REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Mobilní stavební jednotka bude lidem pomáhat, ale nenahradí je

Curyšské Laboratoře digitální výroby (spadající pod Národní výzkumné centrum, NCCR) představily svou vizi „stavitele budoucnosti“. Je jím robotická paže In-situ Fabricator, automatizovaná samostatná konstrukční jednotka schopná skládat cihlu po cihle zdi dle přednastaveného zadání.

Profesor Matthias Kohler (z Federálního institutu pro technologii v Curychu), který při realizaci projektu na pomezí digitální technologie, kybernetického designu a architektury sehrával roli odborného garanta, k tomu dodává: „Stojí před námi vůbec první mechanické zařízení, které je schopno budovat a stavět v nestandardním režimu.“ Jistě, stavební roboti a automatizovaná zařízení ke kladení cihel tu už nějakou dobu jsou. „Ale In-situ Fabricator je schopen práce v nestandardním prostředí a tvořit přesně podle požadavků konkrétní lokality.“ A to je přesně ono.

Jiné robotické paže bez problémů usadíte do středu parcely, kde jsou schopny rozmísťovat cihly podle zadání do pravidelných tvarů. Jenže stavět na rovné vybetonované ploše stejně rovné zdi není zrovna umění. Pokud změníte sklon podkladu, chcete obkládat oblouk nebo pracovat ve svahu, narazíte na problém. A pořád jsou tu komplikace spojené s přesunem a novým umístěním robotické paže, poté co dokončí svůj úkol. Mobilní In-situ Fabricator je expert přesně na „situace mimo běžný stavební protokol“.

Většina podobných robotických zařízení funguje na výbornou v kontrolovaném laboratorním prostředí,“ doplňuje profesor Jonas Buchli, který projekt rovněž dozoroval. „Jenže tady se otevírají možnosti práci v „originálním“ prostředí stavby, které je už ze své podstaty chaotické a neprogramovatelné.“

Robot se pohybuje na pásovém podvozku, a v terénu je schopen orientovat se s milimetrovou přesností díky pozičním laserovým detektorům. Dvourozměrný laserové senzory přitom využívá k pohybu, zatímco jejich 3D variaci spolu s počítačovým algoritmem využívá při realizaci samotného pracovního zadání. Buchli ani Kohler se nebojí situace, že by neunavitelní robotičtí pracovníci nahradili zedníky. „Ano, tenhle stroj mění pravidla hry a věřím, že za pět let se s nimi budeme stále častěji potkávat na stavbách, ale bude to spíše o vzájemné součinnosti. Lidský faktor při stavbě není možné zcela nahradit.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA