REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

3 rozhovory s 3K Architects: Osobitý přístup ke klientovi je při návrhu bydlení zásadní

Každý architekt má svůj osobitý rukopis. To by jej však nemělo svazovat zvláště v případě tvorby bydlení. Každý architektův klient chce bydlet zcela jinak a má jiné představy o místě, kterému chce později říkat domov. Návrh rodinného domu pro bydlení je intimní záležitostí a architekt by měl být průvodcem klienta po cestě za vysněným domem šitým na míru. Architekt Roman Kučírek nám přiblížil, jak při komunikaci s klientem postupují v jejich ateliéru.

ESTAV.cz se ptá...

Přichází za vámi klienti s hotovým typovým domem k předělání, nebo si chtějí nechat od vás navrhnout celý dům na míru?

Ing. arch. Roman Kučírek, odpovídá ...

Drtivá většina klientů za námi přichází s tím, že od nás chtějí navrhnout dům na míru. Mají představy o tom, jak ho budou užívat, co by si přáli, aby dům obsahoval, ptají se nás na dotazy ohledně vytápění, konstrukcí atp. Ostatní otázky – a je jich opravdu hodně - jim klademe my a zjistíme tak, jakým směrem se při návrhu vydáme, abychom jim navrhli dům, ve kterém se budou cítit spokojení. Několikrát jsme také předělávali typový dům k obrazu našich klientů, což je nelehká práce, protože klient si myslí, že když – zjednodušeně řečeno – posuneme jedny dveře a zvětšíme okno, tak vykouzlíme z typového domu klenot. Kéž by to bylo tak jednoduché.

ESTAV.cz se ptá...

Máte vyhraněný styl své tvorby, pro který si vás zákazníci mají najít, nebo se snažíte dle požadavků, životního stylu a povahy klienta najít kvalitní styl jim na míru? Jaká je filosofie vašeho přístupu?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Pro nás je nejzásadnější, abychom na začátku spolupráce při osobních setkáních poznali klienty co nejvíce. Říkáme tomu „načíst si klienty“. Potřebujeme se od nich dozvědět, jaký je jejich životní styl, kolik mají, či plánují dětí, jestli mají domácí mazlíčky. Jaké jsou jejich představy týkající se bydlení, které viděli u svých známých, kamarádů, nebo sourozenců. Potřebujeme se od nich dozvědět, jaké mají návyky, jak chtějí dům užívat. Zda budou mít jedno auto, nebo tři auta. Zda budou v domě pracovat, či spíš odpočívat. Jaký mají přístup ohledně přírody, což ovlivňuje použité materiály a technologie větrání či vytápění. Jinými slovy naší filosofií je poznat život a povahy klientů. Na základě toho jsme poté schopni jim navrhnout dům, kde se budou cítit příjemně. Jako kdyby si ho navrhli oni sami. My jsme vlastně spíš takovým prostředníkem jejich nápadů, které společně realizujeme.

Pro kvalitní návrh domu si potřebujeme „načíst klienty“. Jedině tak můžeme navrhnout kvalitní bydlení, ve kterém budou klienti spokojeni. Rodinný dům „Dva domky v jednom“ ve Svinčanech.Pro kvalitní návrh domu si potřebujeme „načíst klienty“. Jedině tak můžeme navrhnout kvalitní bydlení, ve kterém budou klienti spokojeni. Rodinný dům „Dva domky v jednom“ ve Svinčanech.

ESTAV.cz se ptá...

Co je pro Vás v návrhu rodinného domu největším vodítkem a jak se podepisují tato „omezení“ nebo lépe „danosti“ (legislativa, danosti pozemku, přání zákazníka, plány do budoucna, estetika, funkčnost dispozice, architektonické trendy) na výsledném díle?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Největším vodítkem ať už u zadání návrhu rodinného domu, nebo interiéru obchodu, či návrhu komunitního centra jsou pro nás vždy klienti. Je důležité si uvědomit, že stavby vznikají pro klienty, ve většině případů zároveň pro budoucí uživatele díla, nevznikají pro architekty, stavebníky ani pro úřady. My dáváme stavbám určitý směr, který držíme tak, abychom s tím byli jak my architekti, tak především klienti spokojeni a společnou diskuzí na osobních schůzkách probíráme všechny varianty a možnosti. Pokud se dostaneme díky nějakým konkrétním přáním klientů do složité situace, se kterou se jako architekti nedokážeme ztotožnit, tak vždy přijdeme s takovým návrhem řešení, aby byl spokojený klient i my. To se nám stalo několikrát a je to přirozený proces, kdy více lidí má více názorů. Architekt je od toho, aby klientovi přednesl různá řešení, objektivně popsal jejich výhody a nevýhody a vybral s klientem tu nejvhodnější variantu. Složitější je to s legislativou, kdy musíme brát v úvahu mnoho požadavků od různých dotčených orgánů, abychom splnili jejich požadavky. To je věc, která je legislativní a my hledáme se zástupci těchto úřadů společnou řeč tak, aby výsledek byl pro nás i klienta funkční a esteticky správný.

ESTAV.cz se ptá...

Přírodní stavební materiály a jejich využití ve stavebnictví. Váš názor, přístup, využití?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Přírodní stavební materiály jsou určitě dobrou volbou. Produktů na trhu je dnes poměrně hodně. Ať už máme na mysli konopnou či lněnou izolaci, izolaci z ovčí vlny, hliněné omítky a barvy, či další produkty. Záleží taky na charakteru stavby. Například na novostavbě roubenky z kanadského cedru na Vysočině jsme řadu z těchto materiálů použili. Jednak se na danou stavbu hodily svými vlastnostmi a držením přírodního směru celé stavby a také se i klienti chtěli tímto směrem vydat.

ESTAV.cz se ptá...

Pasivní domy, řízené větrání – jaký je přístup Váš a stavebníků k progresivním trendům ve stavebnictví?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Trend pasivních domů je velice rozšířený, ale klienti o něm mají jen malou a neurčitou představu. Při prvních osobních schůzkách, které považujeme za klíčové, se ptáme klientů, zda o této problematice vědí a zda je jejich přáním mít pasivní dům s nuceným větráním. Tohle častokrát odráží jejich životní styl. Ve většině případů se setkáváme s tím, že lidé si ještě pořád raději otevřou okna, aby vyvětrali, než aby měli nad hlavou potrubí s cirkulací vzduchu. Ne každému je to příjemné. Snažíme se vysvětlit výhody a nevýhody pasivních domů a necháme na klientech, ať si sami určí, v jakém typu domu chtějí bydlet.

ESTAV.cz se ptá...

Co všechno vlastně navrhujete? Jaké typy staveb?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Zabýváme se ve velké míře projekty novostaveb a rekonstrukcí rodinných domů a vil včetně návrhů jejich interiérů. Kreslíme ale i veřejné stavby jako například komunitní centra. Mezi zajímavé projekty patřily stavby jako rekonstrukce požární zbrojnice, klubovna futsalového klubu, rodinná vinárna, centrum agroturistiky, rekonstrukce fotbalových kabin či interiér farmářského obchodu. Máme rádi klienty, kteří chtějí kvalitní a propracovaný výsledek. Taková zadání máme rádi.

ESTAV.cz se ptá...

Na samý závěr našeho seriálu rozhovorů mi sdělte prosím, jak váš ateliér vznikl a podle čeho je pojmenovaný 3K Architects?

Roman Kučírek, odpovídá ...

Poznali jsme se na ČVUT na Fakultě stavební v Praze, kde jsme společně studovali obor Architektura a stavitelství, který jsme považovali za velice praktický. Propojoval totiž dva obory. Jak architekturu, tak i pozemní stavitelství, takže dokážeme spojit architekturu a stavební detail. Na škole jsme získali zkušenosti i ze zahraničních stáží z Velké Británie a Spojených států. Po vysoké škole jsme pracovali jako vedoucí architekti, máme zkušenosti z realizace zajímavých staveb mj. rekonstrukce hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN v Ženevě ve Švýcarsku. Spolu jsme založili architektonickou a projekční kancelář 3K Architects. Jelikož máme kontakty v zahraničí, ať už v Anglii, Spojených státech, či Švýcarsku, rádi bychom dělali projekty i do ciziny, tak jsme se rozhodli pro anglický název. A proč 3K? Jsme tři spolužáci z vysoké školy. Kučírek, Komárek, Kvintová. Pro začátek jsme to rozjeli ve dvou, ale název jsme nechali.

Ing. arch. Roman Kučírek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Absolvoval zahraniční studijní stáže na Cardiff University ve Velké Británii a University of New Orleans ve Spojených státech. Z pracovních zkušeností zmíníme rekonstrukci hotelu v evropské organizaci pro jaderný výzkum CERN ve švýcarské Ženevě. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects. Vede i vzdělávací kurzy pro stavaře a klienty, které mají za cíl zlepšení komunikace a důvěry při realizaci stavebních a projekčních zakázek.

Ing. arch. Jan Komárek

Vystudoval obor Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Získal několik ocenění za své architektonické návrhy a má dlouholeté zkušenosti jako vedoucí architekt. V roce 2016 spoluzaložil architektonické studio 3K Architects.

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. 3 rozhovory s 3K Architects: Jak pomůže architekt na rodinném domě a kdy jej oslovit?
  2. 3 rozhovory s 3K Architects: Co je to stavební projekt, kolik času a peněz stojí jej vytvořit?
  3. 3 rozhovory s 3K Architects: Osobitý přístup ke klientovi je při návrhu bydlení zásadní

Mohlo by vás zajímat

Vzdělávací kurz Stavaři stavařům

Vzdělávací kurz Stavaři stavařům

27. června v Brně v Impact Hubu proběhl jednodenní kurz Stavaři stavařům, který učil stavaře, jak vyjednat cenu, termín a obsah práce na začátku projektu. Na účastníky čekalo celkem šest částí, ve kterých pochopili, jak (ne)funguje stavební trh, jak se chová stavař a klient, jak vysvětlit klientovi, proč práce…

REKLAMA