Kování potřebuje promazat
Správná funkčnost oken a lehké a bezpečné ovládání zajišťuje kování. Moderní okna s celoobvodovým kováním, kde otočení jedné vícepolohové kliky zajišťuje celou řadu funkcí, potřebují, aby všechny pohyblivé části, táhla a čepy byly promazané a snadno se pohybovaly. Platí to nejen u oken všech tvarů a způsobů otevírání. „U posuvných systémů je třeba ošetřit pojezdy a pákové ovladače a otevírací nůžky, a to přesně podle návodu od výrobce,“ říká Ing. Korbelář technický manažer VEKRA okna. Několik let zanedbané péče o kování se může na oknech negativně projevit a mohou jít hůře ovládat.
Podobnou údržbu vyžadují i vchodové dveře, ale vždy je třeba postupovat podle návodu od výrobce. Například závěsy vstupních dveří bývají bezúdržbové a případné promazání by je mohlo poškodit. Ale dveřní zámek se střelkou, závorou, háky a cylindrická vložka nebo pohyblivé části elektrického ovládání je podle návodu od výrobce potřeba ošetřit jednou do roka několika kapkami oleje.
Univerzální použití má silikonový olej
Místa pro kápnutí oleje bývají vyznačena přímo na kování nebo přímo v návodu od výrobce. Silikonový olej, mazací olej pro šicí stroje má univerzální použití. Rozhodně se vyvarujte použití kuchyňského oleje nebo prostředků s obsahem kyselin či pryskyřic, které by mohly mechanismus poškodit. Na uzavírací čepy a kameny na rámu oken je vhodné použít trochu vazelíny.
Správně seřízená okna budou dobře těsnit
Okna by měla být předána v seřízeném stavu, vlivem sesedání stavby nebo i vlivem změn teplot může být potřeba prvky po čase seřídit. To se projeví právě nejčastěji v zimě, kdy okny táhne. Když okno dře, netěsní nebo jde klička těžko otáčet je potřeba seřízení polohy v závěsech nebo zvýšení či snížení přítlaku. „Výrobce by měl dát zákazníkovi k dispozici návod k seřízení, a to jak pro běžná otvíravě sklopná okna, tak pro posuvné systémy a vchodové dveře, pro systémy VEKRA si zákazník vystačí většinou s inbusem č. 4,“ upřesňuje Ing. Korbelář.
Ukázka míst pro promazání kování
Každý, kdo si nechá namontovat moderní okna a dveře s celoobvodovým kováním, měl by se seznámit s návodem k údržbě od výrobce oken. I součástí předávání oken po instalaci by mělo být stručné seznámení s tím, jak o okna pečovat. Návod k používání by měl být součástí dodávky nebo by ho měl mít dodavatel i na webových stránkách. U složitějších systémů je dobré obrátit se na servis dodavatele.
Překontrolujte těsnění
Těsnění oken umístěné po obvodu křídel a rámů má zásadní vliv na jejich dobrou izolaci. Stačí ho omýt, případně ošetřit trochou silikonového oleje nebo glycerinu. Vyplatí se zkontrolovat, zda je těsnění správně osazeno v příslušných drážkách, protože vytržené nebo jinak poškozené těsnění nemůže zajistit požadovanou funkci.
Těsnění by mělo být pružné a držet tvar. V případě jakéhokoliv poškození je nezbytné vyměnit ho za nové těsnění odpovídající velikosti, tuhosti a tvaru.
Ošetření lazury u dřevěných oken
Dřevěná okna vyžadují kromě umytí také ošetření povrchové úpravy. I když moderní vícevrstvé technologie povrchových úprav dřeva velmi dobře odolají UV záření, změnám teplot i dešti a větru, je potřeba počítat s tím, že z povrchu jsou takto „vymývány“ některé složky. Výrobci většinou doporučují 2x do roka ošetřit z venkovní strany dřevěné části oken doporučeným balzámem na dřevo.
Balzám na lazuru dřevěných oken dodá nejen potřebné ochranné složky, ale také zacelí případné mikrotrhlinky, které vznikly v důsledku objemových změna dřeviny. Ošetřená okna nejen lépe vypadají, ale především odolají zimě, ale i letnímu žáru. Ošetření balzámem je proto třeba provést nejen na podzim, ale i na jaře. Aplikace pomocí namočené houbičky by měla být prováděna při teplotě v rozmezí +5 oC až +25 oC.
Zimní a letní ventilace
Na přání mohou být okna osazena i tzv. letní a zimní ventilací. Nastavení se provádí otočením příslušného dílu na kování. Tím je docíleno toho, že ve sklopené poloze lze při „zimním větrání“ okno otevřít jen asi na cca 4 cm, zatímco letní varianta umožnuje standardní asi 16 cm vyklopení.
Otázka letního a zimního větrání úzce souvisí zejména s odvodem přebytečné vlhkosti z bytu. I když jsou dnes moderní okna vybavena např. i mikroventilací, správný postup pro větrání při nízkých zimních teplotách, který vede k úsporám za teplo je otevřít na pár minut okna dokořán. A to několikrát denně podle momentální potřeby a provozu bytu. Tak se vzduch rychle vymění, odejde vlhkost a současně se neprochladí stěny a nábytek, teplota se po zavření okna rychle vrátí na požadovanou teplotu. Vždy by měl být provoz bytu přizpůsoben podmínkám, kdy je udržována relativní vlhkost vzduchu pod 50 % při teplotě vzduchu asi 20,6 oC.
Sdílet / hodnotit tento článek