REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Zima může přinést problém s plísní v bytě

Výměna oken bývá prvním krokem k rekonstrukci bydlení nebo zateplení domu. Pokud se objeví v bytě plíseň, nejsou na vině nová okna, ale přebytečná vlhkost, které je potřeba se zbavit

Nová okna byt utěsní

Stále přísnějším požadavkům na tepelnou izolaci budov odpovídají také parametry oken. Nová okna musí mít nejenom výborné parametry prostupu tepla rámem a zasklením, ale musí být i optimálně seřízena tak, aby jimi neprotahovalo. V místnostech pak ale zůstává nejenom teplo, ale také vlhkost. „Starými netěsnícími okny unikala přirozeně i přebytečná vodní pára, byt se tak vlastně sám větral, ale s novými okny se situace mění, vlhkost nemůže okny ven, pokud ji aktivně neodvětráme, neodsajeme nebo není v bytě rekuperace,“ vysvětluje Ing. Scheidel z VEKRA okna. Přebytečná vlhkost pak může být zdrojem problémů s plísní.

Náchylné ke vzniku plísní jsou zejména starší nezateplené domy, kde se přebytečná vlhkost v interiéru může srážet na chladných obvodových stěnách. Po výměně oken je tak třeba přizpůsobit návyky a styl větrání zcela nové situaci.

Teplota a vlhkost v bytě

Velmi dobrým a účinným pomocníkem je vlhkoměr. Stojí pár korun, ale pomůže v bytě sledovat hodnoty vlhkosti a teploty. Snadno pak poznáme, že může vzniknout problém. Vlhkost totiž vzniká přirozeně při pobytu v pokoji například jen tím, že dýcháme. „Velmi zjednodušeně je dobré si pamatovat, že pokud relativní vlhkost v místnosti překročí 50% při interiérové teplotě asi 21oC, je čas vyvětrat,“ říká Ing. Scheidel z VEKRY.

Ve spánku dospělý člověk uvolní za noc téměř 1 litr vlhkosti, když vaříme, sprchujeme se, máme akvárium nebo větší množství květin, jsou to všechno zdroje vlhkosti. Pokud dokonce sušíme v pokoji volně prádlo, je to pro růst plísní přímo ideální. Místa, kde může kondenzovat vlhkost, jsou nejčastěji studené nezateplené obvodové zdi, ke kterým natěsno umístíme nábytek nebo závěsy a samozřejmě i okolí oken. Pokud se okna rosí na interiérové straně, je to varování a je třeba větrat.

Větrací štěrbiny pomáhají odstranit vlhkost v domě

Naprostá většina starších domů není vybavena rekuperací vzduchu, proto je nezbytné zbavit se přebytečné vlhkosti jinak. Používání odsavačů par a pravidelné správné větrání jsou levné a účinné způsoby, jak předejít problémům s plísní. Větrací štěrbiny, kterými je možné okna osadit, také pomáhají odstranit vlhkost.

Správná technika větrání

Nejúčinnější větrání v zimě, které zbaví byt přebytečné vlhkosti a zároveň ušetří za vytápění, je krátké a intenzivní vyvětrání. Podle provozu v bytě je toto třeba opakovat několikrát za den. Popsaný způsob je výhodný zejména proto, že při intenzivním několikaminutovém vyvětrání se neochladí stěny bytu a nábytek, tedy po zavření okna se pokoj velmi rychle vytopí na požadovanou pokojovou teplotu. Kdo je zvyklý větrat na ventilaci, měl by tento způsob používat v teplých obdobích roku, kdy pomalá výměna vzduchu nevadí.

VEKRA

logo
Hlavní 456
250 89 Lázně Toušeň

zelená linka: 800 777 666
e-mail: press@vekra.cz

web: www.vekra.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Okna

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Předsazená montáž oken, Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Namontujte okno mimo zeď. Předsazená montáž oken omezí tepelné mosty

Pokud plánujete zateplení domu podle současných požadavků, tedy větší tloušťkou izolantu, pravděpodobně jste o tomto způsobu osazování oken již slyšeli. Pokud ještě ne, určitě by vás to mělo zajímat. V tomto článku si vysvětlíme, co je to předsazená montáž, jakými způsoby jí lze provádět,…

Zdroj: PEXELS

Bezpečný domov a mapa kriminality představená na veletrhu FOR ARCH

Již 34. ročník mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH (19. až 23. 9.) odstartoval seminářem Bezpečný domov. V široké nabídce doprovodných programů veletrhu má tato akce již své čestné místo. Aktuálně zaujala přítomné svým dalším vývojem aplikace Mapa kriminality a novými informacemi…