. Navíc ne vždy mají klienti pozemek vybraný a chtějí od nás pomoci i s jeho výběrem. To je ta nejprvotnější věc, která zásadním způsobem předurčuje výsledné řešení. Platí tu základní pravidlo, že hlavním rysem nemovitosti je její lokalita. Průběh zakázky tedy přizpůsobujeme každému klientovi na míru.

Dům umístěný ve svahu. Projekt novostavby rodinného domu v Michalovicích.Dům umístěný ve svahu. Projekt novostavby rodinného domu v Michalovicích.

ESTAV.cz se ptá...

V jaké fázi byste doporučili obrátit se na architekta? Lidé většinou přichází za architektem, až když mají koupený pozemek, není to podle vás pozdě?

Roman Kučírek, odpovídá ...

V ideálním případě bychom doporučili obrátit se na architekta už při výběru pozemku. Klienti si totiž častokrát neuvědomují, jak moc je pozemek důležitý z hlediska dalšího postupu návrhu. Pozemek totiž výrazně ovlivní návrh rodinného domu. Když se klienti obrátí na architekta ve fázi, že mají pozemek koupený a my na něj máme navrhnout dům jejich představ, je to varianta, se kterou často pracujeme. Platí tu ale pravidlo, že čím dřív, tím líp.

ESTAV.cz se ptá...

Jak probíhá pomoc architekta s výběrem pozemku?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Práce architekta má široký záběr. My se zabýváme všemi kroky od počátečních fází až k těm finálním jako je například pomoc při kolaudaci. K těm počátečním patří zmíněný výběr pozemku, či konkrétního bytu. Pozemek totiž ovlivní výsledný návrh. Klademe důraz a s klienty pečlivě probíráme polohu pozemku, jeho velikost, tvar, svažitost, orientaci ke světovým stranám, údaje z katastru, přístupové komunikace, informace z územního plánu atd. Většinou vybereme několik variant pozemků na základě přání klientů a ty společně prodiskutujeme se všemi výhodami a nevýhodami a následně vybereme vhodnou lokalitu pro konkrétní zadání klientů. Poté se už můžeme pustit do samotného projektu.

Ing. arch. Roman Kučírek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Absolvoval zahraniční studijní stáže na Cardiff University ve Velké Británii a University of New Orleans ve Spojených státech. Z pracovních zkušeností zmíníme rekonstrukci hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects. Vede i vzdělávací kurzy pro stavaře a klienty, které mají za cíl zlepšení komunikace a důvěry při realizaci stavebních a projekčních zakázek.

Ing. arch. Jan Komárek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Získal několik ocenění za své architektonické návrhy a má dlouholeté zkušenosti jako vedoucí architekt. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. 3 rozhovory s 3K Architects: Co je to stavební projekt, kolik času a peněz stojí jej vytvořit?
  2. 3 rozhovory s 3K Architects: Osobitý přístup ke klientovi je při návrhu bydlení zásadní

Mohlo by vás zajímat

Vzdělávací kurz Stavaři stavařům

Vzdělávací kurz Stavaři stavařům

27. června v Brně v Impact Hubu proběhl jednodenní kurz Stavaři stavařům, který učil stavaře, jak vyjednat cenu, termín a obsah práce na začátku projektu. Na účastníky čekalo celkem šest částí, ve kterých pochopili, jak (ne)funguje stavební trh, jak se chová stavař a klient, jak vysvětlit klientovi, proč práce…

ROZHOVOR: České stolky Soul - design co má duši

ROZHOVOR: České stolky Soul - design co má duši

Masivní dřevo v kombinaci s umělým kamenem se spolu potkaly, aby je v návrhu designérka Iva Bastlová zhmotnila do podoby konferenčního stolku. Lze jej použít nejen do obývacího pokoje ale i jako odkládací stolek do koupelny. O tomto zajímavém kousku nábytku jsme si povídali s jeho autorkou.

ROZHOVOR: Jak se staví dům z nákladních kontejnerů

ROZHOVOR: Jak se staví dům z nákladních kontejnerů

Pro odvážné investory architekti navrhli malý mobilní hotel z použitých námořních kontejnerů. Jeho první umístění padlo na surfařský kemp na břehu Labe u Litoměřic. Zadání pro architekty z ateliéru ARTIKUL bylo navrhnout mobilní, snadno demontovatelný sezónní hotel ze třech přepravních kontejnerů. Navíc tak, aby…

ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015

ROZHOVOR: Architekti českého pavilonu EXPO 2015

Pavilon pro výstavu České republiky na EXPO 2015 v Miláně je dílem mladého architektonického ateliéru CHYBIK+KRISTOF Associated Architects. O EXPO mluví jako o olympiádě architektury, vědy, umění a techniky a možnost navrhnout pavilon považují za velkou čest.