V rámci programu „Obnovy fasád historických domů v městě Belén“ si mohli místní stavitelé vyzkoušet a připomenout originální způsob, jakým jejich předci zpevňovali konstrukce domů s hliněnými stěnami. Metoda, při které jsou využívány vnější a vnitřní provazové sítě, má svůj původ v Patagonii, ale v centru Chile již byla téměř zapomenutá.
Na programu se organizačně i finančně podílela regionální vláda z Arica a Parinacota, SUBDERE, neboli místní podsekretariát pro regionální administrativu a rozvoj, a také Nadace Altiplano. Stavitelé, zedníci a další zaregistrovaní účastníci si mohli v praxi vyzkoušet na dvou historických a památkově významných budovách, jak provést jejich opravu a zapevnění pro případ budoucích zemětřesení. Ty totiž nepatří mezi právě neobvyklé události, a na infrastruktuře Chile se poměrně negativně často podepisují.
Většina zdejších venkovských domů je totiž postavena z nenáročných materiálů: pálených i nepálených cihel, zpevněných většinou jen hliněnými omítkami. Předností tohoto materiálu je nízká cena a vysoká dostupnost. Jeho negativa jsou ale rovněž podstatná: při zemětřesení se tyto domy sesouvají jako domečky z karet postavené před pokojový větrák. Jedná se přitom o tradiční způsob výstavby, který byl alespoň podle historických zkušeností dříve o něco pevnější a otřesům půdy odolnější. Jak to?
S odpovědí přispěchal inženýr Julio Vargas Neumann, který se soustředí na předkolumbovskou architekturu. Dohledal a potvrdil, že dříve bylo běžnou praxí tyto nepříliš pevné stavby zpevňovat sítí vertikálních a horizontálních zauzlovaných provazů. Bohužel, tato poněkud pracná činnost s postupem času „vypadla“ z itineráře všech zdejších zedníků a venkovských stavitelů, kde škodě obyvatel. „Kolem roku 1970 už v celém Chile nestál jediný dům, který by byl provazovou síti zpevněn,“ říká Neumann. „Poslední stopy této strukturální ochrany staveb lze dohledat ze začátku minulého století v Patagonii.“
Neumann se rozhodl tuto praxi znovu zprostředkovat současnému stavitelství. Nejprve ji v roce 2014 vyzkoušel při rekonstrukci kostela San Pedro v poušti Atacama, a nyní, s podporou regionálních partnerů, pak na dvou dalších budovách. Uzlování a provlékání provazů a tvorbu jistící sítě si tentokrát mohli připomenout i místní. A s úspěchem. Podstatné pro tuto metodu je, že nijak zásadním způsobem neprodražuje cenu materiálu. „Je to levné a dostupné řešení, které může sehrát zásadní roli při zvýšení odolnosti zdejších domů vůči zemětřesení.“
Sdílet / hodnotit tento článek